субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Србија треба да одреди шефа преговарачког тима на највишем могућем политичком нивоу
Хроника

Томислав Николић: Србија треба да одреди шефа преговарачког тима на највишем могућем политичком нивоу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. септембар 2012.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас у Њујорку, после састанка са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон, да Београд за разговоре са Приштином треба да одреди шефа преговарачког тима на највишем могућем политичком нивоу.

Николић је рекао да ће Унију у тим разговорима представљати Ештонова, а да би Србију могао да представља председник владе и додао да ни он сам не бежи од одговорности да га овласте за то.

Он је новинаре обавестио да ће платформа коју ће представити Београд бити припремљена одмах по његовом повратку у Београд.

Председник Николић је рекао да га је висока представница обавестила да Унија не инсистира на признавању независности, нити да ће на томе инсистирати, на шта је Николић одговорио да би то било и узалудно.

На питање да ли ће власт испунити захтев о укидању институција на северу Косова, Николић је рекао да би то било промовисање независности Косова, и да се то не може очекивати од ове владе.

- Стигли смо до краја у испуњавању захтева за које смо видели да воде ка независности Косова и Метохије и више нећемо да начинимо ниједан корак у том правцу, а то сам рекао и на Генералној скупштини - рекао је Николић.

Према његовим речима, "неко други би морао да победи у Србији са идејом да призна КиМ", за шта је казао да је "за дуго година унапред немогуће".

- Не мислим да треба да тражимо много да бисмо нешто добили, већ да напишемо шта желимо и да од тога не одустајемо - нагласио је Николић.

Он је додао да је Србија озбиљна земља са историјом и традицијом и да ће спровести оно што је договорила претходна влада.

Николић је новинаре обавестио да ће платформа коју ће представити Београд бити припремљена одмах по његовом повратку у Београд.

Председник је казао и да је са Ештоновом договорио да се на северу Косова одмах обезбеде мир и безбедност и много бољи живот за грађане него сада.

Он је истакао да се ништа више "неће радити за ноћ или дан" пред извештај ЕУ.

Председник Србије је навео и да је са високом представницом ЕУ било речи о односима Србије и Русије, и да ју је обавестио да се од Москве тражила подршка за буџет, јер нам нико други није притекао у помоћ.

"Сложили смо се да односи са другим државама не могу да буду угрожени зато што желимо да постанемо члан ЕУ", додао је Николић.

Говорећи о безбедносној ситуацији на Косову, Николић је рекао да је НАТО једина заштита за Србе на тим просторима, али да је грађанима "тешко да живе поред оклопних возила и сазнања да вас је неко безмало окупирао".

Председник Николић је у говору пред Генералном скупштином УН рекао да се Србија залаже за директне преговоре на највишем политичком нивоу, али без могућности да под било којим условима, експлицитно или имплицитно, призна независност Косова.

Он је, такође, рекао да је Србија привржена постизању трајног мира између Срба и Албанаца.

Николић је одбацио могућност да полазна основа будућег дијалога на високом нивоу са Приштином буде споразум о добросуседским односима са Косовом. Он је рекао да може да буде "саговорник за добар живот на Косову, за мир, безбедност и инвестиције", али не и за то да се "једног дана буде сусед са Косовом".

Танјугу је раније у српској делегацији речено да се очекује да ће Ештонова пружити подршку напорима Србије да добије датум за почетак преговора о чланству у ЕУ.

Ештонова је пре два дана у саопштењу после разговора са косовским премијером Хашимом Тачијем рекла да пред Београдом и Приштином стоје тешке одлуке, али да дијалог што пре треба наставити.

- Пред Београдом и Приштином стоје тешке одлуке, али обе стране морају да буду спремне да се ангажују, што укључује подизање дијалога на политички ниво -  поручено је у саопштењу.

Висока представница је, такође, поздравила недавни напредак у спровођењу досад остварених споразума и нагласила да се све договорено мора спровести.

Николић ће се током дана састати и са замеником америчког државног секретара Николасом Бернсом.

Предвиђени су, такође, и сусрети са председником Тогоа Фауреом Гнасингбеом, а српски председник ће присуствовати и додели одликовања бившем амбасадору Србије у Мађарској Дејану Шаховићу у мађарској мисији при УН.

Николић и Бернс: САД не траже и не очекују да Србија призна независност КиМ

Сједињене Америчке Државе не траже и не очекују да Србија призна независност Косова и Метохије, речено је на састанку председника Србије Томислава Николића и заменика америчког државног секретара Николаса Бернса.

Како је речено Танјуговом дописнику у делегацији Србије која учествује на заседању Генералне скупштине УН у Њујорку, Николић је Бернсу пренео став да Србија остаје посвећена заштити својих интереса на Косову.

Председник Србије је рекао ће бити спроведени постигнути договори са Приштином, али да се уступци истовремено не могу тражити само од једне стране.

Бернс је председнику Николићу пренео жељу САД за унапређење сарадње између две земље у свим областима, посебно издвајајући сегмент одбране.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер