понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Хапшење Хаџића није довољно за статус кандидата, главни услов однос према Косову
Хроника

Штефан Филе: Хапшење Хаџића није довољно за статус кандидата, главни услов однос према Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јул 2011.

Хапшењем хашког оптуженика за ратне злочине Горана Хаџића Србија се примакла добијању статуса кадидата али мора да предузме и друге политичке реформе и унапреди односе са Косовом, упозорио је комесар Европске уније за проширење Штефан Филе.

"Оно о чему ми расправљамо је да ли је пуна сарадња са Хашким трибуналом и хапшење последњег бегунца довољно и само по себи повлачи предлог за добијање статуса кандидата. Мој одговор је апсолутно јасан: 'Не'", рекао је Филе за Радио Слободна Европа.

Реформе које Србија мора да заврши су део Критерија из Копенхагена, сета упутстава који се баве питањима као што су независност правосуђа, слобода медија и пријатељска пословна клима, што је неопходно да би се олакшао улазак земље у ЕУ.

Филе је рекао да је убеђен да је Србија посвећана овом задатку.

"Лоптица је на страни Србије. Знам да раде све што је у њиховим могућностима. Знам да се не ослањају само на слање преосталог бегунца у Хаг. Знам да разумеју да је ово много комплекснији посао."

После завршетка сарадње са Хагом и покретања унутрашњих реформи, главно преостало нерешено питање је однос Београда према Косову.

Постоји нада да би се Београд и Приштина до септембра могли договорити и око питања електричне енергије, телекомуникација, катастарских књига и царинских печата и Филе верује да би то могло повећати шансе Србије да у октобру добије статус кандидата:

"Јако сам сретан због неких већ постигнутих конкретних резултата. Сретан сам што видим да ће обични људи ускоро осетити побољшање у њиховим животима али знам да је у припреми још неколико оваквих ствари и да је договор Београда и Приштине о њима врло могућ."

У оквиру дијалога, ипак, још није отворено најосетљивије питање, статус Косова, и то је нешто што ће ускоро морати да се деси, рекао је Филе.

"Србија не може да постане чланица Европске уније без решења овог проблема, у то нема никакве сумње. Београд и Приштина треба да, уз помоћ Европске уније, нађу то решење", закључио је Филе.

(ФоНет)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер