субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ступили на снагу двогодишња забрана запошљавања у јавном сектору и смањење плата већих од 60.000 динара
Хроника

Ступили на снагу двогодишња забрана запошљавања у јавном сектору и смањење плата већих од 60.000 динара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јануар 2014.

Београд -- У Србији је данас ступила на снагу двогодишња забрана запошљавања у јавном сектору и закон којим се у том сектору смањују плате веће од 60.000 динара.

Изменама Закона о буџетском систему које су усвојене 6. децембра, ограничава се и укупан број привремено ангажованих радника на 10 одсто укупног броја запослених у органу или институцији која се непосредно или посредно финансира из буџета.

Нови радници могу се запослити уз сагласност тела Владе Србије, на предлог министарства или другог надлежног органа, а предвиђени су и изузеци за одређене позиције.

Да би смањила буџетски дефицит Влада Србије ће од 1. јануара у јавном сектору смањити плате више од 60.000 динара. Износ зарада у јавном сектору који премашује 60.000 динара биће умањен за 20 одсто, а износ већи од 100.000 динара за 25 одсто.

Износ за који ће бити умањене зараде запосленима уплаћиваће се у буџет Србије, истог дана када се исплаћују зараде.

Пореска управа по истеку календарског тромесечја контролисаће да ли је поштовано правило о умањењу нето зарада.

За непоштовање одредби закона о смањењу зарада предвиђене су казне од 500.000 до два милиона динара за институцију и од 50.000 до 150.000 динара за одговорну особу и особу која не уплати разлику у износу зараде у буџет.

Расходи за запослене у јавном сектору у Србији већи су од три одсто бруто домаћег производа (БДП), што је око 900 милиона евра годишње. То је, према оцени Министарства финансија, последица неконтролисаног запошљавања и виших зарада у јавном него у приватном сектору.

Како се прецизира, у Србији има за пет до 10 одсто више запослених у јавном сектору на 1.000 становника него у другим државама региона, а зараде у јавном сектору су за 35 одсто веће него у приватном.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер