субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тибор Варади: Одлука Суда правде шанса за нове преговоре
Хроника

Тибор Варади: Одлука Суда правде шанса за нове преговоре

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. април 2009.

Уколико Међународни суд правде донесе одлуку да је проглашењем независности Косова прекршено међународно право, то би могло још једном да отвори врата преговорима. Саветодавно мишљење суда не обавезује никога, али има велику политичку тежину, оценио професор међународног права Тибор Варади.

Професор међународног права Тибор Варади оценио је да би, уколико Међународни суд правде донесе одлуку да је проглашењем независности Косова прекршено међународно право, то могло још једном да отвори врата преговорима, а да у случају супротног исхода за Србију то не би представљало велики ризик.

"Не видим ту неки заиста велики ризик. Ако би суд заузео становиште (да је проглашење независности Косова у складу са међународним правом), Косово нам не би било још једном одузето. Косово још од 1999. године фактички није у српској власти,рекао је Варади за данашњу "Политику".

Варади сматра да нико не може да одговори на питање да ли би Албанци били спремни на нове преговоре пошто већ имају подршку неких од најмоћнијих земаља за проглашење независности, али да би ипак постојала шанса за то.

"Нова америчка администрација вероватно би хтела да покаже да је за власт права, и преговори би отворили могућност да се дође до неког решења, али с намером да се фактичко стање не мења битно. Преговори су начин да свакоме буде спасена част, а пре свега оним држава које су признале независност Косова", указао је Варади.

Варади није искључио могућност да саветодавно мишљење Међународног суда правде о проглашењу независности Косова буде такво да се може тумачити на различите начине, односно да га и српска и албанска страна могу третирати као своју победу пред највишом судском инстанцом у свету.

"То би, међутим, значило да је пропуштена прилика да се разреши једно правно питање, што је и главна функција суда", истакао је Варади.

Саветодавно мишљење суда према Варадијевим речима не обавезује никога, али има велику политичку тежину.

"Биће сигурно аргумената да то није правно питање и да суд њиме не би требало да се бави. Али био бих заиста непријатно изненађен ако би суд прихватио те аргументе", истакао је Варади.

Према његовим речима, у начелу је могуће да се суд огласи ненадлежним, иако је Генерална скупштина УН од њега затражила мишљење.

"Верујем да ће бити и иницијатива у том правцу, пре свега Приштине и неких држава које су признале независност Косова. Ово је, међутим, 'пар екселанс' правно питање и као такво га је квалификовала и Генерална скупштина УН. Другачији став био би чудан у овим околностима", сматра професор међународног права.

Истичући да су аргументи које износи наша страна и које је имао прилику да види добро су срочени и имају значајну тежину, Варади је нагласио да ће бити и таквих држава које су искрено заинтересоване да највиша правна инстанца света да мишљење о том сложеном питању, "јер имате с једне стране право народа на самоопредељење, а с друге стране принцип суверености, и та два принципа нису увек лако спојива".

Према његовом мишљењу, Међународни суд правде није под политичким утицајима.

"Доношењем одлуке да је изградња израелског зида на палестинској територији противна међународном праву, суд је показао своју независност, јер је политички став великих држава био супротан томе. У суду има пуно људи, то је сложено правно питање, постоји и људски фактор, али не може бити речи о политичком диктату", сматра Варади.

"Биће занимљиво видети које су земље сматрали важним да учествују у том поступку, подносећи аргументе у прилог српској или албанској страни. То ће бити индикатор политичких кретања и подела у свету", закључио је Варади.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер