субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: „Афера прислушкивање“ још није завршена, и даље ме прислушкују
Хроника

Томислав Николић: „Афера прислушкивање“ још није завршена, и даље ме прислушкују

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. децембар 2013.

Београд -- Председник Србије Томислав Николић у предновогодишњем интервјуу за Б92 каже да Србија данас пред собом има неколико дилема које мора да реши.

Прве две су односи са ЕУ и приштинском администрацијом, где треба одредити докле је Србија спремна да иде.

"Ми немамо захтев да признамо независност КиМ, али дипломате говоре да ће то бити услов без кога се не може. Мене помало вређа та статусна неутралност ЕУ јер не можемо да будемо у истом положају, оснивач УН Србија и самостално проглашено Косово“, каже Николић.

За њега је трећа дилема однос са Русијом. 

"Наша жеља за уласком у ЕУ је искрена и први пут се види да сви радимо на томе, али онај ко мисли да може да запостави односе са Руском Федерацијом се грдно вара. Европска унија не жели да запостави однос са Русијом“ 

Говорећи о директној користи, он је рекао да је било потребно поново успоставити добре односе са Русијом и поново стати пред државу "која је отворила своје тржиште за нас, која има енергенте и огроман капитал“ и рећи шта искрено желимо да радимо. 

"Први пут када сам отишао у Москву, била је молба Владе Србије да се издејствује један кредит за буџет који је тада био у страховитом минусу, пошто је све било безмало стало. Потом смо почели да озбиљно разговарамо о помоћи Русије око преговора о Косову и Метохији, сређивању прилика са ЕУ јер није свеједно да ли разговарате сами или вас неко подржава у свету“, рекао је Николић. 

Председник је навео да се разговарало и о Јужном току и критикама енергетског споразума, а на питање како се десило да из Москве затим стигне његова критика на рачун Владе, он је рекао „да није било баш тако“. 

"Ја сам рекао да је једна одлука Владе лоше срочена и да је могла да буде погрешно протумачена у Русији да ми одустајемо од свега, као што је и било у неким круговима, а то је после стизало до председника Владимира Путина“, рекао је Николић. 

Николић је рекао и да "нема две приче које су имали досадашњи председници“, једну за Исток, а једну за Запад, једну за домаћу, а другу за страну јавност. 

"Знате, ја потпуно искрено наступам пред сваким државником, немам комплекс и не желим да лажем“, каже Николић. 

Он је рекао и да није добио информацију да је Влади Србије засметала његова критика и додао да није он то рекао зато што "сматра да је та одлука неспретна, већ зато што се она косила међудржавном уговору“. 

"Најлакше да кажем да о томе треба да размишљају Коштуница и Тадић, али нису то они склопили, већ Србија“, рекао је Николић.

Говорећи о отварању радова на Јужном току и ситуацији у којој министарка енергетике прво није позвана, а затим јесте на церемонију, Николић је рекао да није Председништво организовало тај догађај, већ да је то питање за Владу Србије. 

Такође, председник је рекао да има критике на рачун неких људи, али није желео да прецизира на кога мисли. 

"Потпуно сам посветио своје политичко деловање функцији председника, није моје да се мешам у одлуке странака. Видим да страначки функционери једни друге штите, министри могу да утичу на медије, да ли кроз финансирање преко јавних предузећа, да ли су то неке повољности, неки оштрији тонови... У то не улазим.“, рекао је Николић. 

Није желео да коментарише изјаву Зоране Михајловић о томе да неки људи у Влади Србије раде супротно интересима државе и да уводе неке своје фирме у владине пројекте и државне послове. 

"Зашто бих се ја интересовао, али не треба председник да истражује кривична дела”, рекао је Николић. 

Председник Србије је ипак признао да користи свој утицај, али само када мисли да се нешто неоправдано одуговлачи. 

“Позовем и питам да ли мисле да то заврше, али никада не кажем како да заврше. Није у питању утицај, реагујем када ме зову грађани и кажу да десет година чекају решење неког спора. Тада не препустим то својим саветницима, позовем и питам ‘Извините, је л’ вас није срамота да то траје толико дуго’. То није притисак, већ притисак да заврше посао, мене не интересује како, има он своје контроле”, рекао је Николић, додајући да није у питању никакав утицај.

Председник Србије је говорио и о писању медија, пре свега таблоида. Николић је рекао да је на насловним странама новина од како је почео да се бави политиком и да има оних новина које му “поклањају” насловнице како би га брукале, без обзира на то да ли је победио или изгубио. 

На питање одакле напади сада када је дефинитивно победио, каже: 

“То не раде политичари, медији су постали таблоидни. Отимају се за тираж преко скандала, афера.Често ме заболи када погледам насловне странице и видим пребијену децу, убијену децу, породичне трагедије, сукобе. Шта има озбиљно на насловницама што би привукло читаоце? Покварили смо то, променили жељу читаоца да нешто сазна. Сада смо прешли у афере и скандале, у приватност, можда и превише, зато што у томе нема истине, зато што се никада нико никоме не извини, нема никаквих санкција”, рекао је Николић.

О Мишковићу, Беку, борби против корупције...

Томислав Николић се осврнуо и на "случај Мишковић" и рекао да нема нема превише веза са бизнисменима, али да га је заболео чланак у новинама у коме се наводи да га је Мишковић звао пред хапшење са Кипра и да му је наводно рекао да “слободно дође”. 

“Никада се нисам чуо са њим. Било је другог састанка, када је требало да буде ухапшен, када су ме позвали премијер, потпредседник Владе и припадници УКП и рекли да имају сазнања и да морају да ухапсе Мишковића. Ја сам их само питао да ли су сигурни да је случај потпуно затворен, јер знамо колико ће новаца да буде уложено у одбрану, како ће светски медији то да прате... Они су рекли - случај је чист. Ја сам рекао, зашто ме онда зовете”, рекао је Николић. 

Председник Србије је навео и да "афера прислушкивање" није окончана и да га и даље тајно прислушкују. Како је појаснио, премијер Дачић га је звао око акције “Гром” али да је зауставио тај разговор. 

“Рекао сам му да прекине, јер прво, можда нас неко прислушкује, а друго, ако вам неко ту акцију открије да не буде после рекли смо и председнику”, рекао је Николић. 

Одговарајући на питање због чега га у медијима спајају са Мишковићем, председник је овако одговорио. 

“Зашто не спајају неког другог? Сви смо се виђали, дружили на известан начин, не као кућни пријатељи, али са човеком који има 30.000 запослених, који води огромну фирму, који има стално неке проблеме, свакако да људи треба да се друже. Заборављају, али ја се нисам са Мишковићем виђао док сам на власти, већ док сам био у опозицији”, рекао је Николић. 

А на питање о Милану Беку, који га је једини посетио током штрајка глађу 2011. године и о евентуалном “другачијем третману”, Николић је рекао: 

“Не, ја не знам какав он има третман. Чини ми се да се Беко и ја после тога нисмо ни видели, ни чули. Ако мислите на то да ли је извршио кривично дело, морате да питате оне који су за то задужени, ја се тиме не бавим. Нити га избегавам, нити га зовем, али ми се никада после није јавио. Ступањем на ову функцију, изгубио сам право да међу читавим слојевима људи имам пријатеље, зато што би свако моје дружење могло да буде протумачено као користољубље или покушај да се неком нешто омогући.Видите да ме нигде нема, бежим у село, дружим се са спортистима. Нисам се испрљао, не градим каријеру, не треба ми публицитет, ако ме Србија није упознала за 23 године, неће ме као председника никада ни упознати”, рекао је Николић. 

На питање да ли подржава борбу против корупције и организованог криминала, Николић је рекао да “питање није добро”. 

“То је СНС, она је настала на идеји те борбе". 

Он је рекао да је његовим доласком на власт измењен закон, и да је то питање припадало шефу председниковог кабинета, али да је схватио да Вучић има више енергије, па је то пренето на његову функцију.

О Вучићу, СНС...

На питање да ли И даље мисли да је боље д аје Тадић остао на челу ДС, Николић је одговорио потврдно. 

Биојим се да су"Мислим да је ДС јача са Борисом Тадићем него са Ђиласом, али то је ствар ДС." 

Он је оценио И да је ДС у таковом хаосу да ће тешко моћи да га реши у наредних годину дана. 

Председник је рекао да се одувек залагао за двопартијски ситем, али да се боји тога да су сви у таквом стању да СНС неће имати праву опозицију. 

Упитан о односу са лидером СНС И првим потпредседником Владе Србије Александром Вучићем, Николић је оценио да је је то И даље искрен однос. 

Није исти као кад смо били у странци, јер тада смо били заједно сваки дан, рекао је Николић. 

Александар Вучић је натоварио много обавеза себи, каже некадашњи лидер напредњака. Он је рекао И да види да се СНС мења, "да је то странка у покрету“. 

Нисмо се Вучић и ја тукли ко ће да буде председник странке, "Вучићеви" и "моји" људи су наши људи, наша политика, каже Николић.

"Функција председника није само церемонијална"

Говорећи о функцији председника Србије, Николић је одбацио тумачења да је та функција само церемонијална. 

"Функција је тако замишљена да се на њу јако тешко долази, директном победом, а потом председник препушта вођење политике Влади Србије. С тим да је задужен да представља Србију у земљи и иностранству, да остварује контакте, али и да контролише рад Владе којој је поверио мандат. Ни на једној функцији, посебно на коју сте директно изабрани, немате само церемонијалну функцију“, каже Николић. 

Николић је истакао да је најважније представљање земље у свету, али и то да има доста посла да објасни у иностранству како директно изабрани председник не утиче и не креира потпуно политику владе. 

"Ми смо направили један добар баланс у Србији по питању функционисања Владе и председника и ту сам потпуно задовољан“, рекао је Николић. 

На питање да ли је подељено и представљање у иностранству, тако да председник одржава односе са Русијом, а Влада са Европском унијом, Николић је рекао да "нигде ништа није рађено раздвојено“. 

"Влада је у оквиру преговора са ЕУ радила само у оквиру онога што смо се договорили. Када сам давао мандат Ивици Дачићу, питао сам га да ли је спреман да директно учествује у преговорима у Бриселу. Рекао је да је спреман, тако да смо се договорили. Потом сам ја предложио платформу за преговоре и Резолуцију, коју је потврдила Скупштина, а затим сам и отишао у Брисел да потврдим да ће се преговарати“, рекао је Николић.

"Још увек ме прислушкују"

Председник Србије је потврдио да "афера прислушкивање" није окончана и да га и даље тајно прислушкују. 

Томислав Николић није желео да именује кривце, али је истакао да је незадовољан радом једног дела полиције. 

"Пре неколико дана када је била акција Гром, позвао ме је председник Владе и рекао 'председниче, крећемо у велику акцију', а ја сам му рекао да прекине, јер нас можда неко прислушкује", рекао је Николић за Б92. 

Он је на питање да ли верује да га прислушкују у Србији рекао да "мисли да да". 

"Зато понекад у разговору са неким људима изговорим неке ствари, да видим да ли ће се појавити у медијима. И појаве се", рекао је Николић, истакавши да "не цури из Председништва". 

Премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да нема информације о томе да је неко од државних функционера прислушкиван, па ни председник Николић. 

На пример овде не раде камере, и пошаљем допис у одређену службу полиције да не раде, а онда ми одговоре да се нисам обратио на право место и да им се више не обраћам, каже Николић. 

Постоји део МУП који не раде свој посао како треба, не само што се тиче моје безбедности, рекао је председник.

О изборима...

Говорећи о могућим ванредним изборима, рекао је: "Ја поштујем све партнере у овој Влади, и све у опозицији, али општи утисак је у народу да оно што одлучи СНС то ће бити урађено". 

Ако Вучић имају толику одговорност, онда то треба да је одговорност и политичке странке, каже Николић. 

На питање да ли Србији требају избори, рекао је: "Да водим политичку странку ја бих рекао шта треба да се ради...По дифолту опозиција тражи изборе", каже он додајући да од када је дошло до смене власти, нико из опозиције није тражио изборе. 

Ипак, оцењује да би се променило много тога, јер су се и околности промениле. "Зашто онај ко је у влади и ко је подигао углед своје странке, зашто не би тражио изборе?" 

Напоменуо је да не жели да се изјашњава да ли су избори потребни, али и додао да су ванредни избори прописани Уставом. 

Председник је направио паралелу, па је рекао да је то као кад имате припремљен тим који ће да освоји првенство, а питате се да ли ипак да учествујете. 

На питање да ли ће бити притисака са стране у вези са тим да се избори не одрже, рекао је да је таквих ситуација било раније, а да је сада ситуација другачија, и да не може да овде да утиче ни Исток ни Запад.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер