четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Циљ власти - бољи живот грађана, а Србија лидер у региону
Хроника

Томислав Николић: Циљ власти - бољи живот грађана, а Србија лидер у региону

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. новембар 2012.

БЕОГРАД – Председник Србије Томислав Николић у интервјуу за „Недељник” каже да прошлост треба оставити а стремити будућности, да је региону потребна стабилност, открива да су му узори у политици Милош и Карађорђе, тврди да је ДС потребна Србији и верује да где год су лоши односи с неком државом треба да их поправљамо.

На питање да ли његова порука да Србија неће трчати ка ЕУ значи да се напушта петооктобарска политика у којој је Брисел био најважнији циљ, Николић је истакао да је најважнији циљ власти бољи живот свих грађана Србије и савремена, модерна Србија, која ће бити лидер у региону.

„Налазимо се на путу ка ЕУ и нема потребе за исхитреним поступцима. Треба мудро и стрпљиво стремити ка свом циљу”, рекао је Николић.

Поводом решења за Косово и Метохију, Николић је објаснио да, када каже „трајни мир”, мисли на решење до којег би се дошло разговорима и компромисима.

„Свакако да је свима нама потребан један нови квалитет, нови начин размишљања и начин решавања проблема при коме се неће десити да једни добијају све, а други ништа: потребна нам је стабилност у целом региону како бисмо заједно градили будућност овог дела Европе. Управо у томе и јесте поента - оставимо прошлост у прошлости, а концентришимо се на бољу будућност за све нас”, сматра Николић.

Говорећи о спољној политици, председник Србије је подсетио да се у кампањи обавезао да ће водити спољну политику водити „као Милош, а унутрашњу као Карађорђе” и додао: „Ту су негде моји узори у политици”.

Николић је, на питање о односу Србије према Русији и Западу, рекао да је Русија традиционални пријатељ Србије, али да је добробит Србије једини критеријум у одређивању партнера, због чега ће Србија, како је напоменуо, сарађивати са свима.

Он је додао да су његови први контакти били са земљама са којима Србија није имала хармоничне односе, јер „где год постоје лоши односи, треба их поправљати”.

„Србија треба да тражи добре праксе и позитивне подстреке за развој не само у свом окружењу, већ у Европи, Азији или Америци. Историјске односе треба посматрати кроз призму савременог доба и потреба које оно пред нас поставља”, навео је председник државе.

Додао је и да су ово тешка времена у којима се његове одлуке неће допасти баш свима.

Глобална криза има тенденцију да се настави и да остави трајније последице него што смо очекивали, рекао је Николић и као највећу развојну шансу Србије поменуо њену способност да искористи потенцијале у потпуности, друштво без криминала и корупције, а све да би Србија била препозната као пожељна дестинација за инвестирање.

Демократска странка потребна је Србији, сматра Николић, али каже да пре тога мора да се реформише.

„Пре свега, да се огради од појединих својих функционера који су у претходном периоду власт доживљавали као средство за богаћење, а не као прилику да учине нешто за народ”, рекао је Николић и додао да не очекује да се то догоди сада, јер, како је навео, „и даље у ДС фигурирају исти људи, иако су подељени у два табора”.

Он, међутим, напомиње да је то унутарпартијска ствар која њега у суштини и не интересује, док је за ДСС и и њеног лидера Војислава Коштуниоцу имао речи хвале јер су га, како је рекао, подржали када је то било тешко.

„У тренутку када је тадашњи режим свакодневно измишљао нове начине да ме огади грађанима, у условима где је слобода медија била реална таман колико и Деда Мраз”, навео је Николић.

Коштуница је, како је казао Николић, тиме дао велики допринос да се у Србији напокон покрену промене, које су потребне грађанима и које од ове земље треба да начине модерну, успешну државу.

„Али заједно смо се обавезали да испунимо неколико услова који се тичу Србије”, казао је председник државе.

Србија, додао је, има све предуслове да буде просперитетна земља.

„Бог нам је дао многе предности. На нама је сад да те предности и искористимо. Наше највеће шансе су пољопривреда и енергетика, а завршетком Коридора 10 биће потврђена улога Србије као велике транзитне зоне између истока и запада”, указао је председник државе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер