субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Српски код“: Зграде Генералштаба и Министарства одбране претворити у музеје жртвама НАТО агресије
Хроника

„Српски код“: Зграде Генералштаба и Министарства одбране претворити у музеје жртвама НАТО агресије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јун 2014.

"Овде је почео нови Drang nach Osten"

Скупом испред порушене зграде Министарства одбране одржаном симболично у 12.44, студенти из организације ''Српски код'' обележили су 15-годишњицу завршетка бомбардовања, која је уједно означила крај агресије НАТО снага, али и окупацију Косова и Метохије и почетак егзодуса неалбанаца из јужне српске покрајине.

У исто време окупиле су се и њихове колеге, студенти ПУ у Косовској Митровици, и запалили свеће код Споменика истине крај моста на Ибру. Београдски студенти су исказали незадовољство што је држава данас заборавила све жртве НАТО агресије и оне киднаповане и убијене на Косову и Метохији, те што нико од надлежних о овоме не говори нити обележава годишњицу која је одредила нашу прошлост и будућност.

Затражили су да се прекине сваки пословни аранжман који срушене зграде, некадашње бисере архитектуре, настоји да претвори у хотеле, ресторане, или објекте лукративне намене.

''Република Србија још увек нема јединствен музеј или спомен-обележје посвећено жртвама НАТО агресије, сматрамо да у ту намену треба преуредити зграде на постојећој локацији. Објекти овакве намене већ постоје у Хирошими и Волгограду. У Хирошими је реч о Меморијалном центру који је посвећен бацању атомске бомбе на тај град, док је у Волгограду сачувана зграда, названа ''Павловљев дом'' као спомен-зграда посвећена најкрвавијој бици у људској историји. Управо такав један објекат потребан је и Београду, који је највише пута разарани град у Европи. Надамо се да схватате да питање зграда Генералштаба није ствар економије и естетике, већ историје и етике. Да није реч о рушевинама већ о ожиљцима. Да оне нису хрпа камења, већ жив човек који говори и опомиње: да никад не заборавимо, да се никад не понови! Са овог места ми данас поручујемо и да Србија никада неће ући у НАТО савез, да желимо да Србија више не буде неутрална, већ да у моментима када се наша велика сила савезница Русија враћа својој колевци и ми јасно покажемо своје опредељење – дајући њеној политици недвосмислену подршку“', наводи се у писму које је пред окупљенима прочитао Немања Девић, а које су представници ''Српског кода'' адресирали на председника Владе Србије.

Они су преко путе зграде владе развили транспарент са натписом: „Овде је почео нови Drang nach osten”.

Отворено писмо Александру Вучићу: Надамо се да схватате да питање зграда Генералштаба није ствар економије и естетике, већ историје и етике

Председнику Владе Републике Србије

Поштовани,

На петнаесту годишњицу окончања агресије НАТО пакта над тадашњом СРЈ и потписивања Кумановског споразума, којим је отпочела окупација Косова и Метохије и поред тога што је статус покрајине дефинисан резолуцијом 1244 СБ УН, желимо да Вам се обратимо са посебним захтевом. Захтевамо од Вас да откажете све пословне аранжмане које имате у вези са рушењем зграда Генералштаба, и одустанете од њиховог претварања у објекте лукративне намене. Подсетићемо Вас притом на неколико чињеница:

-НАТО бомбардовање у којој су срушене ове две зграде, покренуто је без одобрења СБ УН и као такво остварује све елементе бића кривичног дела агресије по међународном праву;

-НАТО агресија је иза себе оставила преко 2.000 убијених војника и полицијаца, 4.000 погинулих цивила и 10.000 рањених;

-НАТО агресија причинила је материјалну штету која се процењује у распону од 30 милијарди до 300 милијарди долара;

-У НАТО агресији коришћен је између осталог и осиромашени уранијум, због чега је забележен енорман пораст малигних обољења у Србији, у времену након 1999;

-НАТО агресијом дата је подршка међународном тероризму;

-НАТО агресија довела је исељавања преко 200.000 Срба са простора КиМ

Памтимо сва разарања у Београду, и Ниш и Грделичку клисуру, и Нови Сад и Нови Пазар, и Алексинац и Варварин, сва страдања у Србији и посебно на Косову и Метохији.

Недавно је Његова светост патријарх српски г. Иринеј изјавио: Ако би мене неко питао, оне рушевине које се налазе у центру Београда, не бих никада поправљао. Нека буду сведочанство нашега времена. Сведочанство културне Европе. Сведочанство демократске Европе којој је стало до слободе и до демократије. Узимајући у обзир да Република Србија још увек нема јединствен музеј или спомен-обележје посвећено жртвама НАТО агресије, сматрамо да у ту намену треба преуредити зграде на постојећој локацији. Објекти овакве намене већ постоје у Хирошими и Волгограду.

У Хирошими је реч о Меморијалном центру који је посвећен бацању атомске бомбе на тај град, док је у Волгограду сачувана зграда, названа ''Павловљев дом'' као спомен-зграда посвећена најкрвавијој бици у људској историји. Управо такав један објекат потребан је и Београду, граду који је највише пута разарани град у Европи. Зграде Генералштаба су одувек биле препознатљив симбол града Београда, и сматрамо да тако треба и да остане. Само са једном битном разликом, што ће сада бити симбол варварског чина који се догодио у центру Европе у предвечерје 21. века.

Чланови "Српског кода" код споменика Истине у Косовској Митровици

Поред тога што ове зграде треба да постану спомен-обележје, сматрамо да оне треба да постану и својеврсан вектор у будућем опредељивању ''ком се приволети царству''. Када год се пред нас буде стављао избор на коју страну се окренути, уколико будемо имали ''путоказ'' у центру Београда, избор ће бити једноставан.

Надамо се да схватате да питање зграда Генералштаба није ствар економије и естетике, већ историје и етике. Да није реч о рушевинама већ о ожиљцима. Да оне нису хрпа камења, већ жив човек који говори и опомиње: Да никад не заборавимо, да се никад не понови!

Сматрамо да у времену када је несумњиво у току нови Drang nach Osten, претварањем ових зграда у спомен обележје, бисмо симболично и јасно показали где је он почео. Године 1914, 1941, 1999, остављале су на хиљаде ''Павловљевих домова''. Дужни смо да овај сачувамо и да са њим пренесемо поруку да се и ми сећамо и да се и ми поносимо, својом историјом и својим опредељењем. Са овог места ми данас поручујемо и да Србија никада неће ући у НАТО савез, да желимо да Србија више не буде неутрална, већ да у моментима када се наша велика сила савезница Русија враћа својој колевци и ми јасно покажемо своје опредељење – дајући њеној политици недвосмислену подршку.

Студенти патриотске организације ''Српски код''

„Српски код“: Зграде Генералштаба и Министарства одбране претворити у музеје жртвама НАТО агресије

БЕОГРАД,  9. јун 2014. – Студенти организације „Српски код“ ће у уторак 10. јуна 2014. године у 12:44 часова организовати протест испред зграде Министарства одбране у Београду како би на тај начин исказали своје незадовољство поводом идеје о рушењу зграда Генералштаба и Министарства одбране и њиховог претварања у објекте лукративне намене.

„Захтевамо од Владе Републике Србије да откаже све пословне аранжмане које има у вези са рушењем зграда Генералштаба и Министарства одбране, и одустане од њиховог претварања у објекте лукративне намене. Узимајући у обзир да Србија још увек нема јединствен музеј или спомен-обележје посвећено жртвама НАТО агресије 1999. године, сматрамо да у ту намену треба преуредити зграде на постојећој локацији.“, изјавио је Немања Девић, координатор пројеката организације „Српски код“.

Чланови организације ће мирним протестом настојати да искажу своје незадовољство при чему је планирано да се њихови захтеви у виду писма предају надлежнима у Влади Републике Србије.

„Српски код“ је организација чији су програми усмерени на очување српског идентитета и заштиту српског  народа на јединственом културном, политичком и духовном простору Србије, Црне Горе и Републике Српске и осталим деловима Балкана где живе Срби, као и на продубљивање веза између младих интелектуалаца у Србији и Русији.

(Српски код-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер