недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СРС оспорава официјелну заставу и грб АП Војводине, СПС за промену статута
Хроника

СРС оспорава официјелну заставу и грб АП Војводине, СПС за промену статута

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. август 2016.

 Након годину и по, посланици Скупштине Војводине ће у септембру, како је то раније најављено, поново одлучивати о увођењу традиционалих симбола Војводине.

Нацрт о изгледу и начину коришћења симбола сачинила је Покрајинска влада у јулу и документ је достављен Одбору за уставноправни положај, који ће припремити предлог и доставити га покрајинском парламенту на одлучивање. За усвајање предлога потребна је двотрећинска већина, односно да „за“ гласа 80 посланика од 120.

Одлука о изгледу и начину коришћења симбола Војводине је требало да буде усвојена још 2014. године, али су јој ДС и ЛСВ из тадашње владајуће коалиције ускратили подршку. Сад су реални изгледи да одлука буде усвојена јер је након избора промењена владајућа коалиција у Скупштини Војводине, коју са својих 63 посланика чини СНС с коалиционим партнерима, а напредњаци од самог почетка подржавају увођење традиционалних симбола. Осим СНС-а, такав став имају и СПС и СРС. Представници тих двеју странака, међутим, предложиће и измену Статута, који, по њиховом ставу, није у потпуности усклађен с Уставом.

– СПС је за то да се уведу традиционални симболи, што није учињено пре две године – каже за „Дневник“ шеф посланичке групе СПС-а Павле Будаков. – Други корак би требало да буде измена Статута јер сад имамо ситуацију да Војводина има две заставе и два грба. Дакле, кад буде дошло до промене Статута Војводине, треба иницирати да се измени тако да Војводина има само једну заставну и један грб. Они треба да симболизују Војводину као део Републике Србије и као аутономну покрајину у држави Србији са свим својим специфичностима, историјским пре свега. То ћу и изнети на седници Скупштине Војводине.

За посланичку групу СРС-а такође нема дилеме. И СРС је за увођење традиционалних симбола јер „Војводина не треба да има више симбола, сасвим је довољно да има грб и заставу српске Војводине на простору Хабзбуршке монархије. СРС сматра и да симболи морају одражавати суверенитет, односно државност Републике Србије, док „накарадна креаутура од Чанкове заставе АПВ то апсолутно не одражава и не представља ништа.

– Ми ћемо, када то буде тема на седници Скупштине Војводине, подржати предлог да традиционални симболи буду у равноправној употреби с официјелним симболима АП Војводине, с тим што предлог још нисмо видели – наводи за наш лист шеф посланичке групе СРС-а Ђурађ Јакшић. – Дакле, ако предлог буде истоветан с оним што је 2015. године предложио професор уставног права на новосадском Правном факултету др Слободан Орловић, ми смо спремни да га подржимо.

Наводи и да је за СРС спорна официјелна застава АП Војводине јер им апсолутно није јасно шта представља.

– Имамо три поља – црвено, бело и плаво с три жуте звездице. Кад их питамо шта представљају, они кажу Банат, Бачку и Срем, а ми онда постављамо питање шта је са четвртом звездицом, с Барањом? – каже Јакшић. – Ако већ стављају три звездице, где је четврта, која симболизује Барању, која је била у саставу српске Војводине у време Хабзбуршке монархије, али ју је Титов режим практично отргнуо Републици Србији и предао Хрватској?

Усвајање покрајинске скупштинске одлуке о изгледу и начину коришћења симбола произлази из одлуке о спровођењу Статута Војводине. Највиши правни акт Војводине, који је пре две године усклађен с одлуком Уставног суда, предвиђа да Војводина има две заставе и два грба. Предлог је био на дневном реду покрајинског парламента у марту 2015. године, али није добио већинску подршку, иако је пре седнице двотрећинска подршка била најављена.

На седници је, међутим, дошло до обрта јер су посланици ДС-а решили да буду уздржани приликом гласања. Уздржани су били и посланици Нове демократске странке, док су посланици ЛСВ-а гласали против. Лига у односу на увођење традиционалних симбола није променила став.

– Не знамо шта ће садржати предлог одлуке о изгледу и начину коришћења симбола, али кад је реч о увођењу традиционалних симбола, Лига није променила став у односу на ранији – рекао је за „Дневник“ шеф посланичке групе ЛСВ-а Душан Јаковљев.

За разлику од ЛСВ-а, демократе још немају став о увођењу традиционалних симбола. Председник Покрајинског одбора ДС-а Мирослав Васин, који је и потпредседник војвођанског парламента, каже да ће, кад буде стигао предлог о томе, заузети став, а пре тога ће консултовати стручњаке, пре свега историчаре.

Траже промену Статута

Попут СПС-а, и СРС је за промену Статута Војводине, који није потпуно усклађен с Уставом пре две године, него је, како Јакшић оцењује, настао као „трули политички компромис између ДС-а и СНС-а.“ Он наводи да су у Статуту пре свега спорани називи „Покрајинска влада“, „омбудсман“ и „националне заједнице.“

– У држави не могу постојати две владе. Постоји само Влада Републике Србије. Друго, Устав не познаје термин „националне заједнице“ него само одредницу националне мањине. Ни назив институције заштитника грађана „омбудсман“ није прихватљив зато што Устав не познаје одредницу „омбудсман“ него искључиво инсититуцију заштитника грађана. СРС инсистира на томе да се Статут АПВ до краја и у потпуности усклади с највишим правном актом Републике Србије. О томе говоримо већ неколико седница – истиче Јакшић.

(Дневник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер