Početna strana > Hronika > Tadić i Dačić: Obračun sa kriminalcima u strankama, vlasti i privredi
Hronika

Tadić i Dačić: Obračun sa kriminalcima u strankama, vlasti i privredi

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 07. jun 2009.

Predsednik Srbije Boris Tadić i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručili su sa proslave Dana policije u Makišu da sledi oštri obračun sa kriminogenim strukturama u strankama, vlasti i privredi i da u tim akcijama niko neće biti pošteđen.

Tadić je naveo da će biti "pročešljani redovi" političkih stanaka, vlasnika krupnog kapitala i ljudi bliskih državi, dok je Dačić najavio da neće biti milosti ni prema onima koji pišu, predlažu i sprovode zakone, a sumnja se da imaju veze s kriminalom.

"Niko nije zaštićen kada je u pitanju zaštita zakona, reda i mira", rekao je Tadić novinarima posle proslave Dana policije u nastavnom centru MUP-a u Makišu. On je istakao da se to odnosi i na pripadnike političkih stranaka, i na vlasnike krupnog kapitala, i na ljude bliske državi.

Prema njegovim rečima, kada nema zaštićeni u borbi protiv kriminala onda je zaštićen interes građana i obezbeđena nezavisnost rada institucija. "Moramo podstaći rad svih institucija, od parlamenta, policije, vojske, zaštitnika građana...", rekao je Tadić, dodajući da svaka instutucija mora da radi svoj posao.

Predsednik Srbije je ukazao na neophodnost podrške osnaživanju institucija navodeći da je potrebno ohrabriti ljude koji u njima rade svoj posao.

Prema njegovim rečima, državni organi ispitaće i da li ima elemenata krvičnih dela u slučajevima sumnjivih privatizacija u Srbiji, a što je prethodno najavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. "Borićemo se tako ošto će državni organi ispitati da li je neko kupio nešto na nezakonit način. Ukoliko se to dokaže, imovina će mu biti oduzeta i taj će biti procesuiran", rekao je Tadić.

On je istakao da kao predsednik Republike i zaštitnik svih građana često dobija primedbe na ponašanje vlasnika privatizovanih preduzeća, i poručio da nadležni organi i u takvim slučajevima moraju da rade svoj posao i štite prava radnika na radnom mestu.

"Vlasnici preduzeća ne mogu da se ponašaju prema radnicima kao da su oni njihovo vlasništvo. Njihovo vlasništvo je preduzeće, a ne radnici", rekao je Tadić. On je dodao da radnici moraju da imaju zaštićena prava u Srbiji kao i usvakoj drugoj civilizovanoj zemlji, naglašavajući da će se na to posebno obratiti pažnja. "O tome ćemo takođe voditi računa. Apsolutno niko nije zaštićen a ono što je problem u radu policije i istražnih organa je što nije lako obezbediti dokaze", rekao je Tadić, i dodao da je zato potrebno da sve institucije obezbeđuju dokaze.

Zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osnovni zadatak policije borba protiv kriminala i korupcije, ističući da u toj borbi postoji apsolutno jedinistvo svih državnih organa i da u njoj niko neće biti zaštićen.

Dačić je rekao da je u poslednjim decenijama kriminal 'navikao' da bude jači od države i da su kriminalci mislili da ovde vlada zakon jačeg i da silom, pretnjom i ucenama mogu da urade sve, poručivši da se varaju svi koji to misle.

"Varaju se svi oni koji zato što su kupili sve u Srbiji, misle da su kupili i Srbiju", rekao je on, naglasivši da u borbi protiv kriminala neće biti pošteđenih ni privilegovanih.

Prema njegovim rečima, u toj borbi neće biti pošteđeni ni oni koji pišu, predlažu i sprovode zakon.

Ministar je ukazao da policija radi u interesu države i građana i naglasio značaj poverenja građana u policiju.

Prisutni su mogli da vide i način zaštite VIP ličnosti, umeće konjičke policije, način dresure službenih pasa, kao i veštine policijskih motorciklista...

Svečanosti su prisustvovali predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, ministri, predstavnici diplomatskog kora, zvaničnici policije regiona, kao i brojni građani među kojima i mnogo dece, koji su posmatrali vezbe specijalnih policijskih jedinica, padobranski desant i helihopterske manevre dok su pripadnici Specijalne antiterorističke pokazali nivo svoje osposobljenosti.

Dačić je prethodno položio venac na spomen ploču prvom ministru unutrašnjih poslova, vojvodi Jakovu Nenadoviću.

Predsednik Tadić je ocenio i da su pripadnici policije u Makišu pokazali da su spremni da odgovore izazovima, ukazujući da današnja vežba, kao i vežbe sa drugim policijama regiona, koje su već organizovane, pokazuje transparentnost MUP-a.

Tadić je podsetio o da su pripadnici Žandarmerije spremni da učestvuju u međunarodnim operacijama UN koje imaju mirovni karakter, jer se time podstiče kredibiletet i same policije i države.

On je naglasio i da treba obratiti pažnju na životni standard pripadnika policije i njihovu opremu, podsetivši da policajci angažovani na odbrani države i građana i da se ponekad suočavaju sa kriminalnim grupamama koje često poseduju ogromna novčana sredstva.

Predsednik Srbije je naveo i da slučajevi prekoračenja ovlasćenja moraju da nestanu iz policijske prakse.

Čestitke policajcima upitio je direktor policije Milorad Veljović, koji je uputio poruku da je srpska policija spremna i daje puni doprinos borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije, trgovine drogom i zaštite bezbednosti građana.

"Želim da poručim građanima da veruju u policiju, jer ona radi u njihovom interesu. Želim takođe da poručim da niko u ovoj državi ne može biti jači od države i policije, niti će policija dozvoliti da bilo ko bude jači od države", rekao je Veljović.

Direktor policije je istakao da je veoma zadovoljan radom svojih kolega i da se ponosi svojom policijom.

"To ne znači da ću kao direktor policije štititi one koji rade protiv interesa policije. Neću ih štititi. Ali ću zato dati maksimalnu podršku svima onima koji se bore za uspehe policije, a to znači i za uspeh države", rekao je Veljović.

Građani će se, naglasio je Veljović, vrlo brzo uveriti da će policija kroz određene akcije, pre svega usmerene protiv finansijskog kriminala, dati svoj puni doprinos sprečavanju pranja novca.

"Za mene kao direktora policije je najbitnije da policija uđe u obračun sa nosiocima organizovanog finansijskog kriminala. Mislim da je to najveće zlo ovog sistema. To je kriminal koji nije mnogo vidljiv u javnosti, ali je izueztno štetan po državu", ocenio je Veljović.

"Zbog toga je veoma značajno formiranje jedinice za finansijske istrage. Njen rad biće u narednom periodu jedan od prioriteta, a njeni rezultati merilo napretka u radu policije. Samim tim, pokazaće i snagu države", naglasio je Veljović.

(Mondo)  

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner