понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент о споразуму који су потписали Селаковић и Лавров: Даље сврставање уз Русију је корак у погрешном смеру и у супротности са израженим европским аспирацијама Србије
Хроника

Стејт департмент о споразуму који су потписали Селаковић и Лавров: Даље сврставање уз Русију је корак у погрешном смеру и у супротности са израженим европским аспирацијама Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. септембар 2022.

 САД сматрају да ниједна земља не би требало да проширује сарадњу са Русијом док она наставља своју агресију на Украјину, саопштено је амерички Стејт департмент поводом одлуке Министарства спољних послова Србије да са руским министарством потпише план консултација за наредне две године.

Документ су прошле недеље, током Генералне скупштине УН у Њујорку потписали српски министар спољних послова Никола Селаковић и руски шеф дипломатије Сергеј Лавров, подсећа Глас Америке (ВОА).

Селаковић је казао да је у питању технички документ који се потписује од 1996. године и да садржи наводе у вези са Косовом и спољном политиком, а да у њему нема елемената безбедносне политике.

Портпарол Стејт департмента је, у одговору на захтев Гласа Америке за коментар, рекао синоћ да је „вест о споразуму изненађујућа и у потпуној супротности с другим конструктивним састанцима који су вођени са званичницима Србије у Њујорку“.

У реаговању није прецизирано о којим састанцима је реч. Председник Србије Александар Вучић у Њујорку је, између осталих, разговарао са саветником за националну безбедност Беле куће Џејком Саливеном и подсекретарком за политичка питања Викторијом Нуланд.

„Даље сврставање уз Русију је корак у погрешном смеру и у супротности је са израженим европским аспирацијама Србије… Србија би требало да убрза кораке да напредује на европском путу, укључујући диверсификацију енергетских извора да би смањила енергетску зависност од Русије и усклађивање спољне и безбедносне политике са Европском унијом“, нагласио је неименовни портпарол Стејт департмента.

Из Стејт департмента је поручено да САД „настављају да снажно подржавају циљ Србије да постане чланица ЕУ“.

„Јасно је да Русија не подржава приступање земаља Западног Балкана Европској унији и само покушава да изазове поделе у региону. Будућност Западног Балкана је недвосмислено у ЕУ; проширење промовише дугорочни мир, стабилност и просперитет широм региона“, закључује се у реаговању.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер