недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: Очекујемо да Вучић и Курти приступе састанцима у Бриселу са конструктивним духом. Кроз дијалог Србија и Косово треба да постигну свеобухватан споразум
Хроника

Стејт департмент: Очекујемо да Вучић и Курти приступе састанцима у Бриселу са конструктивним духом. Кроз дијалог Србија и Косово треба да постигну свеобухватан споразум

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. фебруар 2023.

 Предлог за нормализацију односа представља могућност за народе Србије и Косова да унапреде безбедност и стабилност ширег региона Западног Балкана, речено је из америчког Стејт департмента за Радио Слободна Европа (РСЕ).

„Прихватање овог споразума ће помоћи у унапређењу наших кључних циљева за регион Западног Балкана, укључујући доношење мира, стабилности и просперитета свим народима у региону“, преноси данас РСЕ одговор Стејт департмента.

Од председника Србије Александра Вучића и премијера Косова Аљбина Куртија се очекује да на данашњем састанку потврде пред посредницима Европске уније да прихватају европски план.

„Важно је да обе стране искористе ове разговоре да покажу посвећеност мирној будућности региона. Кроз дијалог Србија и Косово треба да постигну свеобухватан споразум“, рекли су из Стејт департмента.

„Наше очекивање је да двојица лидера приступе овим састанцима са конструктивним духом потребним да се крене напред са предлогом“, речено је.

Такозвани француско-немачки план, који подржава и САД, за сада није доступан јавности, а стране су га добиле у јесен прошле године.

Европски званичници су најавили да ће га објавити ако стране потврде да га прихватају.

Радио Слободна Европа је у децембру прошле године објавила садржај плана, у десет тачака, који предвиђа једнака права Србије и Косова, поштовање териториторијалног интегритета и неповредивост граница, признање државних симбола те отварање дипломатских мисија Србије и Косова у седиштима респективних влада.

Не спомиње се у плану могућност чланства Косова у Уједињеним нацијма, али се експлицитно каже да се Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији.

Питање формирања Заједнице општина са српском већином на Косову, додуше не са тим називом, спомиње се у смислу „посебног аранжама за српску заједницу на Косову“.

Предвиђа се формализовање статуса Српске православне цркве (СПЦ) на Косову и пружање снажног нивоа заштите српском верском и културном наслеђу и верским објектима, у складу са постојећим европским моделима.

„И Косово и Србија треба да имплементирају споразуме које су већ потписали кроз процес дијалога, укључујући напредак ка успостављању Заједнице општина са српском већином. Снажно охрабрујемо косовске Србе да се врате у косовске институције што је пре могуће како би побољшали безбедност и стабилност за све грађане“, закључују у Стејт департменту.

(РСЕ-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер