уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Ја се не бих руковао са Тачијем
Хроника

Томислав Николић: Ја се не бих руковао са Тачијем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јул 2012.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да је потребно постићи консензус парламентарних странака о решавању питања Косова и да је такав став пренео и патријарху Иринеју.

- Мислим да можемо да смиримо страсти у Србији. О питању Косова разговарао сам са Његовом светошћу и рекао му да нам треба нека врста консензуса а он је рекао да Црква никада неће избећи да и сама преузме одговорност - рекао је Николић новинарима после сусрета са патријархом. Он је додао да под консензусом подразумева пре свега договор парламентарних странака о решењу проблема Косова.

- То значи да седнемо ми који смо обезбедили улазак у парламент да изградимо заједничку стратегију и да је разрадимо до краја. Ко хоће - хоће, ко неће - неће. Ако постоји велика већина за то, онда бисмо смели да изађемо пред грађане Србије, ако не, ја не видим зашто бих ја свој мандат провео тако што бих забио главу у песак као ној - горе лав да ми черупа ноге и крила а ја да кажем: нисам видео, ништа се не дешава - казао је Николић.

Он је оценио да Србија сваким даном губи Косово и Метохију, али да и поред тога представници владе која је протеклих година управљала земљом настоје да убеде грађане да она то није признала. На питање да ли би разговарао са „косовском председницом“ Атифете Јахјагом он је рекао не види зашто се не би разговарало са предсдставницима Приштине али да он свакако не би то урадио на неформалним састанцима него на формалном сусрету.

- Ми морамо да решимо да ли ћемо да напуштамо састанке или ћемо на њима да се боримо за своје ставове, ја сам за то да присуствујемо свуда где треба да се чују наши ставови - рекао је Николић. Пре тога је, међутим, према његовим речима, потребно донети заједничко тумачње договора из Брисела како би се знало да ли су власти у Београду прихватиле да приштинске привремене иснтитуције буду присутне на међународним формумима док је ту и Србија.

- Ако нисмо, нема их ту, ако јесмо, треба да видимо под којим условима. Ако су организатори испунили услове онда не видим разлог да не будемо ту где су представници Приштине па макар се и не руковали са њима - навео је Николић.

Председник Србије је такође казао да му је лидер ДС Борис Тадић најавио одлазак на Кроација самит у Дубровнику али не и намеру да се рукује са косовским премијером Хашимом Тачијем и истакао да се он не би руковао са Тачијем. Николић је рекао да би он Тадићу препоручио да се не рукује са Тачијем будући да је реч о особи која се сумњичи за веома тешка кривична дела.

- То је неки његов (Тадићев) лични потез, о томе сам данас разговарао са представником Стејт департмента и рекао да не знам шта је господин Тадић тиме желео, изузев да можда покаже да је он позван а да ја тамо не могу. Међутим, оно што ја не могу изгледа да он може: ја не могу да се рукујем са оним за кога се говори да је чинио злочине над Србима док се не утврди да ли је или није - казао је Николић.

Председник Србије је истакао да је Тадић као грађанин имао право да иде где хоће, али је подсетио да је управо лидер демократа креатор политике да Србија не учествује на скуповима на којима учествују представници владе у Приштини.

Влада што пре због економских разлога

Председник Србије Томислав Николић апеловао је данас да се влада што пре формира како би држава почела да решава нагомилане економске проблеме.

"Ја се надам да ћемо владу да добијемо брзо и не знам како ће она да изгледа, али знам да гори и да је време да решавамо пре свега економске проблеме о којима изгледа нико више не брине", рекао је Николић новинарима после сусрета са патријархом српским Иринејом.

Он је истакао да је о формирању владе раније данас разговарао и са помоћником америчког државног секретара Филипом Гордоном са којим је, како је додао, такође разменио мишљења о ситуацији на Косову и Метохији, европском путу Србије и начину на који САД могу да помогну да грађани Србије боље живе. Према Николићевим речима, то је била искрена и отворена размена мишљења а том приликом је представник америчког Стејт департмента представио и своју политику, као и надлежности и обавезе које има у складу са Уставом.

Упитан како ће се будућа влада односити према председавању шефа српске дипломатије Вука Јеремића Генералној скупштини УН, Николић је рекао да не жели да се меша у унутрашње сукобе у ДС али да ће нова влада свакако морати да донесе некакво мишљење о том питању. "Нека нам неко поднесе извештај колико је трошкова предвиђено, да видимо имамо ли пара за то или не, да се извинимо ако нема пара, па нека изабере ГС УН неког другог да је води", рекао је председник Србије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер