уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: САД поздрављају јачање партнерства Србије и НАТО
Хроника

Стејт департмент: САД поздрављају јачање партнерства Србије и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. март 2015.

ВАШИНГТОН - Сједињене Америчке Државе поздравиле су финализацију српског Индивидуалног акционог плана партнерства са НАТО (ИПАП) и посету министара спољних послова и одбране Србије Ивице Дачића и Братислава Гашића седишту савеза у Бриселу, објављено је у Вашингтону.

На редовном брифингу за новинаре портпарол Стејт Департмента Џен Псаки изјавила је јуче да финализација акционог плана представља "значајан корак у јачању сарадње НАТО-а и Србије".

Она је додала да је Србија од 2006. важан члан програма Партнерство за мир, те да ће ступање на снагу Индивидуалног акционог плана о партнерству омогућити Србији да унапреди сарадњу са НАТО на питањима од узајамног интереса.

Србија је ступањем на снагу ИПАП ушла у нову фазу односа са НАТО, рекли су министар спољних послова Дачић и министар одбране Гашић након сусрета са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом.

Дачић је новинарима у седишту НАТО у Бриселу рекао да нико не може да промени оно што се десило пре 16 година када је НАТО бомбардовао Србију, али да то не би требало да буде препрека за градњу партнерских односа у будућности.

"Наш заједнички интерес је стабилност у региону, да будемо партнери и да обезбедимо мир у региону", рекао је Дачић.

Дачић је рекао да ИПАП отвара могућност сарадње Србије и НАТО на многим пољима, укључујући и област науке, јавне дипломатије и учешћа у међународним мировним акцијама.

Министар Гашић је рекао да је ИПАП још једна степеница у сарадњи Србије и НАТО.

"То је највиши степен сарадње с НАТО који може да оствари земља која није чланица", казао је Гашић.

Он је објаснио да ће ИПАП помоћи у реформи оружаних снага Србије, али и отворити нове могућности за српску индустрију средстава посебне намене.

Дачић и Гашић данас су у седишту НАТО-а учествовали и на састанку Северно-атлантског савета.

Током разговора у седишту НАТО било је речи о даљем унапређењу сарадње Србије и НАТО-а кроз Партнерство за мир, актуелној ситуацији на Косову и Метохији, сарадњи у региону као и новим безбедносним изазовима, саопштило је јуче Министарство спољних послова додајући да су Дачић и Гашић учествовали и на састанку Северно-атлантског савета.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер