Početna strana > Hronika > Srbija predala odgovore na Upitnik EU
Hronika

Srbija predala odgovore na Upitnik EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. januar 2011.

B92 Beograd - Premijer Srbije uručio u Briselu odgovore na upitnik Evropske komisije o sprovedenim reformama i uslovima za članstvo u Uniji.

45 dana pošto je iz Brisela stigao upitnik Evropske komisije, naša delegacija na čelu sa premijerom Mirkom Cvetkovićem uručila je odgovore komesaru Evropske unije za proširenje Štefanu Fileu.

U šest kutija nalaze se odgovori na 2.483 pitanja, razvrstanih u šest aneksa i 33 poglavlja i na osnovu njih bi trebalo da bude izrađeno mišljenje o kandidaturi Srbije za punopravno članstvo u EU.

Evropski komesar za proširenje Štefan File je pohvalio srpske vlasti što su u rekordnom roku dostavili odgovore na pitanja Evropske komisije i najavio da bi mišljenje Brisela o kandidaturi Srbije moglo biti izneto u godišnjem izveštaju o napretku, 12. oktobra.

“Danas je istorijski dan za Srbiju. Priprema i uručivanje odgovora na Upitnik je ključni korak koji potencijalni kandidati za članstvo u Evropskoj uniji preduzimaju kako bi pokazali sve napore koje su načinili kako bi potencijalno postali kandidati i potencijalno započeli predpristupne pregovore“, podsetio je File.

Evropski komesar je najavio da će u narednim danima u Beograd biti poslate ekspertske misije kako bi se uverile u stanje na terenu.

“Do 12. oktobra Komsija mora da pripremi godišnji izveštaj o napretku i u njemu ce da se nađe sve ono što bude učinjeno do 1. septembra. To nije mnogo vremena, ali ako uzmemo u obzir administrativne napore iza ovih odgovora, verujemo da ćemo imati materijala za pripremu mišljenja o kandidaturi“, naveo je on.

Premijer Srbije Mirko Cvetković zadovoljan je što je njegova Vlada obavila zadatak iz Brisela u roku i poručuje da će Beograd nastaviti sa reformama.

“Veoma mi je drago da sam danas ovde, a posebno jer smo uradili ono što smo i obećali - doneli smo odgovore na pitanja iz Upitnika. Za Srbiju je ovo važan, možda i istorijski dan ali je važan i za druge zemlje u regionu jer mi podržavamo evropsku perspektivu celog regiona“, poručio je Cvetković.

“Uradili smo domaći zadatak u relativno kratkom roku od 45 radnih dana i spremni smo da nastavimo tako. Očekujemo dodatna pitanja na koja će odgovori biti upućeni u isto tako ’veoma kratkom roku’. Nastavljamo sa reformama i ovde smo razgovarali o svemu onome što nas na tom putu čeka“ , naveo je on.

Pre predaje odgovora iz Upitnika EK, predsednik Vlade Mirko Cvetković, potpredsednik Božidar Đelić i direktorka kancelarije za evropske integracije Milica Delević, sastali su se s predsednikom EU Hermanom van Rompejem.

Evropska unija ostaje posvećena perspektivi evropske integracije Srbije, poručio je Van Rompej, dodajući da Srbija mora da nastavi sa reformama, konstruktivnim pristupom u regionu i da u potpunosti sarađuje s Haškim sudom.

Van Rompej je ponovio "ličnu i posvećenost EU perspektivi evropskih integracija Srbije i celog regiona Zapadnog Balkana".

"Koristim ovu priliku da ohrabrim Srbiju da nastavi sa važnim reformama i nastavi sa konstruktivnim pristupom u regionu. Takođe ističem potrebu pune saradnje s Haškim sudom", navodi se u saopštenju iz Rompejeve kancelarije.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević uverena je da Srbija do kraja godine može dobiti status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Ipak, da bi “položila ispit” u decembarskom roku, Srbija će morati da prođe usmeni ispit, dodatnu nastavu i da popravi imidž.

“Ona može da položi ispit u decembarskom roku, ali za to je potrebno da radi u tri oblasti. Prva je Upitnik, dodatna pitanja, ekspertske misije. Znači da pomogne Komisiji da stekne pravi uvid u to kakvo je činjenično stanje u Srbiji”, kaže Delevićeva.

“Drugo je da uloži sve napore da popravi to činjenično stanje i da one stvari koje su izdvojene kao nešto što smeta sticanju statusa kandidata – od blanko ostavki do povraćaja imovine – da se to uradi do roka koji smo dali sebi u akcionom planu”, navodi ona.

“Treće je da učestvuje u stvaranju takve političke klime u kojoj svaka zemlja članica želi da glasa da Srbija postane kandidat na ovogodišnjem decembarskom sastanku Evropskog saveta”, zaključila je Milica Delević.

Navedimo i da je u delegaciji Srbije i ministarka pravde Snežana Malović, čiji resor je trpeo dosta kritika iz Brisela, a koja treba da se sastane sa evropskom komesarkom za pravosuđe.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner