уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић и Сергеј Лавров: Тежње за Великом Албанијом уназађују Балкан
Хроника

Томислав Николић и Сергеј Лавров: Тежње за Великом Албанијом уназађују Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. мај 2015.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да се Балкан враћа неколико година уназад због жеље Косова и Албаније да створе заједничку албанску државу.

Николић је у разговору са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом казао да је за Србију неизмерно важна подршка коју јој Русија пружа у Савету безбедности Уједињених нација када је реч о Косову.

"Ваш став у Савету безбедности је потпуно јасан и ми смо на томе захвални", казао је Николић.

Председник је казао да су Србија и Русија блиске управо тамо где су "жаришта".

"Балкан је после неколико година у којима се Србија трудила да буде оаза мира, поново враћа неколико година уназад и све су то последице такозване независне државе Косово и њена жеља, као и жеља Албаније да се створи велика албанска држава која би захватила границе четири околне државе", казао је Николић.

Лавров је казао да Русију забрињавају терористичке тенденије на Балкану и додао да се то не сме знемарити, јер постоји ризик од нових несрећа.

Он је казао да Србија и Русија морају да уложе заједничке напоре како не би дошло до новог прекрајања граница. Лавров је похвалио српско председавање ОЕБС-ом због избалансираног приступа.

Николић је казао да Србија и Русија имају изузетну економску сарадњњу и да му је жао што пројекат Јужни ток није спроведен јер, како је навео, и Србија стрепи "шта ће бити 2018. године када испорука гаса престане да иде преко Украјине".

Лавров је казао да је Србија повећала извоз пољопрвредних и прехрамбених производа у Русију и додао да би две земље требало да ојачају сарадњу у инвестицијама, да су руска улагања око четири милијарде долара и да руски привредници желе да учетвују у приватизацијама.

У разговору о војној паради која је 9. маја одржана у Москви, поводом 70 година победе над нацизмом, Лавров је казао да је Русија високо оценила учешће српске војске јер су свесни да "се то дешавало у контексту покушаја да се смањи значај овог празника" и да би председник Русије Владимир Путин био срећан да поново разговара са председником Србије у Москви.

Николић и Лавров забринути за безбедност у региону

БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић  изјавио је данас да је Балкан после неколико година у којима се Србија интензивно трудила да буде оаза мира, поново враћен неколико година уназад, а шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изразио забринутост због тенденција за препород екстремизма у региону.

"Све су то последице проглашења такозване независне државе Косово и њене жеље, као и жеље Албаније да се створи једна велика албанска држава која би захватила границе околних држава, макар четири околне државе", оценио је Николић у разговору са Лавровом у Београду.

Он је додао да су руски и српски ставови у спољној политици веома блиски, посебно у вези жаришта која се отварају широм света и захвалио шефу руске дипломатије на подршци коју Москва пружа суверенитету и територијалном интегритету наше земље. “Изузетно ценимо апсолутно јасан, чврст став и подршку Русије нашем суверенитету и територијалном интегритету, нашој борби за очување Косова и Метохије у саставу Србије”, рекао је Николић на почетку састанка са Лавровом који је био отворен за јавност.

Николић је истакао да "та бесмислена одлука" о косовској независности коју су исхитрено прихватиле неке државе у свету и која је изазвала ланчану реакцију са негативним последицама у целом свету, без подршке Русије у Савету безбедности УН “би можда могла и да има неки значај”.

Председник Србије нагласио је да Србија дуже од 200 година има изванредне односе са Русијом и везује своју судбину са судбином Русије, има своје успоне и падове, који прате успоне и падове Русије. "Код нас се зна да када Русији иде добро, иде добро и Србији. Молим Вас да поздравите председника Руске Федерације (Владимира Путина) и да му пожелите да и даље успешно води своју државу", казао је Николић и додао да је Балкан после неколико година у којима се Србија интензивно трудила да буде оаза мира, поново враћен неколико година уназад. "Све су то последице проглашења такозване независне државе Косово и њене жеље, као и жеље Албаније да се створи једна велика албанска држава која би захватила границе околних држава, макар четири околне државе“, оценио је Николић и додао да су руски и српски ставови у спољној политици веома блиски, посебно у вези жаришта која се отварају широм света.

Он је навео да две земље имају изванредну економску сарадњу и истовремено изразио жаљење што није дошло до реализације пројекта изградње гасовода „Јужни ток“, али је рекао да се нада да ће руски гас неким другим путем стићи до Србије.

Николић је рекао да се нада да ће посета Лаврова охрабрити привреде две државе и помоћи да се додатно ојачају економске везе, "мада Србија пријатељство не цени по обиму економских веза"

Лавров је најпре пренео Николићу поздрав Путина и рекао да је у Москви веома "високо оцењен“ долазак председника Србије на Параду посвећену 70. годишњици победе над фашизмом. "То се догодило у контексту покушаја да се умањи значај овог празника, да се спекулише са овим празником. То су политички циљеви који немају ништа заједничко са нашом заједничком победом и оним за шта смо се изборили и оним што Европа мора да чува и не дозволи да буде понижено“, рекао је Лавров.

Он је казао да Русија, као и Србија посвећује велики значај јачању међусобног пријатељства које је засновано на великим и богатим историјским традицијама, истичући Николићев лични допринос утврђивању братства и заједничке борбе. "Наша сарадња у вези са међународним темама, развија се веома конструктивно. Усаглашавамо наше акције, размењујемо оцене и информације у УН и ОЕБС-у

Србија која председава ОЕБС-у делује уравнотежено, као што је потребно на том месту у организацији, не заузимајући једностране приступе и ставове и труди се да разради консензусне приступе“, оценио је шеф руске дипломатије

Лавров је изразио забринутост због тенденција за препород екстремизма у региону Балкана и рекао да Москва жели да учествује у решавању овдашњих проблема, јер „у супротном постоји ризик да се суочимо са новим несрећама у овом региону“. “Од важности је да наши партнери, пре свих ЕУ, не занемарује ове проблеме. Нагомилавање проблема који се не решавају прете експлозијом. Ради тога је потребно да пронађемо праведну одлуку за решавање проблема, било на Косову, било у Босни и Херцеговини или Македонији”, рекао је Лавров.

Он је додао да је један од темеља сарадње Београда и Москве привреда, као и да су руска улагања у Србији близу четири милијарде долара. „Знамо за планове ваше владе за пројекте приватизације. Убеђен сам да ће наше компаније бити спремне да учествују у тим пројектима, на обострано корисној основи“, навео је Лавров.

Он је казао да су незаобилазне хуманитарна и културна сарадња, као и међусобне посете, оценивши да је председница Савета федерације Валентина Матвијенко недавно посетила  Београд и била веома задовољна.

Лавров: Забрињава испољавање великоалбанских претензија

Русија изражава велику забринутост због последњих догађаја у Македонији, ситуације на Косову која не улива никакав оптимизам и испољавања великоалбанских претензија, рекао је данас министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у Београду.

Позивамо ЕУ да кроз своје присуство на Балкану обрати посебну пажњу на те веома узнемирујуће тенденције, посебно оне које се могу подвући под терористички контекст", рекао је Лавров на заједничкој конференцији за новинаре са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.

Изражавајући забринутост због нових позива на Велику Албанију, Лавров је рекао не верује да "ико од разумних политичара може да остане равнодушан према томе".

Он је оценио да су напади у Куманову добро припремљене терористичке акције и понову велику забринутост Москве због ситуације на Косову и у Босни и Херцеговини.

ЕУ, према његовим речима, не треба да заузима кукавички став да је реч о појединачној епизоди.

"Убедјен сам да Брисел зна, али да тиме правдају неефикасност властитих напора", истакао је Лавров.

Он је поновио да је и овде можда реч о менталитету конфронтације, али је напоменуо да се и има утисак да се и то дешава у контексту одбијања Македоније да уведе санкције Русији и спремности Скопља да учествује у пројекту Турски ток.

"Не можемо да избегнемо осећај да постоји нека веза", нагласио је Лавров.

Политика великоалбанског национализма мора, како је истакао, да наиђе на оштру осуду, а не на блага саопштења која позивају на договор две стране.

"Нема са терористима две стране, али то треба неко јасно да каже. Они или не схватају озбиљно Албанце или их толеришу", рекао је Дачић.

(Танјуг)

Сергеј Лавров: На Балкану прети експлозија

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је да Брисел стидљиво реагује на дешавања на Балкану, као и да постоји ризик суочавања са новим несрећама.

Он је у разговору са председником Србије Томиславом Николићем поручио да у блиској прошлости нико није мислио да ће доћи до догађаја сличних оним недавним у Куманову.

“Наша сарадња је веома добра, разговарао сам са министром спољних послова Ивицом Дачићем о председавању Србије ОЕБС-ом и активностима ОЕБС у Украјини и на Балкану. Забрињава нас тенденција растућег тероризма на Балкану, од принципијелне важности је да наши партнери из Европе, нарочито из ЕУ не занемарују ове проблеме. Имамо ризик да се суочимо са новим несрећама... Пре 20 година нико није могао да замисли да ће се ситуација распламсати и да ће претити експлозијом“, навео је Лавров.

Министар спољних послова Русије је прокометарисао и долазак српских војника на параду поводом Дана победе.

“Учешће српских војника на паради у Москви је исказало нашу заједничку одлучност да нећемо да дозволимо понављање катастрофа. Председник Русије Владимир Путин је срећан због вашег доласка у Москву и напора да се повећа значај нашег историјског пријатељства“, истакао је Лавров.

Претходно се Лавров састао и са вицепремијером Србије Ивицом Дачићем, а на конференцији за медије је упозорио на запаљиве изјаве албанских званичника.

“Изразио сам нашу забринутост због повећаног говора о тзв. великој Албанији. То је пут ка отвореној конфронтацији на Балкану, а не мислим да би било који политичар смео да говори о томе и да позива на стварање велике Албаније. Забринути смо и због Македоније и чињенице да би ово могли да буду изрази добро припремљених терористичких амбиција. Забринути смо због Косова и БиХ, Исламска држава је већ била активна на Балкану, сигуран сам да Брисел то види, али стидљиво признаје да зна шта се дешава на Балкану“, рекао је Лавров.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер