недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Преузећу историјску одговорност за Косово
Хроника

Томислав Николић: Преузећу историјску одговорност за Косово

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јул 2012.

Једва чекам формирање владе и да ми она, ако жели, натовари на леђа косовско питање. Драге воље ћу да преузмем ту историјску одговорност. Окупићу све који нешто значе у Србији - политичаре, интелектуалце, бизнисмене, црквене великодостојнике, да коначно дођемо до једне платформе, засноване на Уставу и интересима грађана Србије, и да иза ње станемо сви. Тек онда може да се иде на преговоре.

То у интервјуу за „Новости“ поручује председник Србије Томислав Николић који ће инсистирати да се у предстојеће политичке преговоре о КиМ осим ЕУ укључе и Уједињене нације. Он очекује да ће нова влада бити промовисана почетком следеће недеље и да ће јој врло брзо доставити конкретне доказе о злоупотребама у појединим приватизацијама. Уверен је и да ће промене, за које се народ изјаснио на мајским изборима, бити и спроведене.

* Зашто инсистирате да преузмете врући косовски кромпир у руке и због чега захтевате да се УН укључе у преговоре?

- Сигурно не мислим да је проблем КиМ и његова веза са чланством у ЕУ проблем за једног човека, странку или владу. Зато упорно и позивам на консензус. Ја сигурно не бих ишао на преговоре да чекам шта ће све да траже од мене, већ бих преузео иницијативу. До сада сви преговори личе на то да је Србија ишла у Брисел да се са нечим сложи, а да ништа није однела као свој захтев. Чини се да су сва питања имала две стране супротстављене српској. Управо зато требало би да се обезбеди присуство УН у наредној рунди.

* Говорили сте да је много тога сакривено од јавности. Да ли ћете говорити о томе у поменутом документу?

- Сачинио сам коначан списак постигнутих договора са Приштином. Ми их тумачимо на један начин, а ЕУ и Албанци на други. Сакривено је, рецимо, да на скуповима испред Албанаца може да стоји само натпис Косово са звездицом, без фусноте. Обмана је и да Срби на Северу КиМ не морају да узимају регистарске таблице, а услов за то је да се упишу као држављани Косова. Постоје и недоумице око интегрисаног управљања прелазима. Тим, наизглед безазленим решењима, приводимо и сами крају независност Косова. Кад будемо преговарали о статусу и суочимо се са гомилом докумената, по којима је то практично држава, шта ћемо да радимо? Не знам колико су озбиљно вођени преговори до сада и коме данас главни преговарач заправо одговара. Ми више не знамо ни чиме се бави Борислав Стефановић. Чини ми се да је много тога рађено у журби, кад је требало добити статус кандидата. И то све да би једна странка стекла добре позиције за изборе. Олако се прешло преко тога да оно што су мислили да је добро за Србију, у ствари - није написано.

* Имате ли конкретан план за Косово када призивате саборност?

- Како год да се неко обруши на нас и да нас притисне, нећемо дозволити да самопроглашена држава Косово буде члан УН. То је наше најјаче оружје. Ако у то убедимо и Приштину и међународну заједницу, а посебно оне који нас притискају, онда ће преговори ићи лакше. Спреман сам да предложим решења која су већ примењена, као што је статус Немаца у Белгији. Многе одлуке у Бриселу не могу да се донесу без пристанка парламента белгијских Немаца. Ту је и пример Јужног Тирола. Дакле, има решења која би могла да буду у оквиру суверенитета Србије и прихватљива за Албанце. Велика је грешка што више и не помињемо Резолуцију 1244. Она, подсећам, гарантује и да српске цивилне власти, после неколико година, поново контролишу ваздушни простор изнад Косова. Подразумева и повратак наших цариника и полицајаца, који би штитили српску културну баштину, али то више нико овде и не помиње.

* Како можемо да сачувамо територијални интегритет када нам Брисел јасно поручује да нема ништа од чланства у ЕУ ако не успоставимо добросуседске односе са Косовом и не погасимо институције на северу?

- ЕУ не може да има такав услов, јер тај услов према нама немају Шпанија, Грчка, Кипар, Румунија и Словачка. Да такав услов постоји, оне би морале да признају Косово или да иступе из Уније. Ако не мора да иступи члан који није признао Косово, онда може да буде и примљен члан који не признаје Косово. Али тај услов неформално виси у ваздуху и на то вам указују званичници држава које су признале Косово. Кад бисмо прихватили такав услов, личили бисмо на човека који живи у великој и пространој кући, има све, али је болестан. Какав је то живот? Онај ко би то учинио, запамтила би га покољења као неког ко је историју Србије бацио под ноге. За мене је Косово део Србије. Морам да браним свој Устав, а не да га рушим.

* Ако се признање Косова постави и формално као услов за наставак пута у ЕУ, може ли Србија да се окрене Русији и другим партнерима?

- Оријентација Србије увек мора да буде да грађани живе добро, а то значи да ћемо тражити путеве, које ни до сада нисмо затрпавали. Европска унија је прва, али само једна од наших опција. Тачно је да постоје сарадње без икаквих услова, али знам колико би нам значило чланство у ЕУ. То је оно због чега можемо много тога да прогутамо и оћутимо, али не све.

* Многи су вас узели на зуб због изјаве да никада нећете бити председник у Приштини. Јесте ли се таквим ставом огрешили о Устав?

- Рекао сам да не могу да спроводим своју функцију у Приштини. Онај који ме критикује, нека ми то омогући. Како да одем доле? У тенку? Па, мени ни као опозиционом лидеру нису дозвољавали да уђем на Косово. Није ни бивши председник могао да оде тамо кад год је хтео.

* Све више се говори о насилној интеграцији севера Косова. Шта бисте као главнокомандујући Војске Србије предузели ако Тачи силом крене на наш народ?

- Ако би неко силом напао север Косова, зар не размишља да би Србија могла силом да врати Косово? Ко то одлучује кад је сила оправдана, а кад није. Савремена цивилизација не би смела да гледа насиље над Србима на северу. Убедио сам све у међународној заједници, са којима сам разговарао, да би то било бесмислено. То Србија не би могла да отрпи. Јер, УН нису послале КФОР на Косово да осваја територију.

* Осим косовског питања нова влада мораће да се носи и са великим минусом у државној каси...

- У питању су озбиљни људи свесни ситуације у којој се земља налази и економски и спољнополитички. Знају да Србија није држава у којој теку мед и млеко. Очекујем да нови министри већ следеће недеље приону на посао, јер Србија више не сме да стоји. Доста је тонула. Претходна власт је безмало годину дана била у кампањи и није се потрудила да решава проблеме. Штавише, само их је гомилала. Грађани очекују да промене, због којих су гласали, буду и спроведене.

* Колико влада може да буде успешна ако су кључни актери у њој Дачић, Вучић и Динкић који су се жестоко сукобљавали у кампањи?

- У кампањи нико не говори позитивно о свом супарнику. Ако бисте по томе ценили, онда у Србији нико ни са ким не би могао да сарађује. Али стање у којем се данас Србија налази захтева озбиљност и власти и опозиције. Морају да оставе по страни сукобе пре кампање, како би допринели да држава боље функционише.

* Мислите ли да ће тензије да прокључају у Војводини после одлуке Уставног суда да се укину поједине одредбе Статута?

- Мислим да је у све то укључен ДС. Кад су радили на Статуту Војводине, упозоравали смо их да раде против Устава. Уставни суд, који је малтене и бирала ДС, пресудио је тако. Сад се војвођански политичари обрушавају на нову власт, и то би могло да подигне тензију. Али ко уопште сме да напада Уставни суд? То је најважнији орган судске власти и његове одлуке су коначне, свиђале се некоме или не. Политички моћници мисле да им је све дозвољено.

* Да ли ћете преиспитати сумњиве приватизације и поднети доказе о изборној крађи, како сте најављивали у кампањи? Када ћете владу упознати са тим сазнањима?

- То моје обећање ваљда је требало да буде обећање сваког политичара. Нећу свакако ловити вештице и истребљивати политичке противнике, али овом народу неко дугује правду. Ја сам и победио зато што је било много неправде. Немогуће је да оволики криминал остане некажњен. Постали смо најкорумпиранија држава у Европи. Сигурно ћу ускоро поднети доказе о сумњивим приватизацијама. То што сам победио никако не значи да ћу да заборавим изборну крађу. То што је власт промењена не значи да ћемо заборавити десетине милијарди које су испариле. Пружићу влади конкретне податке о злоупотребама у приватизацији. Али нећу да будем тужилац, свако у Србији треба да ради свој посао. Немогуће је да се оволики криминал развије без утицаја корупције. Овде су разноразне банде радиле шта су хтеле у дослуху са политичарима. Гледали су како Шарић купује пола Србије, а прстом нису макли. Предузећа су нестајала преко ноћи.

* Ко вам је достављао те податке, када сте се јавно жалили да вам обавештајне службе шаљу смешне извештаје? Хоће ли бити радикалних резова у безбедносним агенцијама?

- Делимично сам престао да комуницирам са неким службама. Морам да признам да две службе раде по свом. Нећу да их именујем, али ће тако моћи још неко време. Како год да се формирају службе, ја им нисам супротстављен. Али морају да схвате да као што ја поштујем директоре агенција, тако они морају да поштују председника Србије. То што их је поставила нека партија, не даје им право да чувају своју странку, а не Србију. Они морају да раде свој основни посао. Не интересује ме ко је с ким попио кафу или ручао, ко има љубавника или љубавницу. Занима ме ко ради против ове државе, какви су нам одбрамбени системи. На томе ћу инсистирати. Чујем да су у БИА масовно бацали материјал у џаковима, а кад сам дошао у председништво затекао сам сецкалицу за папир.

* Део јавности се обрушио и на биографије ваших најближих сарадника. Да ли сте, можда, могли да одаберете другачије?

- Не знам коме од њих могу нешто да замере. Нека се обрате мени и кажу ми да сам лош човек зато што имам такве саветнике. Шта могу да замере генералу Симићу? То што се неком не свиђају моји сарадници, не значи да морам да их мењам. Да су они поверовали у оно што је писано о мени, не би никад ни дошли у ову зграду. На то се уопште и не обазирем. У неким медијима води се трећи круг председничких избора. Изгледа да за њих још нисам победио.

* Долазе ли вам дојучерашње партијске колеге да се саветују са вама?

- Долазе на кафу кад имам времена. Ићи ћу и у друге странке, ако ме позову. Формално и фактички престао сам да будем председник СНС, али моје срце је тамо. Не могу да кажем да ми је свеједно хоће ли они да напредују или не.

ВУЧИЋ БИ МОГАО ДА ВОДИ БЕЗБЕДНОСТ, ТО БИ БИЛО КОРИСНО

* Хоће ли Александар Вучић бити секретар у Савету за националну безбедност? Он је најавио да ће о томе да се саветује са вама.

- Ми смо двадесет година нераздвојни, имамо исте идеје. Државу какву смо заједнички замислили, заједно ћемо и да градимо. Ја са једне, он са друге функције. Сарађиваћемо веома блиско. Он је човек у кога имам највеће поверење. Имао бих поверења у њега и да буде председник владе, заслужио је да обавља велики посао и потпуно је способан да ради то што сте рекли. Нисам именовао шефа кабинета док се не промене услови за именовање на ту функцију. Он је, по аутоматизму, секретар Савета за националну безбедност. То ми је увек сметало. Пошто председник државе мора да буде на извору информација. Зато ћу и тражити од Скупштине да промени ту одлуку и да ја именујем секретара за националну безбедност. А онда би то могао да буде Вучић. То би нас још више учврстило у функционисању. То би било корисно за Србију.

НЕ ДАМО “ПОЛИТИКУ“ И “НОВОСТИ“ ФАНТОМИМА

* Шта ће држава конкретно да учини да заштити свој капитал у „Политици“ и „Новостима“?

- Они који дугују по триста милиона евра имају паре да преко ноћи купују „Политику“ или „Новости“. То ме боли. То су угледне куће на које је око бацила политика. Појаве се однекуд фантомске фирме да купују медијске националне институције, попут ваше куће и „Политике“. Када је 1991. подржављена „Политика“, посланици су у Скупштини говорили данима како би одложили ту одлуку. Данас се нико жив не чује када најстарије новине на Балкану прелазе у руке функционера ДС, сакривених иза својих пријатеља којима су омогућили да изграде империју. Ова држава то не сме да дозволи. Нека се сад запитају они који су задужени за спречавање монопола и Агенција за привредне регистре. Ово стање у ком нема владе, трајаће само десет дана. Они који теже да све медије ставе под своју контролу, нека знају да грађани једног дана то неће моћи да трпе.

НИКАД НЕЋУ ДА СЕ УСЕЛИМ У “ТАДИЋЕВУ РЕЗИДЕНЦИЈУ“

* Пада ли у воду џентлменски договор са Тадићем да се нећете усељавати у резиденцију у Лацковићевој?

- У зграду у Лацковићевој никада нећу ући. Како ће влада да одлучи, то је на њој. У међувремену сам се распитао о тој кући. Држава је власник само половине, а две госпође су наследнице друге половине. Уз то, држава је изгубила спор за коришћење тог објекта. Под тим околностима не бих се тамо усељавао. Има, ваљда, још резиденција.

* У каквим сте односима са Борисом Тадићем? Имате ли уопште контакте?

- Немам, иако нисам извор несугласица. Не радим ништа против њега, али ми се чини, понекад, да он ради против мене. Било ми је непријатно кад сам овде у председништву разговарао са њим и представницима његове коалиције о формирању владе, а он одмах, после тога, изашао и казао новинарима да је „Данијели“ отказао инвестицију због моје победе. Рекао је и да је организовани криминал охрабрен зато што је он изгубио, а недавно се на мене окомио и у хрватским новинама. Више га не разумем. Али нека не очекује да ћу да га нападам побеђеног.

Милан Бабовић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер