недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Фајон: Имамо подршку ЕП да будемо посредници у дијалогу, ова ситуација је једноставно неприхватљива; Одсуство суштинске опозиције у парламенту нису добре вести
Хроника

Тања Фајон: Имамо подршку ЕП да будемо посредници у дијалогу, ова ситуација је једноставно неприхватљива; Одсуство суштинске опозиције у парламенту нису добре вести

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јануар 2021.

Копредседавајућа Парламентарном одбору за стабилизацију и придруживање (ПОСП) Србије и Европске уније Тања Фајон изјавила је данас да она и посланик Европског парламента (ЕП) Владимир Билчик имају подршку Европског парламента да буду посредници у међупартијском дијалогу у Србији.

„Ситуација у овом тренутку је не само фрустрирајућа него је једноставно неприхватљива“, рекла је Фајон на онлајн седници ПОСП-а.

Истакла је да су она и Билчик добили јасне мандате да буду посредници у првој и другој вази дијалога и да те мандате подржава велика већина европарламентараца.

„ЕП је посредник у дијалогу и не заузима стране, нити даје посебне предлоге“, рекла је Фајон, додајући да је међустраначки дијалог у интересу Србије и њеног европског пута.

Фајон је истакла да ЕП жели да помогне Србији на путу ка ЕУ и да ће наставити да помаже међупартијски дијалог, али да је важно да се обе стране међусобно поштују, да раде заједно и да се избегавају покушаји да се подрију ти напори.

Стални известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик изјавио је да је међустраначки дијалог изузетно важан приоритет за Европски парламент, Комисију и чланице ЕУ које пажљиво прате дијалог.

„Постигли смо напредак у првој фази и наставићемо да подржавамо Србију на путу ка ЕУ и да јој помажемо да побољша услове политичке конкуренције“, рекао је Билчик.

Изразио је наду да ће бити превазиђен проблем поводом изјава председника Народне скупштине Ивице Дачића о необјективности Тање Фајон и њеном изузећу из дијалога и да ће председавајући Одбору ЕП за спољне послове Дејвид Мекалистер наћи начин да се крене даље.

„Немамо много времена за дијалог. ЕП је спреман да допринесе дијалогу како би што пре био настављен“, рекао је Билчик, подсетивши да су наредни парламентарни избори најављени за пролеће 2022.

Фајон: Неотварање поглавља – јасан индикатор незадовољства ЕУ Србијом

То представља континуитет забрињавајућег тренда отварања све мање и мање преговорачких поглавља, али и јасан индикатор незадовољства чланица ЕУ због недостатка прогреса у области владавине права, упозорила је Фајон.

Фајон је изнела и детаље из извештаја Европске комисије о Србији у 2020. године, напомињући да треба прескочити јаз у напретку у економским реформама и недостаку прогреса у области владавине права.

Када је реч о слободи медија, према извештају Европске комисије, није било напретка у слободи изражавања пету годину заредом, подсетила је Фајон и навела примере хапшење новинарке Ане Лалић током ванредног стања и Уредбе Владе Србије о централизацији информација.

Фајон је рекла да се очекује пуна примена нове Медијске стратегије, истрага претњи новинарима, као и унапређење рада Регулаторног тела за електронске медије.

Она је предочила и важност ангаживања Београда и Приштине у дијалогу о нормализацији односа после ванредних избора на Косову у фебруару.

Што пре то боље за европску перспективу обе стране, констатовала је она.

Члан ПОСП-а посланик Љубомир Арсић изразио је незадовољство резултатима међустраначког дијалога, највише због тога што „представници бившег режима“ нису желели да приступе тим разговорима.

„Оцењујем и као лични неуспех копредседавајуће Одбора испред Европског парламента Тање Фајон, јер својим ауторитетом није успела да приволи представнике опозиције да учествују у преговорима и на тај начин покушају да прикажу да Народна скупштина нема легитимитет ни легалитет“, рекао је Арсић.

Посланик Ђорђе Милићевић изјавио је да је Народна скупштина озбилно приступила дијалогу, али да они нису ту“да испуњавају жеље“.

„Учешће странаца можда подстиче нереална очекивања опозиције“, рекао је Милићевић и додао да ако неко очекује да дијалог власти и опозиције замени изборе и Скупштину и да се тиме бави нека прелазна влада онда не треба ни да учествује у дијалогу.

Милићевић је рекао да није Ивица Дачић дисквалификовао некога из међустраначког дијалога, него је председник парламента пренео став „великог броја политичких странака које су све време инсистирале на објективности и на томе да се посредници из ЕП својим поступцима не постављају на страну неких опозиционих странака“.

Фајон: Одсуство суштинске опозиције у парламенту нису добре вести

Копредседавајућа Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање (ПОСП) Србије и Европске уније Тања Фајон изјавила је данас да није добро што у новом сазиву парламента Србије нема суштинске опозиције, док је председник српске делегације Владимир Орлић рекао да у Скуптшини више нема говора мржње од када нема представника бивше власти.

Фајон је на онлајн седници ПОСП-а рекла да је Србија 2020. добила нови парламент којим доминира владајућа коалиција и који карактерише одстутво суштинске опозиције.

„То нису добре вести за надозрну улогу парламента над извршном влашћу која остаје формална, као ни за даље унапређење парламентарне културе“, рекла је Фајон.

Чланица ЕП је поздравила то што је Народна скупштина први пут разматрала извештај Европске комисије о напретку Србије у европским интеграцијама, као и то што је смањено доношење закона по хитном поступку, што су разматрани извештаји независних институција и што је усвојен Кодекс понашања.

То је, додала је, било још потребније јер су обраћања посланика обележили „говори мржње, увреде и вулгарни језик“.

Владимир Орлић: У Скупштини више нема говора мржње, од када у њој нема представника бивше власти

Копредседавајући ПОСП-а Владимир Орлић изјавио је да у Скупштини више нема говора мржње од када у њој нема представника бивше власти.

Орлић је рекао да су политички организатори „насилних протеста“ у јулу 2020. покушали да „се упадне у Скупштину и да се запали“ и да они више нису у парламенту.

„Реч је о људима који су бојкотовали претходне изборе и све оно што смо радили да би унапредили изборне прилике, који су бојкотовали сваки дијалог и Европски парламент. Од кад њих нема у Скупштини нема више говора мржње“, рекао је Орлић.

Подсетио је да је на изборима била 21 изборна листа, од којих 18 листа опозиционе оријентације, на којима је било више од 40 странка, покрета и организација.

Орлић је рекао да је ОДИХР оценио да су избори спроведени ефикасно упркос изазовима услед пандемије, а да је медијска заступљеност политичких странака, према извештају РЕМ-а, била у значајној мери уједначена.

Посланица Сандра Божић оптужила је телевизије Н1 и НоваС да су током предизборне кампање водиле хајку против председника Србије Александра Вучића и његове породице, под изговором слободе говора и медија.

Ради се, како је додала, о „перфидној цензури и злоупореби предизборног програма и фаворизовању странака које су бојкотовале изборе“.

„То није нова појава и није ограничена на предизборну кампању, већ је свакодневно тенденциозно пласирање лажних вести са мотивом искључиво вођења хајке против Вучића и функционера владајуће коалиције“, рекла је Божић.

Министарка евроинтеграције Србије Јадранка Јоксимовић изјавила је да је нова влада активније ушла у реформски процес и да ће ове године показати да је озбиљна када су у питању реформе у области владавине права.

Јоксимовић је додала да је било неких неоправданих кашењења, али да је било кашњења и у другим чланицама ЕУ и да је и извештај ЕК о европским интеграцијама „знатно каснио“.

„Земље кандидати за чланство се некада престрого оцењују с обзиром на све изазове које су имале све земље ЕУ“, рекла је Јоскимовић, додајући да је процес проширења био „на неки начин нападан и споља и изнутра“.

„Очекујемо да ЕУ и ЕК покажу озбиљност кредибилнијег и веродостојнијег процеса проширења уз разраду и примену нове методологије“, коју је, рекла је Јоскимовић, Србија недвосмислено прихватила.

Министарка је изразила очекивање да ће у најскорије могуће време бити организована међувладина конференција Србије и ЕУ на којој би требало да се усагласи примена нове методологије, како би се убрзао приступни процес.

Ана Паула Закариас, државна секретарка за европске послове Португала, који председава ЕУ, изјавила је да је политилка проширења стратешка инвестиција у мир, стабилност и сигурност суседства ЕУ и да ће португалско предедавање радити на напретку процеса проширења.

Закариас је поздравила то што је Србија чланство у ЕУ поставила као приоритет, додајући да ће тај процес и даље зависити углавном од напретка Србије, посебно истакавши реформе у области владавине права и нормализацију односа са Приштином.

„Истовремено жалимо што реформе у владавини права нису биле ефикасне и брзе као што се очекивало“, рекла је Закариас.

Поздравила је прве позитивне кораке нове владе и изразила наду да ће демонстрирати политичку вољу и значајно убрзати реформе које ће донети конкретне резултате.

Кетрин Вент, шеф Одсека за Србију у Генералном директорату ЕК за проширење и суседску политику, изјавила је да Србија и ЕУ морају да убрзају процес приступних преговора.

Истакла је да је већ примећена посвећеност нове владе у неколико области, као што су уставне реформе у области правосуђа, усвајање Кодекса понашања у Скуптшини и напредак у структуралним реформама.

„Охрабрујемо владу и парламент да наставе позитивне кораке и остваре опипљиве резултате који ће убрзати приступање ЕУ“, рекла је Вент.

(Бета, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер