недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СВМ: Увек смо били закинути, држава дугује Војводини 64 милијарде динара
Хроника

СВМ: Увек смо били закинути, држава дугује Војводини 64 милијарде динара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јул 2012.

После одлуке Уставног суда да одузме неке од надлежности Војводине, стигао одговор покрајине. Војвођани тврде да им држава дугује око 64 милијарде динара и да су годинама закинути.

Одлука Уставног суда да Војводини одузме неке надлежности, као и то да се Нови Сад не сме називати главним градом, по свему судећи, изазваће „контратужбу“. Градоначелник Инђије Горан Јешић каже да држава није поштовала Устав, који предвиђа да северна покрајина треба да добија седам одсто средстава из републичког буџета годишње. Ова средства, додаје, она није добила у потпуности, па ће тражити објашњење УС.

Са овом оценом слажу се и представници СВМ, који су чак и израчунали да је Војводина за последњих пет година добила 64 милијарде динара мање од онога што јој припада.

- Увек смо били закинути. Чак и када је на папиру речено да ћемо добити новац, буџет није спровођен до краја - објашњава за „Новости“, посланик СВМ Елвира Ковач.

- У члану 184. Устава пише да буџет Војводине износи најмање седам одсто у односу на буџет Србије, с тим што се три седмине од буџета покрајине користе за финансирање капиталних расхода. У том делу је направљен мањак, па нам је од 2007. године до данас, уместо око 104 милијарде динара уплаћено само око 38 милијарди.

Вечита вртешка око седам одсто за Војводину траје већ пет година, а Војвођани и Влада су се расправљали о томе како се рачуна „каса“ за покрајину. Представници Владе тврдили су да се до суме долази од приходне стране буџета, која је мања, а Војвођани од расходног дела, који је већи, па би и покрајина добила више новца.

- Министарство финансија је радило свој посао када је у питању расподела новца из буџета. Свако има право да тражи мишљење Уставног суда. Оно је за Владу обавезујуће и какво год да буде, кабинет ће га прихватити и спровести - каже за „Новости“ директор Владине Канцеларије за сарадњу са медијима Миливоје Михаиловић.

Задатак да контролише да ли држава спроводи буџет има ДРИ.

- Пратили смо трансфере из касе и нисмо нашли никакве неправилности - објашњава директор ДРИ Радослав Сретеновић.

Само Мађари били против буџета

Буџет Србије увек је добијао подршку у парламенту. Често је вођена полемика да ли је покрајина добила довољно средстава, а предњачили су СВМ и ЛСВ. Ипак, само су Мађари гласали против рачунице за 2010. годину.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер