понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светска здравствена организација: Антибиотици нису ефикасни у лечењу нове заразе ешерихије
Хроника

Светска здравствена организација: Антибиотици нису ефикасни у лечењу нове заразе ешерихије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јун 2011.

Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је данас да особе које добију ентерохеморагичну ешерихију коли, због које је 18 особа умрло у ЕУ, од којих 17 у Немачкој, не узимају антибиотике. СЗО наводи да нису ефикасни ни лекови против дијареје.

Епидемиолог из СЗО-а Андреа Елис изјавио је да пацијент треба да се обрати за медицинску помоћ ако има симптоме болести и да лекари могу да препишу антибиотике или лекове против дијареје у зависности од случаја.

СЗО нема активну улогу у борби против епидемије болести, од које је оболело 17.000 људи, претежно у Немачкој.

Бактерија ешерихије коли заправо је нови сој ове бактерије који до сада није виђен. Овај облик има разне карактеристике због којих је отровнији и токсичнији од стотине сојева ешерихије коли које људи природно носе у организму.

До сада је од ентерохеморагичне ешерихије коли (EHEC) и тешке форме праћене хемолитичко-уремијским синдромом (HUS), оболело преко 1.700 људи, а умрло је 18. Од тога 17 је умрло у Немачкој где се болест појавила, а једна у Шведској, и то особа која је допутовала из Немачке.

Ова бактерија, за разлику од претходних епидемија заразе ешерихијом коли које више нападају децу, највише напада одрасле и то углавном жене.

Бактерија којом је у Европи заражено скоро две хиљаде људи мутирани је облик настао укрштањем два различита типа ешерихије коли, утврдили су немачки и кинески стручњаци са Универзитетске клинике Хамбург-Епендорф (УКЕ).

- Не можемо да кажемо како је настао овај мешовити облик - у животињи, човеку, бари, постројењу за пречишћавање воде или негде другде. Сигурно је само да комбинација различитих сојева бактерије олакшава клицама да се прилагоде окружењу и постану отпорније на лекове - каже Холгер Роде, бактериолог са клинике УКЕ.

Док се настављају нагађања о узроку досад најсмртоносније епидемије изазване бактеријом ешерихијом коли, научници су јуче изнели претпоставку да је поврће контаминирано бактеријом из стајског гнојива које је коришћено за ђубрење биљака. У међувремену, Светска здравствена организација је упозорила да овај сој никада раније није откривен, због чега је још опаснији.

Заражено је више од 1.600 људи, док је умрло 18, а зараза је први пут регистрована и преко океана, у САД, где се тренутно тестирају две особе које су се недавно вратиле из Немачке. Епидемиолози као посебну занимљивост истичу да болест погађа само одрасле, и то пре свега жене - од 18 смртних случајева, 13 су женског пола.

Научници засад не знају да ли се разлог крије у томе што су оне генетски подложније инфекцији или у томе што чешће једу салате него мушкарци.

- Међу 1.600 регистрованих случајева, чак 60 одсто су жене, док међу онима с тешким компликацијама жене чине 68 одсто. У нормалним околностима, жртве ешерихије су најчешће жене и стари - изјавио је Стивен Смит, професор клиничке микробиологије с Колеџа Тринити у Даблину.

Ово је као у хорор филму. Сваки час искрсавају непредвиђене компликације, каже Анедоре Винтер (52), медицинска сестра са Универзитетске клинике у Килу. Лекари откривају застрашујуће детаље. Према њиховим речима, пацијенти су апатични, имају неконтролисане трзаје мишића и неартикулисане гласове. Код неких су грчеви тако јаки да је особље принуђено да их веже. Један пацијент је испричао да има неуролошке сметње и да не осећа леву руку и ногу.

Иако се епидемија шири по целој Европи, жариште се несумњиво налази на северу Немачке. Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је да су све жртве у другим европским земљама, са изузетком две, недавно боравиле у Немачкој или су биле у контакту с људима који су путовали у Немачку.

Дени Куломбје, шеф надзорног тима Европског центра за контролу и превенцију болести, изјавио је да анализе показују да постоји чврста веза између заразе и конзумирања свежег поврћа на северу Немачке.

- То што имамо тако велики број оболелих значи да је на једном месту дошло до велике контаминације. То може да се догоди било где, од фарме до тањира: током транспорта, чишћења, велепродаје или малопродаје, било где у том прехрамбеном ланцу - објашњава он.

У болницама влада опсадно стање

Хамбуршка полиција покренула је истрагу против две компаније за велепродају намирница и једног ресторана због сумње да су у промет убацили намирнице штетне по здравље, а „у вези с контаминираним краставцима”, потврдио је портпарол полиције Мирко Штрајбер за немачки лист „Билд”. Према закону о намирницама и сточној храни, одговорнима прети казна до три године затвора. Бивши хамбуршки министар здравља Дитрих Верзих затражио је од Сената да се у истрагу укључи и криминалистичка служба покрајине Хамбург.

- Сада морамо уложити сва средства да откријемо извор бактерије јер ће се у супротном болест и даље ширити. Чини се да је Хамбург центар епидемије, али је она већ одавно прерасла у међународни проблем - нагласио је он.

Опасност од инфекције расте из сата у сат. Да ствар буде још гора, научници су потврдили да је она могућа и без конзумирања заражених намирница (тзв. секундарне инфекције). У Хагену (покрајина Северна Рајна-Вестфалија) због инфекције затворена је једна школа, а у Хамбургу има неколико случајева преношења бактерије међу децом.

- Лоше спавамо, муче нас кошмари. Не можемо да избацимо из главе призоре пацијената у мукама - каже шеф одељења Михаела Кимес (44). Лекари раде и викендом, не користе слободне дане и одлажу годишње одморе јер желе да помогну. Према речима Михаеле Кимес, пацијенти су „у веома лошем психичком стању зато што не знају шта је ентерохеморагијска ешерихија коли, одакле болест долази и шта их чека”.

(Блиц, Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер