Početna strana > Hronika > „Srpski kod“: Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane pretvoriti u muzeje žrtvama NATO agresije
Hronika

„Srpski kod“: Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane pretvoriti u muzeje žrtvama NATO agresije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. jun 2014.

"Ovde je počeo novi Drang nach Osten"

Skupom ispred porušene zgrade Ministarstva odbrane održanom simbolično u 12.44, studenti iz organizacije ''Srpski kod'' obeležili su 15-godišnjicu završetka bombardovanja, koja je ujedno označila kraj agresije NATO snaga, ali i okupaciju Kosova i Metohije i početak egzodusa nealbanaca iz južne srpske pokrajine.

U isto vreme okupile su se i njihove kolege, studenti PU u Kosovskoj Mitrovici, i zapalili sveće kod Spomenika istine kraj mosta na Ibru. Beogradski studenti su iskazali nezadovoljstvo što je država danas zaboravila sve žrtve NATO agresije i one kidnapovane i ubijene na Kosovu i Metohiji, te što niko od nadležnih o ovome ne govori niti obeležava godišnjicu koja je odredila našu prošlost i budućnost.

Zatražili su da se prekine svaki poslovni aranžman koji srušene zgrade, nekadašnje bisere arhitekture, nastoji da pretvori u hotele, restorane, ili objekte lukrativne namene.

''Republika Srbija još uvek nema jedinstven muzej ili spomen-obeležje posvećeno žrtvama NATO agresije, smatramo da u tu namenu treba preurediti zgrade na postojećoj lokaciji. Objekti ovakve namene već postoje u Hirošimi i Volgogradu. U Hirošimi je reč o Memorijalnom centru koji je posvećen bacanju atomske bombe na taj grad, dok je u Volgogradu sačuvana zgrada, nazvana ''Pavlovljev dom'' kao spomen-zgrada posvećena najkrvavijoj bici u ljudskoj istoriji. Upravo takav jedan objekat potreban je i Beogradu, koji je najviše puta razarani grad u Evropi. Nadamo se da shvatate da pitanje zgrada Generalštaba nije stvar ekonomije i estetike, već istorije i etike. Da nije reč o ruševinama već o ožiljcima. Da one nisu hrpa kamenja, već živ čovek koji govori i opominje: da nikad ne zaboravimo, da se nikad ne ponovi! Sa ovog mesta mi danas poručujemo i da Srbija nikada neće ući u NATO savez, da želimo da Srbija više ne bude neutralna, već da u momentima kada se naša velika sila saveznica Rusija vraća svojoj kolevci i mi jasno pokažemo svoje opredeljenje – dajući njenoj politici nedvosmislenu podršku“', navodi se u pismu koje je pred okupljenima pročitao Nemanja Dević, a koje su predstavnici ''Srpskog koda'' adresirali na predsednika Vlade Srbije.

Oni su preko pute zgrade vlade razvili transparent sa natpisom: „Ovde je počeo novi Drang nach osten”.

Otvoreno pismo Aleksandru Vučiću: Nadamo se da shvatate da pitanje zgrada Generalštaba nije stvar ekonomije i estetike, već istorije i etike

Predsedniku Vlade Republike Srbije

Poštovani,

Na petnaestu godišnjicu okončanja agresije NATO pakta nad tadašnjom SRJ i potpisivanja Kumanovskog sporazuma, kojim je otpočela okupacija Kosova i Metohije i pored toga što je status pokrajine definisan rezolucijom 1244 SB UN, želimo da Vam se obratimo sa posebnim zahtevom. Zahtevamo od Vas da otkažete sve poslovne aranžmane koje imate u vezi sa rušenjem zgrada Generalštaba, i odustanete od njihovog pretvaranja u objekte lukrativne namene. Podsetićemo Vas pritom na nekoliko činjenica:

-NATO bombardovanje u kojoj su srušene ove dve zgrade, pokrenuto je bez odobrenja SB UN i kao takvo ostvaruje sve elemente bića krivičnog dela agresije po međunarodnom pravu;

-NATO agresija je iza sebe ostavila preko 2.000 ubijenih vojnika i policijaca, 4.000 poginulih civila i 10.000 ranjenih;

-NATO agresija pričinila je materijalnu štetu koja se procenjuje u rasponu od 30 milijardi do 300 milijardi dolara;

-U NATO agresiji korišćen je između ostalog i osiromašeni uranijum, zbog čega je zabeležen enorman porast malignih oboljenja u Srbiji, u vremenu nakon 1999;

-NATO agresijom data je podrška međunarodnom terorizmu;

-NATO agresija dovela je iseljavanja preko 200.000 Srba sa prostora KiM

Pamtimo sva razaranja u Beogradu, i Niš i Grdeličku klisuru, i Novi Sad i Novi Pazar, i Aleksinac i Varvarin, sva stradanja u Srbiji i posebno na Kosovu i Metohiji.

Nedavno je Njegova svetost patrijarh srpski g. Irinej izjavio: Ako bi mene neko pitao, one ruševine koje se nalaze u centru Beograda, ne bih nikada popravljao. Neka budu svedočanstvo našega vremena. Svedočanstvo kulturne Evrope. Svedočanstvo demokratske Evrope kojoj je stalo do slobode i do demokratije. Uzimajući u obzir da Republika Srbija još uvek nema jedinstven muzej ili spomen-obeležje posvećeno žrtvama NATO agresije, smatramo da u tu namenu treba preurediti zgrade na postojećoj lokaciji. Objekti ovakve namene već postoje u Hirošimi i Volgogradu.

U Hirošimi je reč o Memorijalnom centru koji je posvećen bacanju atomske bombe na taj grad, dok je u Volgogradu sačuvana zgrada, nazvana ''Pavlovljev dom'' kao spomen-zgrada posvećena najkrvavijoj bici u ljudskoj istoriji. Upravo takav jedan objekat potreban je i Beogradu, gradu koji je najviše puta razarani grad u Evropi. Zgrade Generalštaba su oduvek bile prepoznatljiv simbol grada Beograda, i smatramo da tako treba i da ostane. Samo sa jednom bitnom razlikom, što će sada biti simbol varvarskog čina koji se dogodio u centru Evrope u predvečerje 21. veka.

Članovi "Srpskog koda" kod spomenika Istine u Kosovskoj Mitrovici

Pored toga što ove zgrade treba da postanu spomen-obeležje, smatramo da one treba da postanu i svojevrsan vektor u budućem opredeljivanju ''kom se privoleti carstvu''. Kada god se pred nas bude stavljao izbor na koju stranu se okrenuti, ukoliko budemo imali ''putokaz'' u centru Beograda, izbor će biti jednostavan.

Nadamo se da shvatate da pitanje zgrada Generalštaba nije stvar ekonomije i estetike, već istorije i etike. Da nije reč o ruševinama već o ožiljcima. Da one nisu hrpa kamenja, već živ čovek koji govori i opominje: Da nikad ne zaboravimo, da se nikad ne ponovi!

Smatramo da u vremenu kada je nesumnjivo u toku novi Drang nach Osten, pretvaranjem ovih zgrada u spomen obeležje, bismo simbolično i jasno pokazali gde je on počeo. Godine 1914, 1941, 1999, ostavljale su na hiljade ''Pavlovljevih domova''. Dužni smo da ovaj sačuvamo i da sa njim prenesemo poruku da se i mi sećamo i da se i mi ponosimo, svojom istorijom i svojim opredeljenjem. Sa ovog mesta mi danas poručujemo i da Srbija nikada neće ući u NATO savez, da želimo da Srbija više ne bude neutralna, već da u momentima kada se naša velika sila saveznica Rusija vraća svojoj kolevci i mi jasno pokažemo svoje opredeljenje – dajući njenoj politici nedvosmislenu podršku.

Studenti patriotske organizacije ''Srpski kod''

„Srpski kod“: Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane pretvoriti u muzeje žrtvama NATO agresije

BEOGRAD,  9. jun 2014. – Studenti organizacije „Srpski kod“ će u utorak 10. juna 2014. godine u 12:44 časova organizovati protest ispred zgrade Ministarstva odbrane u Beogradu kako bi na taj način iskazali svoje nezadovoljstvo povodom ideje o rušenju zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane i njihovog pretvaranja u objekte lukrativne namene.

„Zahtevamo od Vlade Republike Srbije da otkaže sve poslovne aranžmane koje ima u vezi sa rušenjem zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane, i odustane od njihovog pretvaranja u objekte lukrativne namene. Uzimajući u obzir da Srbija još uvek nema jedinstven muzej ili spomen-obeležje posvećeno žrtvama NATO agresije 1999. godine, smatramo da u tu namenu treba preurediti zgrade na postojećoj lokaciji.“, izjavio je Nemanja Dević, koordinator projekata organizacije „Srpski kod“.

Članovi organizacije će mirnim protestom nastojati da iskažu svoje nezadovoljstvo pri čemu je planirano da se njihovi zahtevi u vidu pisma predaju nadležnima u Vladi Republike Srbije.

„Srpski kod“ je organizacija čiji su programi usmereni na očuvanje srpskog identiteta i zaštitu srpskog  naroda na jedinstvenom kulturnom, političkom i duhovnom prostoru Srbije, Crne Gore i Republike Srpske i ostalim delovima Balkana gde žive Srbi, kao i na produbljivanje veza između mladih intelektualaca u Srbiji i Rusiji.

(Srpski kod-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner