среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић поверио мандат за састав владе Александру Вучићу; ДСС и Двери - Мандат понудити некоме ко није еврофанатик попут Вучића; Пајтић: Николић сноси део одговорности за изборну крађу
Хроника

Томислав Николић поверио мандат за састав владе Александру Вучићу; ДСС и Двери - Мандат понудити некоме ко није еврофанатик попут Вучића; Пајтић: Николић сноси део одговорности за изборну крађу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. мај 2016.

Председник Томислав Николић поверио је мандат за састав владе лидеру Српске напредне странке Александру Вучићу.

Николић је на конференцији за новинаре после консултација са листама које су ушле у парламент рекао да је само Вучић изложио програм како мисли да се понаша будућа влада и које приоритете да испуњава.

"Сви остали су дошли свесни чињенице да је СНС освојила највише мандата и да ће са правом тражити мандат за састављање владе", рекао је Николић.

Према његовим речима саслушао је мишљење представника свих изабраних листа и то је било у интересу државе.

Како каже, сви су показали поштовање према функцији председника.

Навео је и да су разговори са њима "текли у различитим тону".

Николић је током дана имао консултације о формирању нове владе са представницима 11 странка и коалиција које имају посланике у Скупштини Србије.

Осим тога, он је у четвртак разговарао са лидером напредњака чија је листа на ванредним изборима 24. априла освојила 131 од 250 места у парламенту. Последњи рок за конституисање Скупштине Србије је 4. јун, када почиње да тече рок од три месеца за формирање нове владе.

Томислав Николић наставио консултације о формирању владе

Председник Србије Томислав Николић наставио консултације о влади са представницима листа које су ушле у парламент. Ивица Дачић рекао да је за наставак сарадње СПС и СНС. Николић напустио консултације са представницима СРС после пола минута, тврди Немања Шаровић. Лидер ДС Бојан Пајтић пренео експлицитан став да коалиција коју је предводио на изборима неће у владу са СНС. Саша Радуловић: Нема правне државе.

Чедомир Јовановић: Ако нас Вучић позове у Владу, одазваћу се на разговор; Ђуришић – СДС неће улазити у Вучићеву Владу

"Нас интересује политика која мора бити другачија. Питање владе није само питање мандата, већ способности да се дају одговори на сва питања која су остала отворена иза владе која одлази", рекао је Јовановић новинарима после консултација са председником Томиславом Николићем.

На те консултације нису дошли лидери СДС Борис Тадић и ЛСВ Ненад Чанак, а Јовановић је, на питање да ли уопште постоји та коалиција, рекао да они нормално сарађују, да су разговарали о томе шта ће рећи председнику, те да су на консултације дошли представници тих странака Марко Ђуришић и Ђорђе Стојшић.

"Тадић и Чанак су имали разлога да не дођу на консултације, али то не умањује наш договор", подвукао је Јовановић. Лидер ЛДП је рекао да грађани од њих могу очекивати бескомпромисну борбу за европске интеграције, стабиност и мир у региону и демократизацију друштва, додајући да није сигуран да је то увек политика и Александра Вучића.

Јовановић је, упитан да ли је разговарао са Вучићем о учешћу у влади, рекао да није и да ће о томе јавност обавестити ако до тога дође. "Мислим да би било нормално да разговарају са мном и са другима, а какав ће одговор бити, то не могу да вам кажем", рекао је Јовановић. Приметивши да би с њим у владу дошло "много тога што је проблематично за Вучића и СНС", Јовановић је рекао да он не може да седи на две столице, пре подне у Москви, а по подне у Бриселу и Вашингтону.

"Дошло се до краја те политичке дволичности, мора се јасно рећи који су нам циљеви и како их остварити", рекао је Јовановић. Упитан да ли види себе у влади, рекао је да се и бави политиком како би био у влади, али да је питање у којој влади и када. "Нико ме није у владу ни звао. Ја нисам у позицији у којој могу да бирам, али нисам ни човек који би по сваку цену радио оно у шта не верује. Ако будем разговарао са Вучићем, после ћу разговарати и са страначким органима, па ћу обавестити јавност", рекао је Јовановић.

Функционер СДС Марко Ђуришић рекао је да СДС неће у владу са Александром Вучићем, али да ће бити конструктивна опозиција, додајући да их је председник обавестио да ће данас поверити мандат Александру Вучићу. Ни ЛСВ сасвим сигурно неће бити део владајуће већине на репуибличком нивоу, потврдио је функционер те странке Ђорђе Стојшић, додајући да, како сада ствари стоје, то неће да се деси ни на покрајинском нивоу. Стојшић је новинаре подсетио да СНС и на покрајинском нивоу има већину да сама формира покрајинску владу. "За сада нису вођени никакви разговори и од СНС зависи кога види као партнера. Како сада ствари стоје, мислим да ЛСВ неће бити ни део покрајинске владе", рекао је он.

ДСС-Двери подсетили Николића да се споразумом из 2012. обавезао да неће бити промене Устава

Професор Миладин Шеварлић је председнику Николићу предао 10 мера за спас пољопривреде и села и најавио да ће их предати и Вучићу

Бошко Обрадовић је подсетио Николића на обећање да ће истражити изборну крађу 2012.

„Тражићемо анкетни одбор и сада, због велике крађе 2016. године“, изјавио је Обрадовић.

Санда Рашковић Ивић је председнику поручила да Вучић најављује промену Устава, иако се Николић споразумом са ДСС-ом из 2012. године, пред други круг председничких избора обавезао да неће бити за промену Устава и да ће бранити Косово и Метохију у саставу Србије.

„Мандат понудити некоме ко није еврофанатик попут Вучића“

Представници коалиције ДСС-Двери пренели су на консултацијама председнику Србије Томиславу Николићу два захтева, да се стане на пут изборној крађи и нерагуларностима, као и да мандат понуди неком ко је мање еврофанатик од Александра Вучића, изјавио је лидер Двери Бошко Обрадовић.

Како је додао, та коалиција ће у парламенту тражити формирање анкетног одбора који би утврдио истину о изборном процесу, али и промену изборног законодавства, како се изборне крађе не би понављале.

Други захтев, како је додао, је да се мандат повери неком ко је мањи еврофанатик од Вучића, наводећи да је и у самој ЕУ дошло до промена и да у њој сада доминира скептицизам према оваквој ЕУ.

„Треба нам премијер који је окренут мање ка ЕУ, а више ка Руској федерацији”, рекао је Обрадовић.

Председница ДСС Санда Рашковић Ивић је подсетила на споразум између тадашњег председника СНС и лидера ДСС Војислава Коштунице у коме су се обавезали да неће бити промена Устава, као и да ће бити расписан референдум о уласку Србије у ЕУ и НАТО.

„Мандатар увелико говори о изменама устава, а о референдуму нема ни речи. Крајње је време за референдум о придруживању ЕУ”, рекла је она и додала да се ДСС противи свакој промени Устава.

Обрадовић је на питање да ли ће и у парламенту реаговати као на седници РИК-а, рекао да ће на неправду, крађе и лоповлуке увек да реагује.

Бојан Пајтић: Николић је омогућио власт Вучићу, па сноси и део одговорности за крађу на изборима и рушење у Савамали

Лидер Демократске странке Бојан Пајтић изјавио је данас новинарима да је на консултацијама о влади председнику Томиславу Николићу пренео експлицитан став демократа да им „не пада на памет да буду у влади са СНС“.

Пајтић је изјавио да је Николићу рекао, између осталог, да је он омогућио Александру Вучићу да буде на власти и да тиме сноси део одговорности за крађу на претходним изборима, догађаје у Савамали и смене на РТВ, због чега, додао је, сматра да је важно да искаже свој став о „стварима које урушавају правни систем државе“.

Николић је, како каже Пајтић, то примио к знању, наводећи да је разговором са ДС само уважио своју уставну обавезу, иако са прагматичног становишта сматра да је било довољно да разговара са странком која је освојила већину на изборима.

Пајтић је додао да је на питање Николића има ли доказа за изборну крађу, одговорио да их има прегршт, међу којима су преправљени записници, „бугарски воз“, злоупотребе на КиМ и да ће због тога у парламенту тражити формирање анкетног одбора, јавља Танјуг.

Пајтић није желео да коментарише унутарстраначка дешавања, наводећи да је данас био фокусиран на разговор са председником, а упитан ко му је већи противник — Вучић, Шутановац или Јешић, Пајтић је узвратио питањем: „Да ли има озбиљних питања“.

У делегацији ДС, која у новом сазиву парламента има 16 мандата, били су и Верољуб Стевановић и Душан Петровић, а после њих су на разговоре са Николићем дошли представници Покрета Доста је било.

Саша Радуловић: У Србији не постоји правна држава, Вучић има танку већину

Лидер покрета Доста је било Саша Радуловић каже да је председнику Томиславу Николићу пренео да та странка сматра да не постоји владавина права у Србији, те да је економска ситуација веома лоша, а стање у медијима забрињавајуће.

Радуловић је новинарима после консултација о влади са председником Томиславом Николићем рекао да му је шеф државе пренео да га је мандатар уверио да има већину да формира владу.

Лидер ДЈБ је рекао и да је Николићу пренео сумње о регуларности избора, на шта му је председник одговорио да би покрет Доста је било требало да добије податке које је тражио од РИК-а.

На "примедбу" да би требало да буде активнији и да указује јавности на одређене проблеме у друштву, председник је "дипломатски отћутао", рекао је Радуловић, додајући, међутим, да је на његову опаску да су медији у служби владајуће странке, Николић рекао да и он сматра да постоје проблеми са медијима, али и с правном државом и владавином права.

"Ми смо рекли да би председник требало да указује јавности на те ствари. Николић је рекао и да сматра да ту има доста политике у коју не би желео да улази, а ми смо подвукли да неке ствари нису политика, јер рушити Савамалу није политика, већ владавина права", рекао је Радуловић.

Како је навео, председнику је пренео и свој став о томе да ће Александар Вучић имати танку већину у парламенту те да ће то бити његов озбиљан проблем.

Радуловић, иначе, није желео на конференцији за новинаре да одговара на питања представника Студија Б и Информера, уз опаску да су "они део пропагандног тима СНС".

"Нећу одговарати на питања Александра Вучића која ми поставља преко вас. Ако Вучић хоће нешто да ме пита, може то да уради сам, а не преко вас", рекао је Радуловић новинарима, који су га питали како коментарише изјаве његових функционера, незадовољних што су морали да се одрекну дела примања у корист партије.

Немања Шаровић: Николић после 30 секунди разговора напустио консултације кад смо му рекли шта све о њему мислимо

На консултацијама смо били смо 30 секунди. Пет минута смо га чекали га да дође. Када смо сели, питао ме "како сте ви Немања?". Николић није имао стрпљена да чује шта имамо да кажемо, устао је и напустио консултације - тврди Немања Шаровић, заменик председника Српске радикалне странке.

Он је данас, заједно са функионерком СРС Наташом Јовановић ишао на консултације са предсендиком Србије Томиславом Николићем, који ће данас све до 15 часова примати представнике изборних листа које су на парламентарним изборима 24. априла ушле у Скупштину Србије.

- Рекли смо да нећемо у владу Александра Вучића, а Николића смо позвали да поднесу оставку. Рекли смо му да је срамота да се на челу државе налази особа са лажном дипломом, да је уплетен у бројне криминалне афере, да је он човек који је у протеклих неколико година стекао бројне некретнине - два стана, викендице, цркву покајницу... - препричао је Шаровић новинарима испред Председништва како је било на консултацијама.

После свега овга, како тврди Шаровић, Николић је напустио консултације са радикалима.

Према његовим речима, ово је био протоколаран сусрет, а да сусрет Шешеља и Николића треба да се деси "на другом месту и под лупом јавност".

Шаровић је још додао да је Николић Јовановићеву на излазу питао: Лакав вам је резултат Наташа у Крагујевцу?".

Тачно у 10 сати на састанак су стигли лидер социјалиста Ивица Дачић и лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма

Дачић је после консултација са Николићем рекао да ће се одазвати евентуалном позиву Александра Вучића, јер сматра да је у најбољем интересу Србије да се настави сарадња СПС и СНС. Он је додао да нови коалицију са напредњацима не жели због министарских фотеља и функција, већ због државаних интереса.

Он је рекао да замера Бранку Ружићу и другоим људима из странке, који су се питањима сарадње са СНС бавили у медијма. Дачић је рекао да СПС и ЈС неће мењати принципе - борбу за демократску и модерну Србију која води рачуна о националним интересима.

Николић је после СПС-ЈС примио делегацију Српске радикалне странке, али је тај састанак трајао врло кратко, пошто су радикали дошли код председника како би затражили његову оставку.

Председник се потом срео са представницима Демократске странке, а пола сата касније на састанак долазе представници покрета "Доста је било", па представници коалиције СДС-ЛДП-ЛСВ.

Током дана на разговор са председником доћиће и коалиција Двери-Демократска странка Србије, затим Савез војвођанских Мађара, па представници листе "Муамер Зукорлић-Бошњачка демократска заједница Санџака", а потом СДА Санџака Сулејмана Угљанина.

Николић ће имати и консултације с Партијом за демократско деловање, а затим са Зеленом странком.

Председник Србије у четвртак је одржао консултације с премијером и лидером Српске напредне странке Александром Вучићем, који га је обавестио да има већину за формирање Владе. СНС је на ванредним изборима освојила 131 мандат од 250 у Скупштини Србије.

Устав прописује да председник Републике, пошто саслуша мишљење представника изабраних изборних листа, предлаже Скупштини Србије кандидата за председника владе. Конститутивна седница Скупштине Србије би према писању појединих медија требало да се одржи 3. јуна.

(Агенције) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер