среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија се задужује на међународном тржишту у износу од милијарду евра; Синиша Мали: Овом трансакцијом настављају се успеси Србије на тржишту капитала
Хроника

Србија се задужује на међународном тржишту у износу од милијарду евра; Синиша Мали: Овом трансакцијом настављају се успеси Србије на тржишту капитала

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2021.

Србија је данас емитовала дванаестогодишње државне обвезнице деноминоване у еврима на међународном тржишту капитала у износу од једне милијарде евра, саопштило је Министарство финансија, и додало да ће новац бити искоришћен за враћање "неких старих и скупих дугова".

Услед велике тражње, која је достигла 3,5 милијарде евра, делегација Србије је успела да, како се наводи, смањи иницијалну каматну стопу за 35 базних поена и емитује обвезнице по стопи приноса од 1,920 посто и купонској стопи од 1,65 посто, са роком доспећа од 12 година.

„Овом трансакцијом настављају се успеси Србије на тржишту капитала“, оценио је министар финансија Синиша Мали и додао да су данашње каматне стопе, „које смо добили у условима неизвесности на тржишту, док још увек траје пандемија коронавируса“, умногоме боље од оних по којима је претходна власт задуживала државу пре неколико година, а које су биле и до 7,50 одсто.

„Веома смо задовољни одзивом инвеститора и данашњом емисијом еврообвезница, којом ћемо вратити неке старе и скупе дугове који нам долазе на наплату у току ове године“, рекао је Мали и као пример навео да у септембру доспева 700 милиона долара дуга на име обвезнице са купонском стопом од 7,25 одсто.

Додао је да је удео јавног дуга у БДП дан пре емисије био 52,9 одсто, што је „ниже него на почетку епидемије“, и најавио да Србија неће у великом обиму повећавати јавни дуг до краја године.

„Принос остварен данашњом емисијом је у рангу поједних земаља региона које имају и инвестициони кредитни рејтинг, као што је на пример Румунија, дугогодишња чланица Европске уније, што поткрепљује очекивања да Србија уђе у круг земаља инвестиционог ранга“, закључио је Мали.

Изузетно интересовање међународних инвеститора за дванаестогодишњу обвезницу у еврима представља још једну потврду њиховог поверења у дугорочну одрживост добрих економских перформанси и очување макроекономске стабилности наше земље, саопштила је Народна банка Србије (НБС).

„Снажно интересовање међународних инвеститора за улагање у хартије Србије на рок од 12 година потврђује чињеницу да је Србија и у веома турбулентном кризном периоду показала умеће и знање да очува стабилност и уравнотежено инвестиционо окружење“, оценила је гувернер Јоргованка Табаковић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер