четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Косово није услов, али се у ЕУ не може ући с проблемом
Хроника

Штефан Филе: Косово није услов, али се у ЕУ не може ући с проблемом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јун 2011.

Европски комесар Штефан Филе изјавио је данас у Бриселу да питање Косова није обухваћено Упитником Европске комисије о европским реформама у Србији, али је нагласио да ниједна од држава Европске уније „није вољна да прихвати било коју нову државу као чланицу која би имала неко отворено питање кад је реч о региону или суседима”.

Филе је то рекао на заједничкој конференцији за штампу после разговора са шефом српске дипломатије Вуком Јеремићем, који је подвукао да „није чуо од комесара Филеа” да је признање Косова нови услов за чланство Србије у ЕУ и подвукао да Београд никад неће признати самопроглашење независности у Приштини.

„Кад је реч о признавању Косова од стране Србије данас, сутра или кроз три месеца, године или века одсад, мој став је исти”, нагласио је шеф српске дипломатије.

Филе и Јеремић су тиме одговорили на питање новинара како тумаче изјаве посланика владајућих странака у немачком парламенту да ће Србија пре уласка у чланство ЕУ фактички морати да призна независност Косова.

Филе је додао да „не жели да спекулише о томе да кроз пар година не може бити стављено на дневни ред” питање признавања Косова од стране Србије.

Проширивање ЕУ на нове чланице је, по његовим речима, „процес који је заједнички јасно утврђени технички поступак и такође политичко руковођење тим процесом, јер на крају тог процеса су двадесетседам земаља чланица ЕУ које доносе одлуку једногласно”.

И, како је то објаснио европски комесар, „чуо сам низ коментара у чланицама (ЕУ) и ниједна од њих сад није вољна да прихвати било коју нову државу као чланицу која би имала неко отворено питање кад је реч о региону или суседима о отуд сматрам да су нужни озбиљни напори да се кроз процес проширивања нађе решење за то питање”.

„Ја поштујем мишљења парламентараца земаља чланица, мој мандат је врло јасан кад је у питању Европска комисија, а кад смо радили на Упитнику (за Србију), јасно смо ставили до знања да то не обухвата Косово”, нагласио је Филе.

„Ја”, како је предочио, „снажно верујем да оно што је сада истински потребно, што има првенство, јесте да се постигне договор о неким практичним питањима у дијалогу Београд-Приштина”.

„Моје виђење је да се ти разговори крећу у ваљаном правцу и да ћемо неке опипљиве исходе имати кроз неколико недеља”, истакао је Филе.

„Врло смо доследни у наглашавању доприноса Србије регионалној сарадњи, доприноса Србије да се обезбеди да у тај процес буду сви укључени што је важан елеменат за даљи напредак Србије на путу проширивања-већ сам више пута истакао да је важно да се на крају тог пута нађе решење за то важно регионално питање”, ставио је до знања европски комесар за проширење.

Јеремић је с Филеом разговарао о томе шта конкретно власти у Београду треба учине да би се до октобра Европска комисија могла дати повољно „Мишљење” о оствареним европским реформама и предложити Савету министара ЕУ да Србији одобри статус кандидата за чланство и, што Комисија намерава, такође датум преговора о томе.

Филе је посебно подвукао да српске власти морају највећу пажњу посветитити владавини права, борби против корупције и организованог криминала, као и усвајању закона о реституцији.

Филе је истакао да је ЕК задовољна што су већ усвојени неки важни закони, а Јеремић је нагласио да пред Београдом и даље стоји веома озбиљан и тежак посао да ЕК у октобру може дати повољну оцену о напретку Србије у европским реформама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер