петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Без консултација ћу Вучићу поверити мандат за формирање владе - очекујем да ме СНС подржи на председничким изборима
Хроника

Томислав Николић: Без консултација ћу Вучићу поверити мандат за формирање владе - очекујем да ме СНС подржи на председничким изборима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2016.

Неко је одлучивао да не може подједнако да представи у медијима Владу и председника, па је решио да представи Владу. Тако сам ја остао негде по страни, као да баш ништа нисам урадио. Претпостављам да ћу донети одлуку да се кандидујем поново, ако се кандидујем — нећу ништа да тражим од медија, рекао је председник Николић у интервјуу за Спутњик.

Разговор са председником Николићем водили смо пред велику прославу Дана победе. Ипак, постизборна комбинаторика пред формирање нове владе Србије није могла се избегне. Замолили смо га да прокоментарише чињеницу да први пут после дужег времена у парламенту имамо и  странке које нису еврофанатици.

Да ли ће то изменити спољну политику Србије?

— Знате, ту треба мало озбиљније посматрати српску политичку сцену, политичаре који су сада актуелни, који су активни већ 20 година, а сада су у опозицији. Када се борите за тих фамозних пет одсто који вам пружају прилику да ви и неколико ваших сарадника будете у парламенту, па ако сте мудри и паметни и да проширите своју идеју, а ако нисте онда само да ишчупате нешто или на свом личном плану или за своје пријатеље, као што то раде неке од тих политичких странака… Када сте у опозицији, и кад је очигледно да не можете да водите државу, онда ви можете да будете једнострани. Ја врло добро познајем све те политичаре и ове које сада помињете, који су вероватно по вољи званичној руској политици, и ја то разумем потпуно. Значи, да сам ја неко у Русији, па да постоји једна држава у којој политичар каже искључиво ћу са Русијом да сарађујем, и мени би био по вољи. Био би ми драг. Међутим, да ли је то могуће? У томе је највећи проблем. Да ли је могуће водити Србију, а не сарађивати са Русијом, или не сарађивати са ЕУ? Немогуће! И нема еврофанатика у Србији, ту сте погрешили, можда има нас русофила — правих, а правих еврофанатика нема.

Зато што је свима јасно да је Европа нужно зло, да смо ми у Европи, да смо окружени Европском унијом, да се од Другог светског рата Европа преко различитих утицаја умешала у Србију, да много наших људи ради у западној Европи, да отуда долазе са причама о начину живота, о цивилизацији и о заштићености, законској, судској… О правима и слободама, слободи медија… Ја бих волео да ми испунимо услове које Европа постави, а она зна који услов нећемо да испунимо — па га зато још увек и не поставља — него га гура, онако мало, на мала врата… Али услови који се тичу уређења државе су за нас нормални услови. И ако треба, преговараћемо са њима колико год треба, годинама, деценијама, за то време уредићемо државу. И кад коначно кажу: сада ћете да признате Косово и Метохију, ми ћемо рећи: нећемо, и нећемо да будемо члан ЕУ, али ћемо имати уређену државу. Дакле, Европа зна да ми нећемо да раскидамо наше односе са Русијом и повукла се када смо рекли да нећемо да уведемо санкције. Није инсистирала. А мислим да ће ускоро и сама да повуче ту своју одлуку, пошто је то бесмислено и бизарно да не сарађујеш са оним од којих зарађујеш.

Рекли сте да су Русији драги политичари из тих малих странака које су се изјасниле за сарадњу са Русијом. Упркос томе, Русија је на конвенцију СНС-а послала потпредседника Руске думе. Сергеј Железњак је био у Београду и званично дао подршку владајућој странци.

— Мислим да Русија као мајка има право да се понаша како год хоће. Овде сам рекао неком руском госту, можда чак и председнику Путину — да Србин кад му није добро зове мајку, а Србији кад није добро зове Русију. Онда су ме овде оптужили да ми је Русија мајка, и рекли како ме није срамота, ја сам председник Србије… Тако да сваку моју реч свако може да изокрене. Ја се уздржавам понекад да коментаришем, нарочито оно што ми се не свиди у нашим односима, боље ја да одћутим, јер други нису видели, него да из тог мога испадне прича о сукобу Србије и Русије. То није могуће и никада неће да се деси. Дакле, ја сам захвалан Русији, председнику Путину и на томе што није донета Резолуција у СБ о Сребреници, која би била катастрофална за нас, што је на моју мобу уложио вето. Знате колико се тешко улаже вето у СБ. То се преговара, договора… Затим на огромном утицају који је имао против учлањење Косова у Унеско. Ми не можемо да спречимо све оно што западна цивилизација ради форсирајући Косово као независну државу, кршећи статуте… Ништа им више није свето нити драго. Али ми је драго да ми имамо Русију, имамо ми још  доста великих држава уз себе — Кину. Драго ми је што имамо неког великог, моћног, јаког, који не би морао да се свађа са целим светом због нас, а спреман је да све своје економске везе, све своје интересе, све што би му омогућило и да грађани Русије живе можда мало боље, стави на једну страну, а на другу страну стави пријатељство према Србији. Тај заштитнички однос је још и Карађорђе тражио у Русији и налазио га зато што се потпуно разумемо и зато што делимо исту судбину. Дакле, никад нећу рећи оно што ми се не свиди, а увек сам спреман да кажем све оно што ми се свиди.

Добро, јесте ли спремни да кажете коме ћете поверити мандат за председника Владе?

— Па то је очигледно. Ја мислим да нећу морати чак ни да обављам консултације, пошто све зависи од тога да ли је неко обезбедио 126 посланика који гласају за владу и чим добијем доказе да је обезбедио, престају консултације и ја поверавам мандат. Овога пута то ће бити председник Српске напредне странке Александар Вучић, пошто је победа Српске напредне странке на изборима заиста упечатљива и јасна. Да ли ће то бити сама СНС или коалиција, то зависи искључиво од тога како они мисле даље да се развијају, да ли настављају потпуно истим путем или ће нешто другачије, али је очигледно да је окосница Владе у ствари Српска напредна странка.

Говори се о могућим коалицијама које нису у овом тренутку неопходне, али ће бити неопходне ако се буде мењао Устав, за шта је потребна двотрећинска већина. Да ли ће СПС бити део те коалиције? То је сада у ствари главно питање.

— Па ја мислим да је то тема искључиво за Александра Вучића као мандатара. Имам о томе своје мишљење, али да га не прејудицирам сада пошто би то можда могло да се разликује од мишљења које ће да превлада и буде донето. Колико ја знам, о тим променама Устава прича се искључиво у медијима и у јавности. Никада нисмо разговарали о промени Устава. Знам колико је тешко променити Устав, нарочито оне делове који захтевају и референдум. Ту је и државно уређење и много тога. Дакле, мислим да промена Устава неће одређивати састав Владе. Састав Владе ће бити једна ствар, а ако се иде у промену Устава, то не значи да свако ко жели да подржи промене Устава треба да уђе у Владу.

О промени Устава говоре само медији.

Наравно.

— И мислим да ће Влада бити формирана без двотрећинске већине, да ће имати јасну, одлучујућу већину у парламенту, али да неће јурити за двотрећинском већином како би мењала Устав. Нигде нисам ни видео да постоје озбиљни знаци о томе шта би требало у Уставу мењати, која поглавља. Апсолутно знам шта нећемо мењати, посебно не преамбулу у којој пише да је Косово и Метохија саставни део Србије, пошто би то био крах свега онога што радимо до сад и мислим да у томе ниједан човек који оставља било кога на овоме свету не жели да учествује.

Својевремено сте рекли за Спутњик да бисте волели да се кандидујете други пут за председника. Јесте ли започели своју кампању, пошто видим да сви о томе причају? Ови избори су некако пали у сенку и сад су главни председнички избори догодине.

— Ја четири године обављам своје дужности и своју функцију и медији ме нису пратили у мери у којој то заслужује не само председник републике него све оно што сам урадио до сада. Ако би почели објективније, макар да ме прате на нивоу на коме се прати председник републике, да не будем више онај кога непрекидно нападају и коме траже грешку у свакој речи, онда ће то за њих да буде знак да сам у кампањи. Дакле, ја радим сваки дан свој посао и не могу да измислим још један дан кад почне кампања. Дан траје двадесет и четири сата и нема га више, а ако буду коректнији према мени и ако буду сваког дана известили о ономе што радим, може да им се учини да је то кампања. Искрено, ја бих волео да је тако извештавано о мени све четири године. Неко је одлучивао — не може подједнако Владу и председника да представи у медијима, хајде да представи Владу, тако сам ја остао негде по страни, као да баш ништа нисам ни урадио. Претпостављам да ћу донети одлуку да се кандидујем поново, ако се кандидујем — нећу ништа да тражим ни од кога.

Подршку од Српске напредне странке?

— Не то, мислио сам на медије. Уопште не желим са њима да разговарам о томе да ли могу да ми помогну или не. Мислим да ми неки медији помажу тако што ме нападају, а наравно, желим да будем кандидат СНС-а, и они су били моји кандидати на овим парламентарним изборима, и ја сам то јасно и отворено рекао. За разлику од других председника не водим странку. Ево, ви ме питате за коалиције, ја не знам ко ће бити у коалицији. Значи, не водим странку. Сматрам да је грех бити председник свих грађана и водити политичку странку, али сам сматрао да треба да се чује мој глас пошто много људи верује у то што ја мислим и рекао сам да желим да победи СНС. И ја очекујем од СНС-а да каже — Желимо да победи Томислав Николић. Не видим други сценарио, не могу да га замислим.

А зар Вам се не чини некад, управо зато што сте рекли како су Вас медији пратили, да је улога коју је Устав дао председнику који није изабран у Скупштини него га је народ изабрао, сувише скрајнута? Често људи воле да кажу „председник је енглеска краљица"?

— Јесте, али је поштована и енглеска краљица. Код нас та флоскула да је председник енглеска краљица значи хајде да га понижавамо и да га вређамо. У Енглеској нико не вређа краљицу, нико је не понижава. Скупе се стотине хиљада људи када јој је рођендан или кад поштују своју државу. Једном сам рекао једном новинару, који не знам из ког разлога не види ништа на мени лепо, „добро, не волиш мене, али да ли волиш оне које ја представљам?" И то је проблем Устава. Ја представљам све грађане Србије. Да бих победио, мора већина грађана да буде за мене. Не морам да имам извршну власт, ја је немам по закону, ја не формирам Владу, ја не водим Владу, ја не водим ни унутрашњу ни спољну политику, али ја остављам свој печат. Својим ауторитетом у представљању Србије у томе да никада неће моћи да буде формирана Влада која би радила мимо принципа које сам ја установио у СНС-у, а да ја будем председник. Можда може да се формира некаква друга Влада, али тада ће народ желети и другачијег председника. Док народ жели оваквог председника, Влада мора да ради на овим принципима и то у Влади јако добро знају и ми немамо сукоба уопште. Ми сарађујемо изванредно. Ја се не мешам у извршни рад зато што то подразумева одговорност, а било би безобразно од мене да немам никакву одговорност, а да желим да имам сву власт.

— Ако Устав одлучи једног дана да председник буде уједно и председник Владе, као што је то у многим системима у којима се директно бира председник, Србија ће онда имати председника који ће и ту функцију да обавља. А уз овакве надлежности можда је довољно да парламент изабере (исто већином) председника, као што бира и Владу, да се остави двотрећинска већина за разрешење, да се не би играли са председником, пошто ми смо такви. Ми волимо да човека који се превише попне до висина до којих ми не можемо да стигнемо, морамо да га вратимо да буде на нашој висини, јер ко је он да се попне тако далеко.

— Дакле, ја нисам жељан славе, нисам жељан каријере, ја сам жељан да своју политичку каријеру довршим тако да могу мирно да одем и да знам да Србија сад иде једним јасно утабаним путем, да неће ништа лоше да јој се деси, може само да напредује. То је моја основна жеља, а мој основни задатак је да, кад се сретнем са свим тим државницима и представницима држава у међународним организацијама, да они макар за један проценат боље мисле о Србији, него што су мислили до тада. И то је очигледно за ове четири године, више немамо ниједну државу на свету која би нас вербално напала, а не да пошаље авионе на нас. Ми сада имамо ситуацију да Европска унија осуди свог члана, Хрватску, када говори лоше о Србији или да крене у истрагу на Косову и Метохији када се испостави да се та привремена администрација у Приштини више уопште не обазире на свој однос са Србијом, већ гледа да све заврши сама. То је јако тежак посао. Треба у року од једног дана или једног сата кад се сретнете са човеком да оставите утисак и да безмало склопите пријатељство, а не да само кажете да сте нешто урадили, да сте негде били. Иза мојих путовања, иза гостију који овде долазе, остају отворена врата за Србију да склапа много послова. У већини случајева Влада то искористи, а ево сад има цео мандат, па ће моћи озбиљније да искористи све могућности које су пружене директним пријатељством између председника Русије и мене, председника Кине и мене, многих других председника са којима је то већ постало пријатељство.

А с ким сте остварили најбоље пријатељство?

— Са Владимиром Путином

 

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер