Početna strana > Hronika > Tanja Lazarević: Preuzimanje srpskih institucija od strane kosovske policije nije nešto nepredviđeno, već se radi uz prećutnu saglasnost Beograda
Hronika

Tanja Lazarević: Preuzimanje srpskih institucija od strane kosovske policije nije nešto nepredviđeno, već se radi uz prećutnu saglasnost Beograda

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. septembar 2024.

 Preuzimanje srpskih institucija od strane kosovske policije nije nešto nepredviđeno, već se radi po poznatom modusu operandi uz prećutnu saglasnost Beograda, ocenila je za N1 urednica KoSSeva Tanja Lazarević komentarišući dešavanja na severu Kosova.

Prošle nedelje kosovska policija ušla je u pet objekta u kojima su donedavno radili zaposleni u srpskim institucijama na severu Kosova, a njihove aktivnosti i danas traju. U vezi sa ovim institucijama policija će ispitati pet osoba, osumnjičenih za falsifikovanje dokumenata, koji su pozvani da se u četvrtak, 5. septembra, jave na razgovor. Nezvanično, radi se o visokim funkcionerima Srpske liste koji su vodili srpske organe.

Tanja Lazarević, urednica KoSSeva, za N1 kaže da preuzimanje srpskih institucija na severu Kosova nije nešto nepredviđeno i da se radi po poznatom modusu operandi.

 „Ako se ne bude desilo nešto nepredviđeno, ovo nije nikakva novina. Mi poslednjih, naročito godinu dana, prisustvujemo jednom vrlo utvrđenom receptu poznatom javnosti, pre svega lokalnom stanovništvu, ali i vlastima i kosovskim i srpskim i međunarodnoj zajednici. A to je da instituciju po instituciju, kosovski organi pre svega preko policije zauzimaju. To zauzimanje ide vrlo lagano, bez ikakvih incidenata. Kosovska policija uđe u srpsku instituciju uz obrazloženje da imaju dojavu, da se tu obavljaju nelegalne aktivnosti. Bez obzira na to što te institucije funkcionišu godinama. Razvuku žutu traku, odmah uklone preostale simbole Republike Srbije i postave simbol Kosova“, objašnjava ona.

Dodaje da nakon toga ide serija oštrih saopštenja, pre svega iz zemalja Kvinte, o još jednom jednostavnom nekoordinisanom potezu.

„Novina je ta što se u poslednjih godinu dana, uglavnom nailazi na ćutanje u Beogradu. Tu se malo baci prašina u oči, ako baš treba da se kontroliše efekt šteta. Više javnost u Srbiji počne da deli video snimke o uzimanju institucija, gašenju preostalih organa Republike Srbije. Takođe, onda se, pretpostavljam, u efektu štete organizuje neki odgovor zaposlenih ili stanovništva, organizuju se neki protesti, traži se povratak na radna mesta“, kaže Lazarević.

„Gorko buđenje za Srbe na Kosovu“

Ističe da je nakon svega većini građana jasno da ukidanje preostalih institucija Republike Srbije, pre svega na severu Kosova, znači povlačanje Srbije i da to nije moglo da se uradi, a da ne postoji određena, kako kaže, „ako ne koordinacija sa srpske strane, a ono prećutna saglasnost“.

„To je jedno gorko buđenje za Srbe na Kosovu“, kaže urednica KoSSeva.

Sa druge strane, kao najveći problem za stanovništva, ona navodi to što je život građana na severu do te mere otežan da praktično izgleda da ovde žive samo da bi prespavali.

„Sada se njihov svakodnevni život, ispunjavanje interesa i potreba preselio u Rašku. To znači da sa najnovijom akcijom imamo još jedan posao koji će se obavljati u Raški, a to je da će se rođena deca upisivati tamo. Ja vas posećam da mi 25 godina unazad naše lične prinadležnosti odnosno naša lična prava kao državljena Republike Srbije ispunjavamo u Raški. Prvo smo započeli sa vađanjem dokumentacije, pre svega lične karte i pasoša u Raški. Potom smo u Rašku išli za bilo kakav veći administrativni posao, koji nisu mogle opštine ovde ili MUP da obavljaju. Pa smo prešli da glasamo u Rašku, pa smo počeli da podižemo plate i penzije i ostala davanja Republike Srbije u Raški i sada ćemo i rođenu decu i umrle prijavljivati i odjavljivati u Raški“, kaže Lazarević.

Prema njenim rečima, iako ne postoje tačne informacije, evidentno je da se ljudi iseljavaju.

„Na kraju ova saga i ovaj politički prljavi tango između Beograda i Prištine do te mere iznuruje Srbe na Kosovu, da ako sam već opisala situaciju da se vrate ovde da prespavaju, na kraju zašto bi ovde i prespavali ako je sav njihov dnevni život usmeren na Srbiju“, zaključuje ona.

(N1)