Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: SNS će sledeće godine biti na vlasti
Hronika

Tomislav Nikolić: SNS će sledeće godine biti na vlasti

PDF Štampa El. pošta
utorak, 27. decembar 2011.

BEOGRAD - Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić očekuje izbore posle marta, veruje da će iduće godine SNS prvi put biti na vlasti i tvrdi da bez dogovora DS i SNS o pitanju Kosova "ne računa da se Srbija nešto dogovorila".

"Možemo da budemo razočarani u EU, to je subjektivan osećaj svakog pojedinca kome je sada EU predstavlena kao protivnik našem daljem razvoju, ali tvrdim da treba otvoreno i jasno konsenzusom u Srbiji doći do rešenja koje bismo predložiti i Albancima i EU, o kojoj toliko govorimo. Ali bez dogovora DS i SNS ne računam da se Srbija nešto dogovorila", izjavio je Nikoliću u intervjuu Tanjugu.

On odlaganje odluke o statusu kandidata smatra katastrofalnim po građane Srbije i optužuje vladu da sve svoje greške prebacuje na EU.

"Još malo pa će vlada i predsednik države Evropsku uniju da predstave kao neprijatelja Srbije u ovom trenutku samo zato što nismo dobili status kandidata", rekao je Nikolić.

On očekuje da će izbori biti u redovnom zakonskom roku, ali svakako posle marta i nove odluke Saveta EU, koja bi, kako kaže, možda mogla da bude pozitivna pa da vlada misli da joj je to "vetar u leđa".

Nikolić je dodao da je moguće da ta odluka bude i negativna, ali da do marta ima šanse da Vlada Srbije pokuša da izdejstvuje pozitivno mišljenje "pa da eventualno vladajuća koalicija smanji razliku koja je između SNS i njih" rekao je Nikolić.

"Vlada krivicu za odlaganje odluke o statusu kandidata pripisuje Uniji koja sada ne samo da traži da se ispune uslovi koji nisu mogući nego jednostavno traži da se odustane od međunarodnog prava, od zaštite Srbije na Kosovu i Metohiji", naveo je Nikolić.

On smatra da je Kosovo izvučeno kao razlog za neuspeh evrointegracija, ali, dodao je, kada bi se građani Srbije pitali da li je vlada reformisala državu, uredila je i dovela na takav nivo da može da konkuriše za članstvo u EU, oni bi rekli da nije.

Prema njegovim rečima još živimo u zemlji koju je DOS zatekao 2000. godine posle 5. oktobra i bezmalo ništa nije pokrenuto, niti šta nabolje urađeno u Srbiji.

Godinu na izmaku, po mišljenju Nikolića, obeležila su upravo izneverena očekivanja vezana za evropske integracije, gde je Srbija ostala, kako kaže, tri stepenice iza Hrvatske, dve iza Crne Gore i Makedonije, ali i nesuglasice u vladajućoj koaliciji, što se, dodao je, u zauzimanju pozicija pred izbore otvoreno pokazuje.

Nikolić napominje i da su se mnoge stranke vladajuće koalicije okretale protiv EU kako su zahtevi iz Evrope bivali sve teži, i potražile su birače među onima koji su evroskeptici ili su suprotstavljeni članstvu u EU.

"Što duže vreme odmiče pobeda SNS će da bude ubedljivija pošto vlada ne shvata da više ništa pozitivno ne može da uradi. To što trče po mostovima čija je gradnja započela pre 10-15 godina ne donosi poene. Činjenica da je Srbija jedna siromašna zemlja odlučuje hoće li biti promene vlasti ili ne", rekao je on.

Nikolić je naveo da će prilikom formiranja vlade pozvati stranke nacionalnih manjina da im se priključe.

"Želimo da predstavnici nacionalnih manjina budu u svakoj vladi Srbije kogod da pobedi. Ubeđen sam da će naša koalicija (SNS, NS, Pokret Snaga Srbije i Pokret socijalista), koju smo već stvorili, imati dovoljno glasova da sama formira vladu", rekao je Nikolić.

Lider naprednjaka je dodao i da se SNS "ukoliko bi nekim čudom" izgubila od DS ne bi trudila da formira vladu i ne bi želela bilo koga da prevari, da trpi ucene i da zbog toga građani lošije žive.

"Mislim da je iduća godina - godina kada će SNS prvi put biti na vlasti", rekao je Nikolić i dodao da su "kako god okrenete sve ostale stranke deo vlasti zbog čega "moraju da budu kažnjene i da uzgube izbore".

Iz tog kruga on je izdvojio DSS za koju je rekao da ima "specifičan odnos" i da jedino u čemu se razlikuju od SNS je momenat kad treba prestati da se pregovara sa EU.

"Ja mislim da razgovori ne škode, da ne škodi ispunjenje uslova. Oni (DSS) bi već danas prekinuli da uređuju zemlju prema evropskim vrednostima, iako smo svi zajedno doneli Ustav u kojem smo se obavezali da poštujemo evropske vrednosti, a ja mislim da za to uvek ima vremena - treba razgovarati do poslednjeg časa, a možda i minut posle poslednjeg časa", rekao je Nikolić.

Na pitanje da li će stranci i njemu lično da šteti pad poverenja građana u EU Nikolić je naveo da ni SNS ni njena ideologija nije formirana na raspoloženju građana prema EU.

"I nije naše da pratimo raspoloženje, to rade ovi koji su sada na vlasti, a loši su. Naše je da formiramo raspoloženje građana, da ih vodimo. Moje je da kažem da bismo mnogo bolje živeli da smo dobili status kandidata i da smo počeli pregovore, da bismo imali mnogo više načina da rešavamo probleme - ja to znam i zbog toga kažem da Srbija treba da bude u EU", rekao je Nikolić.

"Kako god građani razmišljali pod uticajem medija SNS ne odustaje od ideje Evropske unije sve do časa dok naš ponos, dostojanstvo integritet, suverenitet, državnost i Ustav ne budu ugroženi i tada, naravno, uvek ostaje mogućnost da Narodna skupština odluči da da nalog vladi da prekine da pregovara sa EU", rekao je Nikolić.

Nikolić je na kraju ponovio stav da je oko pitanja Kosova i Metohije potreban dogovor i opšti konsenzus u Srbiji.

Prema njegovim rečima u sve oko čega se razgovara sa Albancima treba da budu uključeni i Ruska federacija i SAD, "da tamo nismo sami nego da postoji i onaj koji štiti naše interese" i da se vidi šta je sve moguće da se izvede i postigne.

"Dakle prva stvar koja treba da se uradi oko Kosova i Metohije je da i EU i Albanci znaju da sa njima pregovara cela Srbija. Ne Borko Stefanović koji je samo DS i to je neprihvatljivo. Jedna stranka koja možda neće imati ni 20 odsto glasova treba da odluči dve sudbine ili jednu - Kosova i Metohije i našeg članstva u EU".

"Preveliki je to zalogaj", zaključio je Nikolić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner