Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Dilema Kosovo ili EU visi u vazduhu
Hronika

Tomislav Nikolić: Dilema Kosovo ili EU visi u vazduhu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 15. avgust 2011.

Još niko zvanično nije postavio dilemu Evropska unija ili Kosovo, ali je jasno da ona visi u vazduhu. Samo je pitanje vremena kada će taj izbor biti stavljen pred Srbiju. Jednog dana će nas čekati reč „ili” i tada o tome ne treba da odlučuju političari, već građani Srbije - kaže u intervjuu za „Blic” Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke.

On je nedavno predložio da se raspiše referendum ukoliko pred Srbiju bude postavljen ultimatum - Kosovo ili EU, jer o tom pitanju, kako smatra, „ne treba da odlučuje Boris Tadić, Tomislav Nikolić ili Petar Petrović”.

- Neki tvrde da je podela Kosova jedino rešenje. Pa, može li to da se uradi po Ustavu Srbije? Ne može. Za svaku promenu teritorijalne organizacije ili državnog uređenja neophodna je dvotrećinska većina u Skupštini, koja bi zatim to pitanje postavila na referendumu.

Smatrate li da je referendum najbolji način za rešenje kosovskog problema?

- Mi političari možemo reći: Šta nas briga za EU, Kosovo može da bude samo autonomno. Onaj koji tako priča ne namerava ozbiljno da se bavi politikom. Takođe, ne postoji političar koji će se odreći KiM a da nastavi da se bavi tim poslom. To je nemoguće. O tome treba da odluče građani Srbije. Nama političarima će da bude lepo i ako Kosovo bude u sastavu Srbije i ako ne bude.

Da li vam na tom stavu zameraju vaši koalicioni partneri NS i DSS sa kojima ste najavili moguću saradnju posle izbora?

- Sa NS imamo izvanrednu saradnju. Sve dok se ne nađemo na jednoj listi ili dok ne budemo u prilici da formiramo vladu, svako će voditi svoju politiku. Međutim, mi već sada sledimo sličnu liniju. DSS vodi svoju politiku. Mogli bismo da sarađujemo s njima, ali kad se u to umeša nekakav lični faktor, onda se ispostavi da treba po svaku cenu biti različit od SNS, pa makar DS ostao na vlasti.

Da li je i dalje moguća politika „i EU i Kosovo”?

- Tu politiku treba voditi do kraja. Nas Ustav obavezuje da govorimo i Kosovo i EU. Kosovo zato što to piše u Ustavu, a EU zato što je Skupština donela odluku da Srbija učini sve što je u njenoj moći da bude članica Unije. Oba zadatka treba ispuniti, a to je prvenstveno posao za onog ko vodi državu.

Kako ocenjujete sporazum o administrativnim prelazima koji su srpske vlasti postigle sa Kforom?

- Nažalost, srpske vlasti govore o nekoj vrsti sporazuma, a ono što sam ja dobio od predstavnika Srba iz severnog dela Kosova jeste jedan papir i po njemu je apsolutno uskraćen dovoz bilo kakve robe, izuzev one koja je namenjena za SPC i ona roba za koju je relevantna svetska humanitarna organizacija dala saglasnost da je kao takva potrebna da stigne na KiM.

Vi tvrdite da nije tačno da 3,5 tona komercijalne robe može preći administrativni punkt, kako nam je predočeno?

- Tvrdim. Moguće da je to usmeni dogovor, ali on nikoga ne obavezuje. Već su mi rekli neki ljudi sa severa Kosova da je kamionu koji je imao dve tone dozvoljeno da preveze samo jednu tonu. Bojim se da to o čemu govore predstavnici Srbije liči na apsolutno popuštanje svim zahtevima iz Prištine, a nama ovde predstavljaju kao jedan dobar dogovor. Što je najgore, ovaj sporazum koji sam ja video, a koji nema ni naslova, već samo devet tačaka, čini mi se niko nije ni potpisao.

Smatrate li da Srbija treba da vodi drugačiju politiku prema Kosovu?

- Za mene je Borko Stefanović anoniman čovek. On nije pregovarač koji treba da pregovara o sudbini KiM. To treba da bude predsednik Vlade ili da on ovlasti predsednika države da to čini umesto njega. Žao mi je što se izvlače iz te situacije, pa će jednog dana da se lupe po čelu i kažu da nisu znali šta oni dole rade. Trebalo je da odmah pričamo o statusu, a ne poštanskim markama, telekomunikacijama, carinskim pečatima. To je samo osnaživanje albanske države čiji je glavni grad Priština.

Mislite li da je u ovoj situaciji neophodno da svi budu jedinstveni, bez obzira na stranačku pripadnost?

- Naravno da je važno, i na tome smo insistirali. Na moju molbu došli su predstavnici SNS sa Kosova u Beograd i ponovili da je mnogo bitno da budu jedinstveni, ali i da ne može država na njih da prebaci odgovornost. Predstavnici opština sa severa KiM nisu nikakvo telo. Oni su samo podrška državnim merama.

Da li ste o Kosovu razgovarali sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem?

- Nažalost, ne. Nekada je imao dobar običaj da pozove predsednika najjače opozicione srtranke na konsultacije kad se radi o nečem što je bitno za državu. I ja sam imao dobar običaj da se, iako sam u opoziciji, odazovem tom pozivu i neformalno ali ipak razgovaram o tome. To sam činio da bi on znao šta može da bude podržano u Srbiji, a šta će biti napadnuto ako ne bude uradio kako mu ja kažem da mi mislimo da treba da se radi. Skoro sedam meseci mi nemamo nikakvu komunikaciju i to je ono što najviše boli.

A sa premijerom Mirkom Cvetkovićem?

- Ne. Video sam mu pre neki dan zadovoljan osmeh kada je bio s našim ekonomistima i predstavnicima Narodne banke. Izgleda da je sav srećan pronašao ključ kako ćemo izbeći taj drugi talas krize.

(Blic)