четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: СНС ће следеће године бити на власти
Хроника

Томислав Николић: СНС ће следеће године бити на власти

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. децембар 2011.

БЕОГРАД - Председник Српске напредне странке Томислав Николић очекује изборе после марта, верује да ће идуће године СНС први пут бити на власти и тврди да без договора ДС и СНС о питању Косова "не рачуна да се Србија нешто договорила".

"Можемо да будемо разочарани у ЕУ, то је субјективан осећај сваког појединца коме је сада ЕУ представлена као противник нашем даљем развоју, али тврдим да треба отворено и јасно консензусом у Србији доћи до решења које бисмо предложити и Албанцима и ЕУ, о којој толико говоримо. Али без договора ДС и СНС не рачунам да се Србија нешто договорила", изјавио је Николићу у интервјуу Танјугу.

Он одлагање одлуке о статусу кандидата сматра катастрофалним по грађане Србије и оптужује владу да све своје грешке пребацује на ЕУ.

"Још мало па ће влада и председник државе Европску унију да представе као непријатеља Србије у овом тренутку само зато што нисмо добили статус кандидата", рекао је Николић.

Он очекује да ће избори бити у редовном законском року, али свакако после марта и нове одлуке Савета ЕУ, која би, како каже, можда могла да буде позитивна па да влада мисли да јој је то "ветар у леђа".

Николић је додао да је могуће да та одлука буде и негативна, али да до марта има шансе да Влада Србије покуша да издејствује позитивно мишљење "па да евентуално владајућа коалиција смањи разлику која је између СНС и њих" рекао је Николић.

"Влада кривицу за одлагање одлуке о статусу кандидата приписује Унији која сада не само да тражи да се испуне услови који нису могући него једноставно тражи да се одустане од међународног права, од заштите Србије на Косову и Метохији", навео је Николић.

Он сматра да је Косово извучено као разлог за неуспех евроинтеграција, али, додао је, када би се грађани Србије питали да ли је влада реформисала државу, уредила је и довела на такав ниво да може да конкурише за чланство у ЕУ, они би рекли да није.

Према његовим речима још живимо у земљи коју је ДОС затекао 2000. године после 5. октобра и безмало ништа није покренуто, нити шта набоље урађено у Србији.

Годину на измаку, по мишљењу Николића, обележила су управо изневерена очекивања везана за европске интеграције, где је Србија остала, како каже, три степенице иза Хрватске, две иза Црне Горе и Македоније, али и несугласице у владајућој коалицији, што се, додао је, у заузимању позиција пред изборе отворено показује.

Николић напомиње и да су се многе странке владајуће коалиције окретале против ЕУ како су захтеви из Европе бивали све тежи, и потражиле су бираче међу онима који су евроскептици или су супротстављени чланству у ЕУ.

"Што дуже време одмиче победа СНС ће да буде убедљивија пошто влада не схвата да више ништа позитивно не може да уради. То што трче по мостовима чија је градња започела пре 10-15 година не доноси поене. Чињеница да је Србија једна сиромашна земља одлучује хоће ли бити промене власти или не", рекао је он.

Николић је навео да ће приликом формирања владе позвати странке националних мањина да им се прикључе.

"Желимо да представници националних мањина буду у свакој влади Србије когод да победи. Убеђен сам да ће наша коалиција (СНС, НС, Покрет Снага Србије и Покрет социјалиста), коју смо већ створили, имати довољно гласова да сама формира владу", рекао је Николић.

Лидер напредњака је додао и да се СНС "уколико би неким чудом" изгубила од ДС не би трудила да формира владу и не би желела било кога да превари, да трпи уцене и да због тога грађани лошије живе.

"Мислим да је идућа година - година када ће СНС први пут бити на власти", рекао је Николић и додао да су "како год окренете све остале странке део власти због чега "морају да буду кажњене и да узгубе изборе".

Из тог круга он је издвојио ДСС за коју је рекао да има "специфичан однос" и да једино у чему се разликују од СНС је моменат кад треба престати да се преговара са ЕУ.

"Ја мислим да разговори не шкоде, да не шкоди испуњење услова. Они (ДСС) би већ данас прекинули да уређују земљу према европским вредностима, иако смо сви заједно донели Устав у којем смо се обавезали да поштујемо европске вредности, а ја мислим да за то увек има времена - треба разговарати до последњег часа, а можда и минут после последњег часа", рекао је Николић.

На питање да ли ће странци и њему лично да штети пад поверења грађана у ЕУ Николић је навео да ни СНС ни њена идеологија није формирана на расположењу грађана према ЕУ.

"И није наше да пратимо расположење, то раде ови који су сада на власти, а лоши су. Наше је да формирамо расположење грађана, да их водимо. Моје је да кажем да бисмо много боље живели да смо добили статус кандидата и да смо почели преговоре, да бисмо имали много више начина да решавамо проблеме - ја то знам и због тога кажем да Србија треба да буде у ЕУ", рекао је Николић.

"Како год грађани размишљали под утицајем медија СНС не одустаје од идеје Европске уније све до часа док наш понос, достојанство интегритет, суверенитет, државност и Устав не буду угрожени и тада, наравно, увек остаје могућност да Народна скупштина одлучи да да налог влади да прекине да преговара са ЕУ", рекао је Николић.

Николић је на крају поновио став да је око питања Косова и Метохије потребан договор и општи консензус у Србији.

Према његовим речима у све око чега се разговара са Албанцима треба да буду укључени и Руска федерација и САД, "да тамо нисмо сами него да постоји и онај који штити наше интересе" и да се види шта је све могуће да се изведе и постигне.

"Дакле прва ствар која треба да се уради око Косова и Метохије је да и ЕУ и Албанци знају да са њима преговара цела Србија. Не Борко Стефановић који је само ДС и то је неприхватљиво. Једна странка која можда неће имати ни 20 одсто гласова треба да одлучи две судбине или једну - Косова и Метохије и нашег чланства у ЕУ".

"Превелики је то залогај", закључио је Николић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер