уторак, 01. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Студенти у „Утиску недеље“: Испуњење захтева је најбржи начина за завршетак блокада. Насиље и репресија су политика ове власти од самог почетка. Вања Вукас: Пре напада добили смо информацију да ће доћи СНС батинаши
Хроника

Студенти у „Утиску недеље“: Испуњење захтева је најбржи начина за завршетак блокада. Насиље и репресија су политика ове власти од самог почетка. Вања Вукас: Пре напада добили смо информацију да ће доћи СНС батинаши

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. март 2025.

Гости најновије емисије "Утисак недеље" били су студент Факултета орагнизационих наука Лазар Поповић, студенткиња Медицинског факултета Тара Радак, студент Правног факултета Борис Станишић и студент Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду Вања Вукас који су коментарисали најновије нападе на деканку Филозофског факултета у Нишу проф. др Наталију Јовановић, као и на њихове колеге у Новом Саду.

Водитељка Оља Бећковић је на почетку емисије напоменула да је власт преломила, да повлачења нема, да има само одмазде, а сву енергију која би се могла користи да се испуне студентских захтеви, користи да режира спотове, прави „идиотске филомове“ и да студенте и све који их подржавају означе као терористе и насилнике.

Студенткиња Тара Радак истакла је да је напад на деканицу Наталију Јовановић, који се јутрос догодио у Нишу, настао услед пропаганде власти, пише Нова.рс.

„Овај догађај говори да је пропаганда која се шири годинама, а посебно у последњих пар месеци, од како је деканка подржала студенте, узела под своје народ који прати режимске медије, који пропагирају насиље. Ми смо свесни да све овде има везе са политиком, у сваком слоју друштва“, рекла је она.

Борис Станишић, са Правног факултета, рекао је да насиље и репресија нису политика ове власти само од 15. марта, већ је реч о њиховој идеји од самог почетка.

„Сетимо се првих напада аутомобилом. Када је председник републике малтене позвао да се колима улеће у масу. Имали смо нападе у Новом Саду и другим градовима. Итекако има везе са политиком, не страначком, него свакодневном. Што се тиче помиловања, нисам сигуран за шта је деканка помилована, јер мора да постоји кривично гоњење. Ту није било ни трунке добре воље од стране председника, већ само политичког маневра, да покуша да студенте превари. Нада умире последња, у мени лично постоји вера да ће се захтеви испунити, кад тада“, рекао је он.

Студент Вања Вукас, један од четворице студената који су били нападнути у Новом Ссаду, испричао је да је реч о његовим колегама који похађају исти факултет.

„Једини сам успео да побегнем, један мој колега добио је тешке телесне повреде, двојица лаке телесне повреде. Првом колеги је поломљена вилица, добио је отворене повреде на глави и разбијена му је усна. Остала двојица, задобиле су ударце каишем, отвореном и затвореном шаком. Реч о унутрашњем крварењу једног од колеге била је прва информација, али каснијим прегледом је установљено да на срећу тога нема“, рекао је Вукас.

Он је објаснио да се инцидент се дечаком ромске националости догодио десет минута пре напада на њих од стране батинаша.

„Кренули смо ка Трифковићевом тргу, где је пришао тај дечак и покушао да ми изнуди новац. У једном моменуту ме је пљунуо, што је исечено са снимка како би одговарао властима. Ни у једном тренутку нисам наудио дечаку. Ми смо стали испод надстрешнице једне пицерије, да бих обукао дукс. У једном тренутку група од 10 мушкараца је пришла мојима колегама и питали их да ли има неких проблема“, описао је почетак инцидента студент.

Он је објаснио да су мушкарци одмах насрнули на студенте и почели да их туку рукама и каишевима.

„Био сам мало испред, окренуо сам се и видео сам тројицу момака који иду ка мени. Претходно смо добили информацију, да због скандирања у кафићу ‘ко не скаче, тај је ћаци’ и ‘пумпај’, да ће доћи СНС батинаши. То сам повезао са момцима који су кренули ка мени. Почео сам да трчим и да зовем полицију, која ми се није јавила. Након тога позвао сам оца и испричао му, а он је добио полицију из другог покушаја. После тога појавила се патрола полиције и ту се све завршило“, описао је младић.

Како је рекао на ТВ Нова, сва четворица мушкараца која су ухапшена су из Београда, што обара причу да је реч о породици ромског дечака.

Он је истакао да је ово други пут да је нападнут од стране напредњачких батинаша и да је први пут нападну од особе која је била обезбеђење и која је имала прслук и легитимацију странке, а да су га полицајци питали када се сачињавао записник да ли заиста жели то да истакне.

„Систему требају непријатељи да би се одржао“, констатовао је Лазар Поповић, студент Факултета организационих наука у Београду.

„Овај систем је одредио ко је непријатељ и то је опасно, нама се исцртавају мете активно. Имали смо и дојаве 15. марта, тада смо избегли катастрофалан сценарио. Шаблонски се ради – ми се описујемо као побуна богатих, као терористи. Је л’ тероризам 15 минута блокаде, или је ипак употреба мистичног оружја? Систем нас је гурнуо у блокаду кроз репресију. Како неко после четири месеца очекује да ће репресија да утиче на ову блокаду, кад је она одговор на репресију“, каже студент.

Студенткиња медицине Тара Радак испричала је да је страх био више присутан у почетку.

„Нисмо знали како ће ово да функциониште, али смо показали да нисмо насилни, да смо остали упорни и нисмо обесхрабрени. Називају нас страним плаћеницима, да смо део обојене револуције. Свесни смо шта се догађа у држави. Страха има, али то није разлог да престанемо да се боримо против лажи и корупције“, објаснила је она.

Додала је да уставна категорија (председник Александар Вучић), није узела у обзир да на пленуме могу да дођу и студенти који хоће да уче и да изгласају деблокаде, али су свесни да нису у већини.

Коментаришући најновије захтеве представника власти за хапшењем рекотра Београдског Универзитета Владана Ђокић, Борис Станишић сматра да те претње предстаљају напад на институције.

Према заједничком мишљењу студената испуњење захтева је најбржи начина за завршетак блокаде.

Реагујући на предлог једног од гледатеља који се јавио директно у емисију да би студенти требало да направе политичку странку како би грађани имали за кога да гласају, они су истакли да ће га пренети пленумима.

„Треба веровати пленумима, предложићемо па ће доћи до одлучивања“, закључили су студенти.

(Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер