субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Српска“ нова година, или Мали Божић, дочекана је свечано на трговима широм Србије. Организовани дочеци у Београду, Грачаници, Чачку, Краљеву, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду
Хроника

„Српска“ нова година, или Мали Божић, дочекана је свечано на трговима широм Србије. Организовани дочеци у Београду, Грачаници, Чачку, Краљеву, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јануар 2024.

Српска нова година дочекује се свечано широм Србије – на трговима, у ресторанима, а многи славе у својим домовима у кругу породице.

Српска православна црква и верници, али и друге цркве и народи који поштују јулијански календар, обележавају почетак нове 2024. године, а широм Србије традиционално је организован дочек.

У престоници ће на Тргу републике Београђани Нову годину по јулијанском календару дочекују уз Сашу Матића и Теу Таировић.

Дочек у Грачаници

И у српским срединама на Косову и Метохији православни верници обележавају смену двеју година по јулијанском календару.

Грачаница је највећа српска средина у делу Косова јужно од реке Ибар, а ту је организована највећа прослава испраћаја старе и доласка Православне нове године.

Вечерашњом прославом организованом на отвореном, Срби у Грачаници настављају традицију и шаљу поруку да су у њиховим животима дубоко уткане вредности хришћанства, православне вере и косовског завета, са опстанком на Косову као суштинском поруком, без обзира на вишедеценијске изазове, превирања и страдања.

"Надамо се да ћемо имати велики број мештана из наше општине, али и шире овде и да ћемо заједно уз добру храну, вола на ражњу, и традиционално кувано вино и домаћу ракију се сви добро забавити", каже Сандра Ђокић, директорка Туристичке организације Грачаница.

А за добар провод у Грачаници задужени су Слоба Васић и Лена Чолак, као и локални бенд и ди-џеј. У поноћ биће и традиционални ватромет.

Чачани Православну нову годину дочекују уз Бреговића и "госта изненађења"

Чачане ће у Нову годину по јулијанском календару увести Горан Бреговић са својим Оркестром за свадбе и сахране, али ту је и "гост изненађења".

"Најлуђа ноћ са Гораном Бреговићем и његовим Оркестром за свадбе и сахране. Гост изненађења више није изненађење, сада је већ то објављено. То је Тифа. Наравно, први део програма ће бити композиције и музика коју је Горан Бреговић самостално компоновао, а онда у другом делу песме Бијелог дугмета”, каже Војин Јаковљевић, директор ТО Чачак.

Гости су већ стигли у Чачак, а сви смештајни капацитети у том граду су попуњени. У Чачак су стигли и гости из региона, а традиционални су ту туристи из Бугарске.

Дочек и у Краљеву, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду

И у Краљеву је организован дочек Нове године по јулијанском календару. Најпре је уприличен програм за децу, а након тога наступају Нада Топчагић, Акапулко бенд и трубачи.

Крагујевчани Православну нову годину дочекују на тргу уз наступ Ван Гога, а Нишлије уз Амадеус бенд. И Новосађани на више локација у граду могу да дочекају Нову годину по јулијанском календару.

Вечерас се не спава, а обичај је да се служе врућа ракија, кувано вино и крофне

Православна нова година слави се у многим балканским земљама. Нова година по јулијанском календару слави се и у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији, а занимљива је чињеница да традиција обележавања јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, али и у неким деловима галске заједнице у Шкотској.

Срби су се, према народним обичајима, традиционално за Православну нову годину окупљали и играли народне игре, док је током османске владавине било забрањено прослављање и поштовање српских традиција.

У Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца грегоријански "нови" календар је званично прихваћен Законом о изједначавању старог и новог календара од 10. јануара 1919. године објављеном у првом броју "Службених новина" Краљевства СХС. Тим законом предвиђено је да у целој држави 15. јануара престаје да важи "стари" календар и почиње "нови".

Према обичајном календару, вечерас се не спава, а обичај је да се у току ноћи служе врућа ракија, кувано вино и крофне.

Нова година по јулијанском календару у српском народу се назива и Српска нова година, али и Мали Божић, јер се на тај дан завршавају божићне свечаности.

Након завршетка Другог светског рата, прослава Српске нове године дуго година је означавана као „тежак национални испад“, а поново је почела јавно да се слави од деведесетих година прошлог века.

Српска нова година дочекује се уз ватромет и концерте.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер