недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Ндегва: Србији са растом од 3% биће потребно 50 година да достигне животни стандард ЕУ; у буџету има простора за повећање плата и пензија; државне фирме треба продати
Хроника

Стивен Ндегва: Србији са растом од 3% биће потребно 50 година да достигне животни стандард ЕУ; у буџету има простора за повећање плата и пензија; државне фирме треба продати

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. јануар 2018.

Брзина је једна од кључних ствари на којој ће инсистирати Светска банка у 2018, у брзина реформи, пре свега у пореској политици, приватизација јавних предузећа, у привлачењу страних инвестиција, што бржи раст привреде од најмање пет одсто БДП, изјавио је у интервјуу Блицу, шеф Канцеларије Светске банке за Србију Стивен Ндегва.

Тек на тај начин ће Србија успети да за 15 година стигне Европу, а њени грађани осете бољи живот, рекао је Ндегва. На констатацију да исувише депресивно звучи оваква прогноза, Ндегва истиче да је још лошија процена о 50 година чекања на европски стандард са растом од три одсто годишње, колико би нам требало да у том случају стигнемо ЕУ.

"Људи не могу да замисле тако дуг период, али могу 15 до 20 година. Ми мислимо да је могуће да Србија оствари раст 5-6 одсто. Али то захтева ресетовање економије, рекао је он. Он је оценио да је буџет велики успех. Сређивање јавних финансија довело је до отварања радних места и привлачења страних инвестиција. Доста тога је учињено у реформама, али оне нису завршене. Промене ће осетити наредне генерације", каже.

То подразумева да "данас имате мало мање новца у џепу него што ћете имати сутра", истакао је он. Ндегва сматра да у буџету Србије има простора за раст плата и пензија у 2018. и то неће нарушити равнотежу. План Владе је добар, а похвалан је и раст инвестиција, додаје.

Ове године био је планиран од 3,1 одсто БДП, а за следећу 3,3 одсто. Али један од разлога за мањи дефицит у 2017. јесте то што нису спроведене државне инвестиције. Новац за њих се не планира у буџету да би се штедело, него да се потроши. На тај начин се генеришу нова радна места и убрзава раст. У буџету има простора за повећање плата и пензија, оно неће нарушити равнотежу, рекао је шеф мисије Светске банке и и додао да би требало много државних фирми продати. Има их око 600, а то је превише за било коју земљу.

"У неким секторима су највеће компаније у власништву државе и то уништава те секторе. Или су на субвенцијама или су заштићене на други начин. Дакле, потребно је иницирати развој приватног сектора, а оно што је од националног интереса учинити ефикасним, корпоратизовати, омогућити да оствари профит", каже Ндегва.

Додао је да ако су и потребне субвенције, оне треба да буду под строгом контролом. На питање на које пројекте ће Светска банка улагати у 2018, он је рекао да је у фази израде пројекат вредан око 50 милиона долара, а односи се на олакшавање пословања и покретања бизниса и у вези је са пореском реформом. Порески систем Србије треба знатно унапредити како би плаћање пореза било олакшано.

"Такође, имамо пројекат за здравство вредан око 30 милиона долара. Подразумева набавку нове опреме за лечење рака, дијагностификовање и третмане оболелих, али и опремање болница, усавршавање особља, већу дисциплину... Такође, за развој е-управе издвојићемо око 50 милиона долара зајма", рекао је Ндегва.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер