Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Cilj vlasti - bolji život građana, a Srbija lider u regionu
Hronika

Tomislav Nikolić: Cilj vlasti - bolji život građana, a Srbija lider u regionu

PDF Štampa El. pošta
petak, 02. novembar 2012.

BEOGRAD – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić u intervjuu za „Nedeljnik” kaže da prošlost treba ostaviti a stremiti budućnosti, da je regionu potrebna stabilnost, otkriva da su mu uzori u politici Miloš i Karađorđe, tvrdi da je DS potrebna Srbiji i veruje da gde god su loši odnosi s nekom državom treba da ih popravljamo.

Na pitanje da li njegova poruka da Srbija neće trčati ka EU znači da se napušta petooktobarska politika u kojoj je Brisel bio najvažniji cilj, Nikolić je istakao da je najvažniji cilj vlasti bolji život svih građana Srbije i savremena, moderna Srbija, koja će biti lider u regionu.

„Nalazimo se na putu ka EU i nema potrebe za ishitrenim postupcima. Treba mudro i strpljivo stremiti ka svom cilju”, rekao je Nikolić.

Povodom rešenja za Kosovo i Metohiju, Nikolić je objasnio da, kada kaže „trajni mir”, misli na rešenje do kojeg bi se došlo razgovorima i kompromisima.

„Svakako da je svima nama potreban jedan novi kvalitet, novi način razmišljanja i način rešavanja problema pri kome se neće desiti da jedni dobijaju sve, a drugi ništa: potrebna nam je stabilnost u celom regionu kako bismo zajedno gradili budućnost ovog dela Evrope. Upravo u tome i jeste poenta - ostavimo prošlost u prošlosti, a koncentrišimo se na bolju budućnost za sve nas”, smatra Nikolić.

Govoreći o spoljnoj politici, predsednik Srbije je podsetio da se u kampanji obavezao da će voditi spoljnu politiku voditi „kao Miloš, a unutrašnju kao Karađorđe” i dodao: „Tu su negde moji uzori u politici”.

Nikolić je, na pitanje o odnosu Srbije prema Rusiji i Zapadu, rekao da je Rusija tradicionalni prijatelj Srbije, ali da je dobrobit Srbije jedini kriterijum u određivanju partnera, zbog čega će Srbija, kako je napomenuo, sarađivati sa svima.

On je dodao da su njegovi prvi kontakti bili sa zemljama sa kojima Srbija nije imala harmonične odnose, jer „gde god postoje loši odnosi, treba ih popravljati”.

„Srbija treba da traži dobre prakse i pozitivne podstreke za razvoj ne samo u svom okruženju, već u Evropi, Aziji ili Americi. Istorijske odnose treba posmatrati kroz prizmu savremenog doba i potreba koje ono pred nas postavlja”, naveo je predsednik države.

Dodao je i da su ovo teška vremena u kojima se njegove odluke neće dopasti baš svima.

Globalna kriza ima tendenciju da se nastavi i da ostavi trajnije posledice nego što smo očekivali, rekao je Nikolić i kao najveću razvojnu šansu Srbije pomenuo njenu sposobnost da iskoristi potencijale u potpunosti, društvo bez kriminala i korupcije, a sve da bi Srbija bila prepoznata kao poželjna destinacija za investiranje.

Demokratska stranka potrebna je Srbiji, smatra Nikolić, ali kaže da pre toga mora da se reformiše.

„Pre svega, da se ogradi od pojedinih svojih funkcionera koji su u prethodnom periodu vlast doživljavali kao sredstvo za bogaćenje, a ne kao priliku da učine nešto za narod”, rekao je Nikolić i dodao da ne očekuje da se to dogodi sada, jer, kako je naveo, „i dalje u DS figuriraju isti ljudi, iako su podeljeni u dva tabora”.

On, međutim, napominje da je to unutarpartijska stvar koja njega u suštini i ne interesuje, dok je za DSS i i njenog lidera Vojislava Koštuniocu imao reči hvale jer su ga, kako je rekao, podržali kada je to bilo teško.

„U trenutku kada je tadašnji režim svakodnevno izmišljao nove načine da me ogadi građanima, u uslovima gde je sloboda medija bila realna taman koliko i Deda Mraz”, naveo je Nikolić.

Koštunica je, kako je kazao Nikolić, time dao veliki doprinos da se u Srbiji napokon pokrenu promene, koje su potrebne građanima i koje od ove zemlje treba da načine modernu, uspešnu državu.

„Ali zajedno smo se obavezali da ispunimo nekoliko uslova koji se tiču Srbije”, kazao je predsednik države.

Srbija, dodao je, ima sve preduslove da bude prosperitetna zemlja.

„Bog nam je dao mnoge prednosti. Na nama je sad da te prednosti i iskoristimo. Naše najveće šanse su poljoprivreda i energetika, a završetkom Koridora 10 biće potvrđena uloga Srbije kao velike tranzitne zone između istoka i zapada”, ukazao je predsednik države.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner