недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент о "кандидатури Приштине за Савет Европе и кршењу Вашингтонског споразума": И Косово и Србија су суверене земље које имају право да одреде сопствене спољнополитичке приоритете
Хроника

Стејт департмент о "кандидатури Приштине за Савет Европе и кршењу Вашингтонског споразума": И Косово и Србија су суверене земље које имају право да одреде сопствене спољнополитичке приоритете

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2022.

 ВАШИНГТОН – Портпарол Стејт департмента оценио је да су, како је навео, „Косово и Србија суверене земље које имају право да одреде сопствене спољнополитичке приоритете”.

Стејт департмент је у кратком одговору на упит Гласа Америке, а поводом изјаве председника Србије Александра Вучића да је Приштина захтевом да се придружи Савету Европе прекршила одредбе Вашингтонског споразума, навео да је мораторијум био осмишљен да би се проширио простор за разговор и компромис између, како је наведено, „Косова и Србије, за који верујемо да је у стратешком интересу обе земље”.

„И даље сматрамо да је дијалог о нормализацији односа, под покровитељством Европске уније, кључан за обе земље да би откључале своју европску будућност. Позивамо на њихово хитно, флексибилно и озбиљно учешће у том процесу”, додаје се у одговору, пренео је Танјуг.

Након што је јуче министарка привремених приштинских институција Доника Гервала-Шварц поднела званичан захтев за чланство тзв. Косова у Савету Европе, председник Вучић је изјавио да је Приштина „брутално погазила” Вашингтонски споразум.

Вашингтонским споразумом потписаним у септембру 2020. године Београд и Приштина су се у одвојеним документима обавезали на економску сарадњу, али и сарадњу са САД.

Споразум је укључивао и мораторијум од годину дана да се Приштина уздржи од пријављивања за чланство у међународним организацијама, а Београд од дипломатске кампање за повлачење признања независности тзв. Косова. Мораторијум је истекао 4. септембра 2021. године.

Прошлог септембра, уочи годишњице Вашингтонског споразума, Стејт департмент је директно охрабрио Београд и Приштину да наставе да спроводе мораторијум на питања која компликују напредак у техничким областима.

Бајденова администрација је прихватила обавезе из Вашингтонског споразума, што је прошле године неколико пута потврдио амерички амбасадор у Приштини Филип Коснет, наводи Глас Америке.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер