субота, 09. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Бесмислено је прекинути преговоре са ЕУ, али им морамо ставити до знања да не могу да нас газе
Хроника

Томислав Николић: Бесмислено је прекинути преговоре са ЕУ, али им морамо ставити до знања да не могу да нас газе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. октобар 2015.

БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић изјавио је да од Србије нико експлицитно није тражио да призна Косово, али и да "упућује на то да је сваки следећи папир који добијемо испуњавање њихове жеље да то схватимо као експлицитни захтев".

"Немамо право да се правимо као да то нису затражили од нас и сада је време за разговор из којег ће уследити коначна одлука Србије и наши даљи потези", казао је Николић за "Курир".

Он је нагласио да је бесмислено да Србија због нових услова који су јој наметнути прекине преговоре са ЕУ, али и да мора да стави до знања да не може да буде понижавана и гажена, по цену да преговоре прекине сама Унија.

"Бесмислено је да ми прекинемо преговоре, али морамо им ставити до знања да не могу да нас понижавају и газе, по цену да их они прекину", истакао је председник Србије.

"Иако се у нечемо разликујемо, по питању Косова сви исто мислимо. Саслушаћу премијера и његов став", додао је Николић.

(Танјуг-Курир)

Томислав Николић: Србија је за ЕУ, али никада неће признати независност Косова

Србија жели да буде у ЕУ, то и ја желим, али Србија никада неће признати независност Косова и Метохије, рекао је председник Србије Томислав Николић

Николић је ово рекао делегацији новинара из Немачке, напомињући да сада на Унији остаје да каже да ли је "овај наш став у потпуној супротности са жељом ЕУ да будемо њен члан".

У једночасовном разговору са немачким новинарима, Николић је оценио "да смо веома близу тога да Европа потпуно отвори своје карте" и указао да не зна зашто је неко у Бриселу изгубио живце.

"Могли су да нас овако још третирају као да нас поштују", рекао је Николић, који сматра да је "знак да нас не поштују превише" то што је премијер Србије на неформалној вечери у уторак у Бриселу дочекан новим захтевима и амандманима о којима ништа није знао.

олић је истакао да не одустаје од идеје да Србија буде члан ЕУ, као и да, све док је то могуће, она жели да учествује у разговорима са Приштином и у Бриселу са ЕУ, све док ЕУ не одустане од тих разговора.

Унија може да одустане од разговора, тако што би "огољено" рекла да треба признати независност Косова и Метохије, објаснио је Николић и констатовао да "они, међутим, избегавају да кажу да ми треба да признамо независност Косова и Метохије".

Николић сматра и да је Србија сада, после свих похвала за реформе које спроводи ова Влада, враћена много година уназад у односу са ЕУ.

Да ли је Србија направила неку грешку? Није. Да ли се догодило нешто ново? Није. Мислим да је само постала брутално отворена политика захтева да Србија призна независност Косова и Метохије, оценио је Николић.

Према његовим речима, можда ће некада у Србији да се роди политичар који ће рећи да треба признати независност Косова и Метохије и победити на изборима, али је данас то немогуће.

Осврћући се на разговоре са Приштином у Бриселу, Николић је рекао да ЕУ доставља оквир у којем се разговара и да је "овај нови оквир - оквир ЕУ".

Отворено ћу вам рећи, нешто ми личи на ултиматум Аустроугарске Србији, оценио је Николић и приметио да се немачки новинари "мрште" на то поређење, за које не би волео да се искористи у насловима њихових текстова.

Николић је подсетио да је Аустрогурска, после сарајевског атентата, тражила да њени полицијски испектори у Србији истражују позадину, док се данас од Србије тражи да подноси извештаје Приштини о раду полиције и правосуђа у Србији.

Не знам којем је то паметњаковићу у европској администрацији пало на памет, рекао је Николић. Он сматра да би, у случају да Србија призна независност Косова, дошло да грађанског рата и да је у то убеђен.

Николић је, позивајући се на судбину некадашњег југословенског и српског председника Слободана Милошевића, подсетио да су грађани били пресрећни када је престало бомбардовање, али да су га после казнили на изборима, јер је напустио Косово и Метохију.

Та веза Срба са Косовом и Метохијом је судбоносна, напоменуо је Николић, који је, поводом захтева Косова да постане члан УНЕСКО, оценио да је "почела офанзива за понос српског народа".

Сложио бих се да Албанци чувају оно што су Албанци градили и да са том баштином буду члан УНЕСКО, а да Срби чувају оно што је српска културна баштина, рекао је Николић.

Он је, при томе, предочио да Реулуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација омогућава повратак једног броја српских војника и полицајаца на Косово.

Наши векови се виде у камену, "не знам у чему се виде, где ви налазите трагове албанског присуства на Косову и Метохији старије од 50 година", упитао је Николић и констатовао да су и џамије нове.

Говорећи о мигрантској кризи, он је истакао "најљудскији однос Србије према избеглицама показан у Европи", али је указао да је о хуманости лако говорити са стране.

Људска себичност се покаже тек када избеглице дођу код вас. Интересује ме како ће реаговати грађани појединих евопских земаља када, гледано у проценту према броју становника, буду имали толико избеглица колико Србија, рекао је Николић.

Упитан о односима са Москвом, Николић је рекао да Србија не мора да уводи санкције Русији и поручио да би Унија "отворено требало да нам каже, ако нас због тога кажњава".

"Званични став ЕУ је да овај наш став према Русији још може да се толерише и то је добро", нагласио је Николић.

Он је истакао да је Босна и Херцеговина суверена држава и да је Србија њен добар сусед, али је оценио да та држава не функционише.

За то нису криве ни Србија, ни Хрватска, објаснио је Николић, који сматра да је кривица на ЕУ која води рачуна о тој држави.

Европска унија не може своје грешке да исправља тако што ће наметати нова решења, БИХ је држава у којој народи треба да се договарају, поручио је Николић.

Он је рекао да је то нефункционисање БиХ осетио једном када су чланови Председништва БиХ требали да бораве у Београду, па су двојица одустала, као и када је позван да дође у Сарајево, али је један члан рекао да није добар тренутак.

Не знам када ће се сва тројица чланова Председништва БИХ сложити да ме поново позову да дођем у Сарајево, али ћу, наравно, одмах отићи, закључио је Николић.

(Фонет) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер