четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђа Јанковић: Још нисмо прешли врхунац другог пика првог таласа, не могу да станем иза идеје да је сада добар тренутак да се сви заразимо
Хроника

Срђа Јанковић: Још нисмо прешли врхунац другог пика првог таласа, не могу да станем иза идеје да је сада добар тренутак да се сви заразимо

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2020.

Имунолог Срђа Јанковић рекао је у Новом дану да још нисмо прешли врхунац другог пика првог таласа епидемије коронавируса у Србији, оцењујући да ситуација захтева врло озбиљан приступ. Он је казао и да не може да стане иза идеје да треба "сви да се заразимо што брже".

 "Не можемо то решавати потпуним закључавањем живота, ни из економских, ни психолошких разлога, али морамо уградити противепидемиолошке мере у све што радимо и то сви. Ако то успемо, смањиће се ширење заразе", казао је, упозоравајући да не смемо да се понашамо као да вируса нема.

Јуче нисмо имали велики пораст али ни значајан пад у броју новооболелих, још увек нисмо прешли врхунац друге грбе првог таласа, додао је Јанковић.

Суштина је да се ситуација поново погоршава, наводи гост Новог дана, и ако нове мере дају резултате, можемо да спречимо даље погоршање. Како је рекао, епидемиолзи очекују да већ током следеће недеље може да се спречи врхунац.

Говорећи о броју преминулих, он је објаснио да се ревизија ради у свим земљама и увек се неки број случајева коригује.

"Све државе које су то радиле накнадно, имале су корекције, само неслагање званичних података на дневном новоу и базе које се попуњава касније није изненађујуће, чињеница је да је неслагање велико, и да га треба објаснити, апсолутно не сме да остане недоречено", истакао је он.

Јанковић каже да је смртност сада мања него на почетку епидемије, али су и ризичне групе мање захваћене. "Сигурно да ово није онолико драстично колико би могло да буде да је у марту крива кренула да расте", додаје.

Он је изразио наду да се неће дозволити да се ситуација у Новом Пазару погорша.

"Сви смо добили подсећање да стално морамо да будемо будни и на опрезу јер је вирусу мало потребно да нађе пут до људи", казао је.

"Не можемо порећи да је било различитих порука чланова штаба"

Одлуке Кризног штаба, наводи Јанковић, доносе се на основу званичних података.

Нормално је кад ствари иду лоше да се саслушају критике, додаје. Он је рекао и да је легитимно да постоје различити ставови и међу члановима Кризног штаба.

"Не можемо порећи да је било различитих порука чланова стручног штаба. Разлике у гледиштима међу стручњацима су нешто што је нормалан, легитиман део процеса, и у науци, међу стручњацима могу да постоје и у практичним ситуацијама другачија гледишта, то не би требало да се сматра негативним само по себи. Али ако имамо тело које координира борбу против епидемије, одређена доза консензуса би требало да буде нешто што се очекује", казао је.

Јанковић је додао да је увек покушавао да не нарушава јединство Кризног штаба, али да не може да стане иза идеје да треба сви да се заразимо што брже.

"Управо то што нас потреса кад гледамо слике из Новог Пазара, то треба да нам буде пред очима кад неко каже - сад је добар тренутак да се сви заразимо. Иза тога не могу да станем", истакао је.

Он је рекао и да у Србији становништво нема колективну заштиту, и неће је имати неко време.

"Дилема да ли је добро ићи пречицом, ја бих рекао не. Ми имамо тренутни податак је 6,4 одсто прокуженост становниства, то одсликава реално стање ствари колико људи је дошло у контакт са вирусом", закључио је.

Свако од нас треба да има у виду, поручује Јанковић, да би могао бити осетљив и да се тако понаша.

Говорећи о тестовима, он је рекао да укупна количина тестова коју Србија има јесте довољна.

"Друга је ствар да ли у сваком тренутку на сваком месту има довољно тестова. Али Србија за ову фазу укупно има довољан број тестова", казао је ограђујући се да нема прецизан увид у детаљне податке.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер