четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У паду војног хеликоптера Ми-17 који је превозио болесну бебу из Новог Пазара погинуло седам особа; Данас Дан жалости
Хроника

У паду војног хеликоптера Ми-17 који је превозио болесну бебу из Новог Пазара погинуло седам особа; Данас Дан жалости

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. март 2015.

Недеља Дан жалости због трагедије

Београд -- Влада Србије прогласила је недељу 15. март за Дан жалости због трагедије и смрти седам особа у паду војног хеликоптера.

Премијер Александар Вучић је апеловао на медије и јавност да и данас искажу поштовање према страдалима у тешкој несрећи.

У несрећи су страдали пилот Омер Мехић, капетан Милован Ђукалић, заставник Небојша Трајић, механичар летач заставник Иван Миладиновић, лекар Жевад Љајић, анестетичар Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић из Новог Пазара.

Влада је изразила најдубље саучешће породицама страдалих и одала пошту страдалима минутом ћутања.

На ванредној седници Владе Србије о несрећи је кратко говорио министар одбране Братислав Гашић, који је изразио поштовање и захвалност за све припаднике 204. ваздухопловне бригаде, чији су пилоти страдали.

"Живот су изгубили најбољи пилоти које Војска Србије има, то су исти пилоти који су возили и вас, премијеру, од Фекетића. За нас је то немерљив губитак. Пао је најбољи ваздухоплов који Војска Србије има, био је опремљен са свим уређајима за мисије трагања и спасавања и ноћно летење и летење у посебним условима", рекао је Гашић.

Пилот летелице Омер Мехић један је од најбољих пилота Војске Србије, који је, навео је министар, током службе спасао у различитим акцијама више од 1.000 људи.

Мехић је, како наводе у Војсци, прошао је све фазе од инструктора летења до вође тима за спасавање, а 2008. године преживео је пад хеликоптетра "газела м-8".

Гашић се захвалио и припадницима МУП-а, како је рекао, јер да они нису помогли летелица вероватно још не би била пронађена.

Како је речено на седници, контакт радио везом са хеликоптером Војске Србије изгубљен је синоћ у 22 сата и 31 минута, а у 22 сата и 34 минута ваздухоплов је нестао са радарских показивача.

Званичници Војске Србије говориће о детаљима несреће на конференцији за новинаре у 13 часова.

Законом о Дану жалости предвиђено је да заставе буду спуштене на пола копља, како на државним институцијама тако и на спортским и културним манифестацијама и да се настрадалима ода пошта минутом ћутања.

Према Закону, медији су дужни да програме ускладе и да, уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости.

Новинско-издавачке организације које издају дневне новине дужне су да их штампају у црној боји, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу Дана жалости и проглашењу његовог обележавања.

За време Дана жалости на јавним местима, у кафићима, ресторанима и другим локалима забрањено је емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера.

Према Закону, Дан жалости се проглашава после нарочито трагичног догађаја, тешке несреће која за последицу има смрт, рањавање или тешко оштећење здравља већег броја људи или у случају смрти високог државног функционера.

Нема преживелих у паду хеликоптера

Београд -- У паду војног хеликоптера, који је превозио болесну бебу из Новог Пазара, нема преживелих, саопштило је Министарство одбране након извршеног увиђаја.

Према последњим информацијама, трагедија је однела седам живота - страдало је четворо припадника Војске Србије, два пилота и два техничара, двоје медицинских радника из Новог Пазара и дете старо пет дана.

Увиђај је извршила Војна полиција, а истрага се наставља, изјавио је начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић.

На седници Владе Србије премијер Србије Александар Вучић је да су несрећи страдали пилот Омер Мехић, капетан Милован Ђукалић, заставник Небојша Трајић, механичар летач заставник Иван Миладиновић, лекар Џевад Љајић, анестетичар Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић из Новог Пазара.

Влада је усвојила и одлуку о проглашењу Дана жалости у недељу 15. марта.

Портпарол Министарства одбране, мајор Јово Кривокапић рекао је Танјугу да се истражни органи налазе у ширем реону аеродрома Сурчин где се трагедија догодила.

Пилот летелице Омер Мехић био је један од најбољих пилота Војске Србије истакао је министар одбране Братислав Гашић.

Начелник Хируршког одељења Здравственог центра у Новом Пазару Кемал Брничанин изјавио је да их је вест о погибији двојице колега, анестезиолога Џевада Љајића и техничара Мирослава Веселиновића, погодила "као гром из ведра неба".

"Њих двојица су дали животе спасавајући друге. Свима нам је веома тешко. Заштитни знак доктора Џевада су били осмех, несебичност и стручност, а Мирослав је био људина", рекао је Брничанин Тањугу, напомињући да све колеге у Здравственом центру саосећају са њиховим породицама.

Докторка Гордана Јевтовић, анестезиолог, рекла је Танјугу да је годинама радила са колегама Љајићем и Веселиновићем.

"Страдање наших колега је велики шок за нас, посебно што су били на једном тако хуманитарном задатку. Туга и неверица су међу свим колегама због ове трагедије, радило о врло професионалним и поузданим људима, рекла је Јевтовић. Потпредседник Владе Србије Расим Љајић у пратњи градоначелника Новог Пазара Мехе Махмутовића обишао је породице анестетичара Мирослава Веселиновића и доктора Џевада Љајића који су страдали у удесу војног хеликоптера који се касно синоћ срушио у околини Сурчина, јавља Танјугов репортер.

Љајић је разговарао са члановима породице и родбином настрадалих која се окупила.

Он је у своје и име Владе Србије изјавио саучешће и истакао да им влада стоји на располагању за сваку врсту помоћи.

Председник Србије Томислав Николић упутио је телеграм саучешћа породицама настрадалих.

"Целу Србију је дубоко потресла трагедија која се догодила синоћ код аеродрома Никола Тесла. Хуманост коју су исказали Омер, Милован, Небојша, Иван, Жевад и Мирослав чини све грађане поносним што су имали ту част да међу њима буду тако изузетни људи. Наша срца су испуњена тугом, али и поносом. Слава им", наводи се у телеграму председника Николића, саопштила је служба председника Републике за сарадњу са медијима.

Осим тога, телеграм саучешћа послала је и председница Скупштине Србије Маја Гојковић.

Гојковић је, како је саопштено, телеграме саучешћа упутила породицама настрадалих, Министарству одбране, Војсци Србије и Дому здравља у Новом Пазару, чији су припадници страдали у несрећи.

"У име Народне скупштине, народних посланика и своје лично име желим да изразим најдубље саучешће поводом трагедије у којој су током борбе за живот бебе страдали неки од најбољих припадника Војске Србије и здравствени радници. У нашем сећању ће увек живети успомена на ове хероје, њихову хуманост и храброст", поручила је Гојковић у саопштењу.

У име Скупштине Војводине саучешће је упутио и председник покрајинског парламента Иштван Пастор.

"Дубоко нас је потресла велика трагедија у којој је изгубљен један тек започети живот, животи медицинских радника и припадника Војске Србије. Изражавамо најдубље саучешће породицама жртава, Војсци Србије и свима онима које је овај трагични догађај оставио без рођака, колега, пријатеља", навео је Пастор.

"Ко је донео одлуку о слетању?"

Београд -- Ваздухопловни новинар Петар Војиновић гостујући у вестима Б92 је рекао да се мора узети у обзир доношење иницијалне одлуке органа који су то проценили.

"Поред сложених метеоролошких услова при слетању имали смо и стресну ситуацију. Хеликоптер јесте био опремљен, посада јесте била обучена, међутим, питање је да ли су они ово изводили и у реалности у односу на обуку, али и цела динамика доношења одлуке да се полети не зависи од њих", каже Војиновић.

Војиновић додаје да је део спасилачке мисије од Рашке до Београда можда најспорнији приликом доношења одлуке о слетању.

"Оно што смо и на конференцији могли да сазнамо је да је проблем био да се спасилачка мисија заврши. Уколико лет није безбедно довршиити не би требало да се доводи у питање безбедност посаде, било чији живот да је у питању“, навео је Војиновић.

Говорећи о смањеној верикалној видљивости Војиновић је рекао да морамо време лета узети у обзир.

„Неколико авиона је пребачено на Темишвар, али нисмо сигурни да ли се то десило баш у тренутку када је хеликоптер требало да слети“, истакао је Војновић и додао да је видљивост била смањена између 20 и 90 метара.

Како истиче, реч је о инструменталном слетању.

„Дакле, слетање је било под контролом контроле лета која га је наводила како да слеће. У трећем покушају се нешто догодило“, рекао је Војиновић.

Према његовим речим, шта се догодило још се не зна, има спекулација, али свака несрећа има више фактора.

„Попут тога, тако и сваки лет има неколико одлука. Одлука коју је требало да донесе неко без притиска“, закључио је Војиновић.

Војска Србије: Хеликоптер био исправан

Београд -- Хеликоптер који се срушио је два пута покушао да слети пре него што је нестао, посада је била најбоља, а хеликоптер исправан, објавило је Министарство одбране.

Начелник генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић изјавио је да ће војска формирати две комисије које треба да утврде узроке пада хеликоптера у коме је погинуло седам особа, као и евентуалну одговорност за ту несрећу. Рок за завршетак њиховог рада је 30. март.

Генерал Предраг Бандић је на конференцији за новинаре говорећи о детаљима трагедије истакао да је око 19.30ч добијен захтев од здравствених институција за превоз бебе.

Бандић је навео да је у наредних 45 минута извршена анализа метеоролошких услова, а да је Војска у директном контакту са здравственим радницима била упозната са стањем детета.

"Наређење сам им издао лично, на основу одлуке министра одбране", исткао је Бандић и додао да се лет до Младеновца одвијао без икаквих проблема.

Како је речено, хеликоптер који се срушио био је једна од најисправнијих летелица у ратном ваздухопловству Србије, посада најбоље што је јединица Војске Србије могла да понуди, а најоптималнији услови за слетање били су на аеродрому Никола Тесла у Београду.

Бандић је подвукао да метеоролошка ситуација није била неповољна, већ сложена, толико да се у њој могу снаћи пилоти са таквом опремом и нивоом оспособљености.

"Да је ситуација била неповољна, не бисмо се упутили у овакав задатак", рекао је Бандић.

Бандић је прецизирао да је за слетање изабрана локација која је са собом носила најмање ризика.

“Због наглог погоршања метеоролошке ситуације код Младеновца, одлучили смо да се слетање обави тамо где ће се обавити без ризика, где медицинске екипе најлакше и најбрже могу да приђу и помогну детету”, рекао је Бандић.

Према његовим речима у 22.15 дошло је до два неуспешна покушаја слетања, а у 22.31. нестао је у потпуности контакт са летелицом.

"У потпуности смо уверени у исправност хеликоптера", истакао је Бандић.

"Посада која је извршавала задатак била је понос сваког команданта, па и мене. Изгубили смо хероје, који су више пута награђивани", навео је Бандић додајући да су учествовали у спасавању током поплава у Обреновцу, и у много тежим задацима.

Командант хеликоптерске ексадриле потпуковник Зечевић је рекао да је ова посада била оно најбоље што је ова јединица могла да понуди у акцији спасавања.

Он је додао да је хеликоптер имао све потребне елементе за извршење једног оваквог лета.

"Хеликоптер је био апсолутно исправан кад је послат на задатак", рекао је Зечевић.

Министар одбране Братислав Гашић није присуствовао конференцији за новинаре јер обилази породице жртава, како би им изјавио саучешће.

На конференцији је речено и да је од 1996. године ово најтежа несрећа са тако трагичним исходом у Србији.

Диковић: Формираћемо две комисије за истрагу

Командант РВ-ПВО Ранко Живак, начелник ГШ Љубиша Диковић и командант 204. ваздухопловне бригаде Предраг Бандић (Фото: Тањуг)

Начелник генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић изјавио је да ће војска формирати две комисије која треба да утврде узроке пада хеликоптера у коме је погинуло седам особа, као и евентуалну одговорност за ту несрећу и евентуалне техничке узроке несреће.

Рок за завршетак њиховог рада је 30. март.

"Летелицу смо пронашли током ноћи, што је било веома тешко. Истражни органи су урадили почетни део посла, и наставиће са истрагом у складу са својим законским овлашћењима", казао је Диковић на ванредној конференцији за штампу Министарства одбране у Београду.

Он је оценио да је несрећа, у којој је страдало седам осаба, "велика трагедија за породице страдалих и војску Србије".

"До сада су из пожара, снежних мећава и поплава ови хероји спасили хиљаде живота, али живот једне бебе нису успели да спасу", рекао је Диковић.

Осим тога, Диковић је изразио и најдубље саучешће породицама погинулих припадника војске и цивила који су настрадали у паду хеликоптера.

"Изјављујем најдубље сачешће породицама погинулих припадника војске и цивила. Дали су свој живот за тек рођено дете грађана Србије", рекао је Диковић и позвао присутне који су минутом ћутања одали почаст погинулима.

Хеликоптер Војске Србије који је превозио болесну бебу из Новог Пазара срушио се у ширем реону аеродрома у Сурчину, саопштило је Министарство одбране. У хеликоптеру је било седам особа, нема преживелих.

Мехо Махмутовић: Градско веће Новог Пазара прогласило тродневну жалост у том граду

Због страдалих у паду хеликоптера, Градско веће Новог Пазара прогласило је тродневну жалост у том граду.

„Отказујемо све музичке, културне и спортске манифестације у граду. Донели смо одлуку да, колико будемо у могућности, помогнемо породице свих настрадалих из Новог Пазара, али и породице пилота“, рекао је градоначелник Мехо Махмутовић након ванредне седнице Градског већа.

Махмутовић је рекао да су настрадали анестезиолог Џевад Љајић и техничар Мирослав Веселиновић били изузетно добри и квалитетни људи, а пре свега велики хуманисти.

Седници Градског већа присуствовао је и потпредседник Владе Србије Расим Љајић, чији је рођак Џевад Љајић настрадао у несрећи.

Градоначелник је са потпредседником Владе Расимом Љајићем обишао породице настрадалих, а вечерас ће их обићи и министри одбране и здравља, Братислав Гашић и Златибор Лончар.

Командант Предраг Бандић: Наређење хеликоптеру сам ја лично издао

Командант 204. ваздхопловне бригаде ВС Предраг Бандић данас је на конференцији за новинаре изнео све детаље лета хеликоптера који се срушио синоћ код аеродрома Сурчин и прецизирао да је сваки контакт са посадом изгубљен у 22.31, рекавши да је лично дао наређење да се крене у акцију спасавања.

Бандић је на конференцији за новинаре рекао да је посада сачињена од истинских хероја дежурала у снагама за хитно реаговање на аеродрому Батајница и да је око 19 30. редовним путем добијен захтев од здравстених институција за помоћ у спасавану бебе чије је превожење било онемогућено прекидом друмских комуникација због одрона.

Како је навео око 20.15 часова сагледана је метеоролошка ситуација на  аеродромима, а он је у личном контакту са посадом у потпуности био уверен у спремност за испуњаваје задатка.

- Наређење сам издао лично -  рекао је Бандић напомињући да је то учинио као и небројено пута до тада.

Према његовим речима лет се одвијао потпуно нормално до Рашке где је организован прихват бебе и лекара пратилаца, а лет се одвијао до Младеновца без икаквих проблема а онда је дошло до наглог погоршања метеоролошке ситуације.

- Хеликоптер се није упутио ка Крагујевцу јер ме нису убедили у њиховом Клиничком центру да постоје услови да летелица слети тамо. Знали смо да је остало још кисеоника у инкубатору за бебу за више од сат времена, што је било сасвим довољно да се стигне до Београда - рекао је Бандић.

Због тога, додао је, одлучено је у датом тренутку да се слетање обави на аеродрому Никола Тесла.

Бандић је навео и да су била два неуспешна покушаја слетања због слабе видљивости, те да је у 22.31 изгубљена свака комуникација са посадом, а одмах након тога почела је потрага.

Упитан колико је била критична метеоролошка ситуација, рекао је да није била критична вец сложена, али у односу на такву ситуацију поновио да су и летелица и посада били најбољи могући избор.

(Миљана Лесковац, Зорица Лазаревић – Блиц)

Расим Љајић: Страдали анестезиолог ми је био рођак

Анестезиолог који је изгубио живот приликом пада хеликоптера био је рођак министра Расима Љајића, потврђено је за "Блиц". Он је био отац двоје деце од четири и две године.

Лекар анестезиолог Џевад Љајић (41), који је погинуо у стравичној несрећи приликом пада хеликоптера, када је погинула и беба од пет дана, рођак је потпредседника Владе и министра трговине Расима Љајића, сазнаје "Блиц".

Како "Блиц" сазнаје, Љајић је био даљи рођак страдалог доктора, али су били веома блиски, пошто су рођени у истом месту.

У паду војног хеликоптера у близини аеродрома Никола Тесла, погинули су анестезиолог Џевад Љајић и медицински техничар Мирослав Веселиновић из Новог Пазара, као и болесна беба која је упућена на лечење.

Командант 204. ваздхопловне бригаде ВС Предраг Бандић данас је на конференцији за новинаре изнео све детаље лета хеликоптера који се срушио синоћ код аеродрома Сурчин и прецизирао да је сваки контакт са посадом изгубљен у 22.31, рекавши да је лично дао наређење да се крене у акцију спасавања.

(Зорица Лазаревић – Блиц)

Светски медији: Трагедија у Србији, страдала беба од пет дана

Светски медији пренели су трагичну вест о паду хеликоптера у Београду, у коме је била и беба стара само пет дана.

Дејли мејл ову вест има на насловници, и преноси да се десила "трагедија у Србији, када је седам људи страдало у паду војног авиона, међу којима је била и беба стара само пет дана".

Вест су пренели и други медији попут Хафингтон поста, АБЦ њуза, као и бројне светске агенције - Ројтерс, АП, Блумберг.

Министарство одбране потврдило је да нема преживелих у паду хеликоптера Војске Србије "Ми-17", који је ангажован у акцији спасавања бебе из Новог Пазара. Саопштена су имена погинулих, а за сутра је проглашен дан жалости. Министарство одбране је саопштило да је формирана комисија која ће утврдити одговорност за пад хеликоптера. Такође је наведено да је метео ситација синоћ била "сложена".

Борут Пахор упутио саучешће Николићу и породицама настрадалих

Председник Словеније Борут Пахор изјавио је данас најдубље саучешће председнику Србије Томиславу Николићу и породицама настрадалих у трагичној несрећи приликом пада војног хеликоптера који је превозио бебу из Новог Пазара за Београд.

Председник Републике Словеније Борут Пахор истакао је да је Словенија ужаснута оваквом трагедијом и понудио помоћ уколико она буде потребна.

Љубиша Диковић: Увиђај завршен, истражни органи настављају рад

БЕОГРАД - Начелник Генаралштаба Војске Србије Љубиша Диковић изразио је данас најдубље саучешће породицама погинулих припадника војске и цивила који су настрадали у рушењу хеликоптера који је превозио бебу из Новог Пазара у Београд, истичући да је њихова погибија велика трагедија за Војску Србије.

Он је рекао да је увиђај завршен и да истражни органи настављају да раде свој посао у складу са законом.

"Хиљаде живота су до сада спасили, у акцијама спасавања од поплава, пожара, снежних мећава, нажалост, живот бебе рођене пре пет дана нису успели да спасу и за тај подухват су дали свој живот", рекао је Диковић на конференцији за новинаре.

Он је навео да је велика трагедија задесила породице настрадалих, пилота и механичара и здравствених радника Новог Пазара, али и војску Србије.

"Изјављујем најдубље сачешће породицама погинулих припадника војске и цивила. Дали су свој живот за тек рођено дете грађана Србије", рекао је Диковић и позвао присутне који су минутом ћутања одали почаст погинулима.

Командант 204. ваздхопловне бригаде ВС Предраг Бандић изнео је све детаље лета хеликоптера који се срушио синоћ код аеродрома Сурчин и прецизирао да је сваки контакт са посадом изгубљен у 22.31, рекавши да је лично дао наређење да се крене у акцију спасавања.

Бандић је рекао да је посада сачињена од истинских хероја дежурала у снагама за хитно реаговање на аеродрому Батајница и да је око 19 30. редовним путем добијен захтев од здравстених институција за помоћ у спасавану бебе чије је превожење било онемогућено прекидом друмских комуникација због одрона.

Како је навео око 20.15 часова сагледана је метеоролошка ситуација на аеродромима, а он је у личном контакту са посадом у потпуности био уверен у спремност за испуњаваје задатка.

"Наређење сам издао лично", рекао је Бандић напомињући да је то учинио као и небројено пута до тада.

Према његовим речима лет се одвијао потпуно нормално до Рашке где је организован прихват бебе и лекара пратилаца, а лет се одвијао до Младеновца без икаквих проблема а онда је дошло до наглог погоршања метеоролошке ситуације.

Због тога, додао је, одлучено је у датом тренутку да се слетање обави на аеродрому Никола Тесла.

Бандић је навео и да су била два неуспешна покушаја слетања због слабе видљивости, те да је у 22.31 изгубљена свака комуникација са посадом, а одмах након тога почела је потрага.

Упитан колико је била критична метеоролошка ситуација, рекао је да није била критична вец сложена, али у односу на такву ситуацију поновио да су и летелица и посада били најбољи могући избор.

Влада прогласила сутра за Дан жалости

Премијер Вучић је на седници владе саопштио да је пао хеликоптер у коме је смртно страдало седам особа и предложио је проглашење Дана жалости. Премијер је затим замолио да се и данас медији и сви други понашају као да је дан жалости.

- Желим да вас обавестим да је синоћ у 22:31 изгубљен контакт радио везом са ваздухопловом ХТ48 и он је изгубљен са радара - започео је своје обраћање нацији премијер Вучић.

Он је рекао да су страдали из војске пилот Омер Мехић, Милован Ђукановић, Небојша Трајић, Иван Миладиновић, као и цивилно лице Џевад Љајић и Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић.

Влада Србије изјавила је саучешће порадицама страдалих и позвала медије да и данас ускладе свој садржај са одредбама о дану жалости.

Министарство обране је најавило конференцију за штампу у 12 часова.

Братислав Гашић: Погинули најбољи пилоти

Министар одбране Братислав Гашић оценио је данас да су пилоти који су погинули у паду хеликоптера који је превозио животно угрожену бебу из Рашке у Београд, били најбољи пилоти које је Војска Србије (ВС) имала.

Влада је прогласила 15. март за дан жалости.

Курир: Погинуо херој Војске Србије Омер Мехић, спаситељ 1.000 људи

Један од најбољих пилота Војске Србије Омер Мехић погинуо је у паду хеликоптера који је превозио бебу из Новог Пазара.

Мехић је током службе као официр Војске Србије спасао више од 1.000 људи. Прошао је све од инструктора летења до вође тима за спасавање

Он је иначе преживео пад хеликоптера газела м-8 2008. године.

Пао један од два Ми-17 у употреби у Војсци Србије

Транспортни хеликоптер Ми-17, који се срушио у ширем рејону аеродрома "Никола Тесла" код Сурчина, био је један од свега два примерка те летелице која је коришћена у Војсци Србије.

Та два хеликоптера Ми-17 су летела у саставу 890. мешовите хеликоптерске ескадриле 204. ваздухопловне бригаде у Батајници, а у Војсци Србије имали су интерну ознаку ХТ-48 (Хеликоптер Транспортни 48).

У питању су летелице са евиденцијским ознакама 12550 и 12551. Хеликоптери су оригинално произведени за Совјетски Савез 1989. и 1991. године, а у Србију су увезени половни 1997. године за потребе Јединице за специјалне операције Ресорса државне безбедности, која их је користила на Косову.

Војска Србије преузела је два хеликоптера Ми-17 2006. године и ремонтовала их 2010. године, након чега су укључени у употребу.

Хеликоптери Ми-17 представљају унапређену верзију најпознатијег совјетског транспортог хеликоптера Ми-8, који се такође користи у Војсци Србије.

У питању је средњи транспортни хеликоптер који се користи у десетинама армија света а који, у односу на Ми-8, има јачи мотор и унапређену авионику.

Како је раније саопштено из Министарства одбране, хеликоптер Ми-17 срушио се у петак увече у акцији трагања и спасавања, током које је животно угрожена беба транспортована из Рашке у Београд.

Још није позната судбина чланова посаде и путника, а очекује се да ће у току дана бити сазвана ванредна конференција за новинаре на којој ће бити изнето више детаља.

У војном хеликоптеру погинули доктор и анестезиолог из Новог Пазара

У паду војног хеликоптера у близини аеродрома Никола Тесла, према још увек непотрвђеним информацијама, погинули су анестезиолог Џ. Љ. и медицински техничар М.В. из Новог Пазара, као и болесна беба која је упућена на лечење. Идентитет родитеља бебе још увек није познат.

Запослени у новопазарском Здравственом центру су у шоку и са неверицом ишчекују информације из Београда, надајући се да постоји шанса да су њих двојица и даље живи.

- Ради се о сјајним људима, особама без мрље у својим каријерама. Увек спремни да помогну, да раде и преко својих смена. Како у Здравственом центру нема довољно анестезиолога  – кажу запослени у Здравственом центру.

Анестезиолог, техничар и беба стара пет дана су јуче амбулантним колима упућени за Клинички центар Крагујевац, али је санитетско возило због великог одрона код Богутовца на магистралном путу Рашка – Краљево неколико сати било блокирано.

Због хитности ситуације, по њих је Војска Србије послала хеликоптер који се касније срушио у близини аеродрома Никола Тесла.

Возило хитне помоћи која је кренуло за Крагујевац, а у којем су били новорођенче и здравствени радници због великог одрона на Ибарској магистрали није могло да стигне до болнице у том граду, те је беба евакуисана војним хеликоптером.

Истражни органи налазе се у ширем реону аеродрома Сурчин где се срушио војни хеликоптер, рекао је Тањугу портпарол Министарства одбране, мајор Јово Кривокапић.

(Никола Кочовић – Блиц)

Срушио се војни хеликоптер који је превозио болесну бебу из Новог Пазара, страхује се да нема преживелих

Хеликоптер Војске Србије који је превозио бебу из Новог Пазара срушио се у ширем реону аеродрома у Сурчину, саопштило је Министарство одбране. У хеликоптеру је било седам особа - беба, четири члана посаде и два здравствена радника из Новог Пазара, незванично сазнаје репортер РТС-а. Страхује се да нема преживелих.

09.00 - Ванредна седница Владе заказана је за 11 часова.

08.10 - У хеликоптеру поред четири члана посаде и бебе, била и два здравствена радника из Новог Пазара - техничар и анестезиолог, јавља репортер РТС-а.

08.00 - Увиђај, после пада хеликоптера, врши војна полиција, чим будемо сазнали детаље саопштићемо на конференцији за новинаре, рекао је за РТС Јован Кривокапић, портпарол Министарства одбране.

06.50 - У хеликоптеру било седам особа, од којих, највероватније, четири члана посаде, незванично сазнаје репортер РТС-а.

05.10 - Министарство одбране је саопштило да је хеликоптер "ми-17" пао у ширем реону аеродрома у Сурчину.

02.35 - Нема контакта са хеликоптером који је превозио бебу из Рашког округа.

Како јавља репортер РТС-а, на место несреће било је много кола хитне помоћи и ватрогасаца. Увиђај, после пада хеликоптера, врши војна полиција, која је блокирала прилаз месту несреће.

У Сурчину су били министри Братислав Гашић и Небојша Стефановић.

Раније је јављено да је слетање хеликоптера на аеродром "Никола Тесла" отежано због магле око Сурчина.

Контролни торањ изгубио је везу са летелицом у петак, 13. марта у 22.31 сати, наведено је у саопштењу Министарства.

Рефлектори на стадионима Партизана и Црвене звезде били су упаљени како би хеликоптер могао да слети, нажалост то се није догодило.

Транспортни хеликоптер Војске Србије "ми-17" био је ангажован у акцији спасавања бебе из Новог Пазара старе пет дана.

Беба се налазила у санитетском возилу које је било заглављено због одрона на путу између Новог Пазара и Краљева. Имала је респираторне проблеме.

Хеликоптер Војске Србије упућен је одмах по сазнању да је санитетско возило са бебом остало заробљено.

Тада су медији пренели да је беба имала кисеоника само за још сат времена.

Било је предвиђено да хеликоптер слети у Београд и да беба буде превезена на Интитут за мајку и дете.

(РТС)

Срушио се војни хеликоптер који је превозио болесну бебу, страхује се за живот седам особа

Министарство одбране саопштило је да се хеликоптер Војске Србије "Ми-17", ангажован у акцији спасавања бебе из Новог Пазара, срушио недалеко од београдског аеродрома. Према непотврђеним информацијама, свих седам особа које су се налазиле у летелици, укључујући и петодневну бебу, страдале су, јавља телевизија Н1.

Телевизија Н1 јавља да се хеликоптер срушио на око километар од аеродрома, у близини ауто-пута.

Министарство одбране је најавило да ће детаљи трагедије бити саопштени у јутарњим сатима.

Званично, у Министарству кажу да још нема података да ли има преживелих. Ипак према непотврђеним информацијама, у хеликоптеру је било седам особа и сви су страдали.

Према незваничним информацијама у хеликоптеру су била два пилота, два техничара из 890. мешовите хеликоптерске ескадриле ВиПВО Војске Србије, двојца медицинских техничари и болесна беба.

Хеликоптер је стигао до Београда око 22 сата, кружио је неко време око аеродрома, у покушају да слети.

Како се наводи у саопштењу Министарства одбране, контролни торањ је са летелицом изгубио контакт у 22.31.

Хеликоптер Војске Србије са петодневном бебом, која је евакуисана из санитетског возила заглављеног на путу Рашка - Краљево због одрона, нестао је са радара око поноћи.

Било је предвиђено да хеликоптер слети у Београд и да беба стара пет дана буде превезена на Интитут за мајку и дете.

Бебу су јуче по подне превозили санитетом из Новог Пазара у болницу у Крагујевац, када се на путу у близини Рашке догодио одрон и санитет је остао заробљен.

Новорођенче има проблема са дисајним путевима и у тешком је стању, а у санитетском возилу није било довољно кисоника да би се чекало на рашчишћавање пута.

У возилу је било резерви кисеоника за бебу за око сат времена, па је евакуација бебе хитно наређена.

Били су упаљени рефлектори на стадионима Звезде и Партизана, како би се хеликоптер оријентисао. Претпоставља се да је летелица и истрошила гориво.

Увиђај, после пада хеликоптера, врши војна полиција.

На београдски аеродром "Никола Тесла" су током ноћи стигле екипе Хитне помоћи и припадници Војске Србије.

Изузетно лоши услови су целе ноћи отежавали авио-саобраћај изнад Београда и због густе магле и слабе видљивости су авиони или кружили изнад аеродрома "Никола Тесла" или су преусмеравани на друге аеродроме.

Одрон у месту Пивнице затворио је у потпуности Ибарску магистралу око 21.00, а пут је био потпуно непроходан до 23.00, када је рашчишћена једна трака.

Министар Лончар и министар одбране Братислав Гашић су одмах реаговали и на место одрона је упућен војни хеликоптер да превезе бебу у Београд на Институт за мајку и дете.

(Спутњик-Дејли мејл-Блиц- Танјуг-Н1инфо-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер