четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђан Дармановић: Постоји простор за дијалог између државе и СПЦ, најважније сачувати мир и стабилност у Црној Гори
Хроника

Срђан Дармановић: Постоји простор за дијалог између државе и СПЦ, најважније сачувати мир и стабилност у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јануар 2020.

ПОДГОРИЦА - Постоји простор за дијалог између државе и Српске православне цркве оценио је црногорски министар спољних послова Срђан Дармановић, наглашавајући да је најважније сачувати мир и стабилност у Црној Гори.

Он је у интервјуу агенцији МИНА нагласио да нема бојазни да ће бити било каквог атака на право својине и додао да је, како је рекао, пропаганда из разних политичких структура у Србији "у великој мери допринела дестабилизацији ситуације".

Дармановић је истакао да Црна Гора настоји да води политику која ће допринети стабилности региона и да су добросуседски односи један од три стуба њене спољне политике.

"То се, наравно, односи и на Србију, која је наш сусед и значајан партнер. Међутим, ово што се дешавало поводом усвајања Закона о слободи вероисповести никако не иде у прилог добрим односима, а у најмању руку значајно отежава ситуацију", оценио је Дармановић.

Како је навео, све што се поводом тога дешавало је један вид значајног мешања у унутрашње ствари једне суверене земље, чланице НАТО-а и озбиљног кандидата за чланство у Европској унији и не иде у прилог добросусједским односима и стабилности региона.

Прве изјаве председника Србије Александра Вучића биле охрабрујуће, али да је потом уследила невиђена пропаганда из разних делова српске политичке структуре

Дармановић је казао да су прве изјаве председника Србије Александра Вучића биле охрабрујуће, али да је потом уследила "невиђена пропаганда из разних делова српске политичке структуре".

"Пропаганда је вероватно достигла врхунац још од времена Милошевићевих ратова и референдума 2006.", казао је Дармановић.

Он је оценио да је "нарочито проблематично" што су се у то укључивали највиши државни функционери Србије који би требало да дају допринос добросусједским односима и стабилности региона, а не да распирују националистичке страсти.

"Покушано је паљење црногорске заставе на нашој Амбасади, а реакција државних органа Србије на то била је врло млака, да не кажем неадекватна", рекао је Дармановић.

Он је рекао да се нада да постоји доста простора да се односи две државе врате у нормалне оквире, пре свега сарадњи на плану европских интеграција и у многим регионалним иницијативама.

"Потребно је да наставимо са интензивним економским односима, а да ово што је распирило многе страсти и изазвало лоше догађаје оставимо по страни", додао је Дармановић.

Црногорски шеф дипломатије је навео да Закон о слободи вероисповести не доводи у питање ничије право на имовину.

Нема револуционарног одузимања својине ни од кога. Закон је регулисао да се оно што је културно благо Црне Горе врати у државне руке. А употреба те својине није доведена у питање

"Нема револуционарног одузимања својине ни од кога. Закон је регулисао да се оно што је културно благо Црне Горе врати у државне руке, а употреба те својине није доведена у питање. И нико не доводи у питање ко ће бити корисник. Неће држава да гради школе и болнице уместо цркава, оне остају тамо где су биле, да служе онима који су верници, верским заједницама, и нема никакве бојазни ни од каквог одузимања својине", казао је Дармановић.

Он је истакао да постоји простор за дијалог између државе и СПЦ око темељног уговора или других могућности којима се може обезбедити међусобно поверење", казао је Дармановић.

На питање како коментарише изјаву српског министра Ивице Дачића у вези са статусом Црногораца у Србији, Дармановић је казао да је та изјава супротна Уставу Србије и међународном праву.

"Дачић је искусан политичар, дугогодишњи министар спољних послова и образован човек и добро зна шта је изговорио. Верујем да, када се страсти мало стишају, неће бити поносан на ту своју изјаву", закључио је Дармановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер