петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Србија није гора од осталих у региону
Хроника

Томислав Николић: Србија није гора од осталих у региону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јул 2013.

Председник Николић поручио је да регион има заједнички интерес да сарађује и убрза процес евроинтеграција и нагласио да Србија није "гора од других".

Он је рекао да Србија заслужује да буде део европског друштва.

Николић је, на коференцији за новинаре за коју је владало огромно интересовање медија из региона, али и великих светских агенција, испричао анегдоту са пленарне сесије којом је описао напредак постигнут у регионалној сарадњи и помирењу:

"Ова иницијатива је добар знак и већ је заказан следећи састанак у Хрватској на Брионима. Ја сам се нашалио и рекао - први је био на `нашем Брду`, следећи је на `нашим Брионима`, тако да можете да видите са колико шале говоримо о нечему што би нас у прошлости натерало да се тучемо и да се свађамо", рекао је Николић.

Николић је рекао да у "Брдо процесу", у којем је одржан данашњи неформални састанак лидера региона, свако има свој интерес - Србија, уз Хрватску и Словенију, да што пре постане чланица ЕУ, а Словенија и Хрватска да уз Србију оду на тржишта која им трентно, као чланицама ЕУ, нису доступна на исти начин као Србији.

"Ми ћемо ускоро морати да имамо своје заједничке производе, чак и заједничке фирме које ће наступати на тржиштима на којима је Србија једино препорзнатљива као бивша Југославија. То је од Азије до Африке и Латиске Америке... Русија, Азербејџан, Турска, то су све тржишта која су потпуно отворена за српску робу, а српска роба је и оно што заједнички произведе са Словенијом и Хрватском", казао је Николић.

Упитан о чему је разговарао на билатералном састанку са хрватским колегом Ивом Јосповићем, Николић је рекао да су говорили о свим отвореним питањима, од тужби за геноцид, последњих хапшења... и оценио да је дошло време да "председници Србије и Хрватске потпуно отворено разговарају о свему ономе што би требало рашчистити у односима како би се потпуно мирно кренуло даље.

"Мислим да ћемо ми до посете председника Јосиповића, на јесен чини ми се, припремити да све оно што је иза нас, да све буде решено", рекао је Николић.

Говорећи о евроинтеграцијама, председник Србије је рекао да се не бори да Србија буде у ЕУ да би нам неко "као пред црквом давао новац", већ да би, када дође време за процену, било оцењено да је држава заиста уређена на начин на који су то учинили Немци или Словенци.

Упитан да ли га брине пад ентузијазма за проширење ЕУ, Николић је рекао да га то уопште не брине и да проширење не зависи од ентузијазма.

"Та прича о ентузијазму за проширење је само прича. Европа мора да се проширује, не може да остане у границама у којима је сад и да каже: `Ево само нам је још недостајала Хрватска`. А што не недостаје Србија, а што не недостаје Црна Гора или Македонија? Што смо гори од других", упитао је Николић.

Он је рекао да проширење не значи да неко "баца новац", већ да је то знак да је још једна држава постала толико вредна да може да буде у том друштву, да је уредила свој правни и економски систем, међуљудске односе, односе према мањинама, уставни поредак, борбу против криминала...

"То са ентузијазмом, од тога не зависи проширење ЕУ, али није ни нормално да Србија остане тако далеко за Слованијом и Хрватском, нисмо ми баш тако слабо уређени", закључио је Николић.

"Спремни на сарадњу, никад да признамо Косово"

Председник Србије изјавио је да ће Србија и у будућности Косово видети као суштинску аутономију, да је спремна да још неке надлежности препусти Приштини, али да никада неће бити спремна да призна независност или потпише било какав споразум који би омогућио Косову да буде чланица УН.

Николић је новинарима, одговарајући на питање како види будућност односа Србије и Косова, одговорио:

"Управо овако - разговараћемо, договараћемо се, они ће да тврде да је то држава, ми их гледамо као суштинску аутономију. Спремни смо још много тога да препустимо Приштини, али негде ћемо морати да станемо и да видимо шта смо урадили, да ли нам грађани живе боље и да ли је оно што смо одвојили Приштини као своје надлежности и што ћемо им дати уставним законом довољно или није."

"Даље од тога не можемо", нагласио је Николић.

Он је рекао да управо тако у свим разговорима са представницима ЕУ Београд тражи да Брисел не поставља услове признавања независности или било какав споразум којим би се Косову признало право да буде, на пример, чланица УН.

"Србија то једноставно не може, и не знам која држава у свету би могла", навео је он.

На питање да ли има проблем зато што и косовска предсеница Атифете Јахјага присуствује скупу, председник је рекао да "нема право да има свој проблем", јер су се Београд и Приштина договорили да Приштина учествује на регионалним скуповима.

"Видели сте и сами да није било представљања. Ја сам ту да испуњавам оно што Србија одлучи и о чему се Србија договори, то је Народна скупштина усвојила. Моје је било да овде учествујем како овај скуп не би прошао без Србије", казао је Николић.

“Реконструкција владе мора бити темељна“

Председник Србије Томислав Николић осврнуо се и на питање реконструкције српске владе. Николић је рекао да реконструкција мора бити темељна и усмерена на ресоре и области у којима су проблеми евидентни.

"То су српски проблеми. Сигурно није спорт", рекао је Николић новинарима на Брду код Крања.

Он је нагласио да говори као грађанин Србије и да као грађанин свакако не би био задовољан ако би се реконструкција свела само на замену неколико министара, јер се, нагласио је, тачно зна где је, у којим областима, проблем.

 На питање да ли је за реконструкцију владе или за ванредне изборе, председник Николић је поново подсетио да није његово као председника да предлаже решење, али да као грађанин може да изнесе став, објективан и неутралан: "Али ово је Србија у чијој сам изградњи и сам учествовао, победама и на председничким и на парламентарним изборима, и није ми свеједно како иде. Због тога сам дао свој савет, а видећемо шта ће бити", рекао је председник.

Николић је указао да се до сада није изјашњавао о реконструкцији владе, и -самокритички - приметио: "Ваљало би да сам о томе причао 'код куће'".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер