недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: БиХ тешко може да опстане
Хроника

Томислав Николић: БиХ тешко може да опстане

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јун 2014.

Председник Србије Томислав Николић у синоћном интервјуу за Радио-телевизију Републике Српске (РТРС) изјавио је како Босна и Херцеговина тешко може да опстане.

Истакао је да он не може да "буде ни заслужан ни крив за оно што се дешава у БиХ".

"Улога Србије је да буде гарант Дејтонског споразума, а то значи да очува Републику Српску. Ја не могу учинити ништа да опстане БиХ, ако то БиХ не жели. Али, реците ми да ли се за ових 20 година икакав лепак појавио да повеже БиХ? Мислим да то не постоји уопште! Дошло је до даљњег раздвајања становништва. Чини ми се да Хрвати полако иду, да су иза Мостара. Чини ми се да у Сарајеву више нема ни четири или пет посто Срба, можда и грешим. Чини ми се да је тренд да Срби напуштају Сарајево", казао је Николић гостујући у емисији "Актуелно".

Срби одлазе из Сарајева

Додао је да је РС вишенационална средина, али "ви сад имате крајеве где се потпуно етничко мења структура становништва и добијате чисте територије".

"Хоће ли та држава која се тако раслојава успети да опстане? Тешко. Треба ли помоћ Србије? Каква? Ево ту смо", изјавио је Николић.

Он је оценио да је у целом периоду после рата главна преокупација била слабљење Републике Српске, а не грађење БиХ, те да би "да је неки човек сам радио, до сада изградио четвероспратницу", а цели свет, према њему, не успева да изгради једну функционалну државу у БиХ.

На питање новинарке РТРС да ли Србија у том случају може само да остане у оквиру матрице "гаранта Дејтонског мировног споразума и да подржава све народе", ако већ сматра да у данашњој БиХ нико није задовољан, Николић је истакао да Србија не може да изађе из те матрице.

"Србија мора да остане гарант Дејтонском споразуму, али то нас не спечава да помажемо РС... На све могуће начине, не само састанцима две владе, већ заједничким инвестицијама... Нека раде шта год хоће, нека се састају, нека се растају... Желим срећу свим грађанима Босне и Херцеговине. Ако желе да им људи добро живе, нема свађа и нема спорова. И развод брака једино прави ако се у миру разиђу, ко зна можда се некад поново састану. Чему воде те свађе? Да им људе лошије живе и да нико не може да рачуна да БиХ може да као држава било шта гарантује", рекао је је Николић.

Напоменуо је како не требају у РС очекивати од Србије да било шта учини да БиХ не функционише, као што неће учинити било шта да БиХ функционише.

Бошњаци као Турци

Говорећи о улози Турске на Балкану, потврдио је да је и даље изван трилатерале БиХ-Србија-Турска. Приметио је да се неки Бошњаци изјашњавају као Турци и да је "Турска је утицајан фактор међу нашим Бошњацима".

"То ко неће да призна бежи од истине. Неко је покушао да уз помоћ Турске смирује ситуацију у БиХ и у Рашкој (Санџак) ", додао је Николић.

Осврћући се на питање да ли подржава неку од партија из босанског ентитета РС уочи октобарских избора, Николић је то негирао, али је изразио спремност да сарађује са свима који победе. Рекао је да има добре односе са предсједником РС Милорадом Додиком и "да није нашао грешку у начину како Додик води РС".

Потврдио је да неће доћи у Сарајево на 100-годишњицу Првог светског рата јер не може да уђе у "ту зграду", алудирајући на Већницу и плочу на којој пише да су је 1992. године "српски злочинци" срушили ту зграду.

(Кликс.ба)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер