субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стефан Шенах: Као мисија Парламентарне скупштине Савета Европе посматрали смо само парламентарне изборе, али стекли смо утисак да су избори у Београду покрадени. Било је много више бирача пријављено за градске него за парламентарне изборе
Хроника

Стефан Шенах: Као мисија Парламентарне скупштине Савета Европе посматрали смо само парламентарне изборе, али стекли смо утисак да су избори у Београду покрадени. Било је много више бирача пријављено за градске него за парламентарне изборе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. фебруар 2024.

„Као мисија Парламентарне скупштине Савета Европе посматрали смо само парламенарне изборе. Када смо питали за бирачки списак, приметили смо да је много више бирача пријављено за градске изборе него за парламент. Међутим, нисмо имали надлежност да ово дубље истражимо“, рекао је шеф посматрачке мисије Парламентарне скупштине Савета Европе Стефан Шенах у интервјуу за портал Нова.рс.

Власти у Србији кажу да извештај ОДИХР-а представља потврду да изборне крађе није било, док опозиција тврди супротно. На питање шта он мисли о томе, Шенах каже:

„Имали смо различите изборе, парламентарне и за Град Београд. Као мисија Парламентарне скупштине Савета Европе посматрали смо само парламенарне. Али када смо питали за бирачки списак, приметили смо да је много више бирача пријављено за градске изборе него за парламент. Међутим, нисмо имали надлежност да ово дубље истражимо. По свему што се десило на дан избора, аутобусима из Републике Српске, чини се да је то био инструмент за Београд и када говорите о изборној крађи, онда говорите о главном граду Београду, а не о читавим парламентарним изборима. Опет, имамо неке правилности, да је на бирачким местима у Београду, где су били наши посматрачи, опозиција неупитно у предности. Можемо прихватити тумачење (без спровођења истраге), да они који су бирали опозицију за парламент нец́е гласати за владајуц́у странку на градским изборима. На тај начин смо ми посматрачи стекли утисак да су у Београду избори покрадени – само у граду не у целој држави“.

Он је, пише Нова.рс, нагласио да је извештај само платформа унутрашње српске политичке дебате, али за преговоре о чланству у Европској унији би могао бити важан.

Упитан да ли је извештај могао бити оштрији, каже:

„Извештај који је представљен је заједнички извештај међународне посматрачке мисије, Парламентарна скупштина Савета Европе има мој извештај, Европски парламент свој и ОЕБС свој. У Београду смо изнели сва три заједно, они су јасни и изражавају забринутост о томе шта се десило на дан избора у децембру“.

Он је додао и да су у заједничкој изјави у Београду информисали колико препорука није спроведено а које су дате од стране ОДИХР-а и Венецијанске Комисије. „Парламентарна скупштина Савета Европе понудила је постизборни семинар или конференцију, понуда још увек стоји“, додаје.

На питање да ли има сазнања о томе да су власти из Србије лобирале да коначни извештај буде блажи, одговара:

„Не, немам. Али како су критиковани међународни посматрачи то је нешто сасвим ново“.

Он је запитао и зашто до сада нису спроведене препоруке ОХДИР-а и Венецијанске комисије.

„Мислим да би понављање избора за у Београду било политички поштено и да би помогло Влади Србије да стекне бољи међународни углед. Али уколико дође до тога треба позвати посматраче“, закључио је.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер