четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Специјални суд у Београду: Настављено суђење криминалном клану Беливука, одбрана затражила изузеће председнице судског већа, споран јој и записник са увиђаја куће у Ритопеку
Хроника

Специјални суд у Београду: Настављено суђење криминалном клану Беливука, одбрана затражила изузеће председнице судског већа, споран јој и записник са увиђаја куће у Ритопеку

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. фебруар 2024.

Увидом у писану документацију у Специјалном суду у Београду настављено је суђење криминалном клану Беливук-Миљковић за седам тешких убистава, отмице, мучење, силовање, продају дроге и недозвољено држање оружја.

На самом почетку у судницу је ушао један од високорангираних припадника клана – оптужени Милош Будимир, који је казао због чега је недавно одбио да судски вештак – графолог од њега узме потпис ради вештачења.

„Ви сте, судија, послали судског вештака, графолога код мене у притворску јединицу. Ја сам одбио да узме отиске од мене, ради вештачења мојих потписа на потврдама о привремено одузетим предметима. Разлог за то је што ви, судја, не судите законито и непристрасно. Зато сам одбио да дам потпис“, казао је Милош Будимир.

Он је затражио да буду испитани и полицајци који су у записнику о одузетим предметима навели да је од њега одузет мобилни телефон, што он негира, и навео да ће након свега тога да да потпис за вештачење.

Након тога Будимир је коментарисао доказ који је изведен током претходних рочишта, а односи се на записник са једног од увиђаја куће у Ритопеку и скривене просторије која се налази у њој. Тај увиђај је обављен у априлу 2021. године, два и по месеца након што је Беливукова група ухапшена.

За одбрану споран записник са увиђаја куће у Ритопеку

Према наводима оптужнице Тужилаштва за организовани криминал, у кући у Ритопеку чланови Беливуковог клана су мучили и убијали своје жртве, а у тајној просторији била је смештена индустријска машина за млевење меса, коју су како тужилаштво тврди припадници овог криминалног клана користили како би уништавали тела својих жртава.

Подсетимо, на рочишту одржаном 22. јануара 2024. године, адвокат Дејан Лазаревић је инсистирао да поменути записник о увиђају куће у Ритопеку, ком је он присуствовао, није „веродостојан нити законит“.

Причао је тада Лазаревић да су улазна врата куће отворена пајсером и да је у кућу ушло 10-15 особа и то припадници полиције, форензичари, тужилац, он и колега као браниоци окривљених. Потом се, према његовим речима, дошло до скривене просторије у коју је ушла најпре само једна особа која није била обучена у форензичку опрему и задржала се унутра два до три минута.

„Ја сам тражио да се та особа легитимише, али је он одбио наводећи како је шеф форензике, тужилац зна ко је он, али није хтео да ми каже његово име и презиме“, навео је адвокат Лазаревић.

Такође је Лазаревић навео да је потом у скривену просторију ушло десетак особа, међу којима и он, и да су том приликом оставили и своје ДНК трагове.

Лазаревићу је реплицирао поступајући тужилац Саша Иванић наводећи да је записник апсолутно законит доказ посебно наглашавајући да нико од адвоката одбране у периоду од када је био заказано припремно рочиште у овом судском поступку па до тог рочишта није ставио никакву примедбу.

На данашњем рочишту на све ово у вези са записником су се осврнули оптужени који су говорили у судници.

Милош Будимир је у наставку свог излагања предложио да се прибаве снимци са увиђаја, како би се утврдило шта је од реченог истина. Предложио је и да када се на снимку буде видела особа која је прва ушла у скривену просторију, о којој је говорио адвокат Лазаревић, она треба да се „позове у суд и каже ко му је наложио да тако уради и зашто“, рекао је Будимир.

Потом је у судницу ушао вођа криминалног клана Вељка Беливук који је тражио од судског већа да изда налог тужилаштву да се доставе сви аудио и визуелни снимци уласка у скривену просторију, како би се видело ко је све улазио, са акцентом на „високог човека који је први ушао у цивилу“, а да када се утврди ко су ти људи – њихова имена, презимена и функције, да се позову као сведоци.

Рекао је да желе да особе са снимка предложе као сведоке и да с еутврди „да ли је истина оно што је адвокат Лазаревић говорио, или неистина оно што је тужилац рекао“.

„Тражим и целокупну документацију са базних станица – ко тражи базне станице, ко извлачи базне станице, коме их доставља и како“, додао је Беливук.

После Беливука, у судницу је ушао други вођа клана Марко Миљковић, који је тражио да се као сведоци позову сви полицајци који су обављали све увиђаје куће у Ритопеку.

„Ја сам у уводној речи причао да је тамо пронађено 14 непознатих ДНК тагова. Јесу то мртве или живе особе, или учиниоци, или су то незаконити докази? Морамо да позовемо све полицајце са њихових наводних увиђаја без налога за претрес“, рекао је Миљковић.

Након оптужених за реч се јавио и њихов бранилац Дејан Лазаревић и затражио изузеће председнице судског већа Винке Бераха Никићевић. Као разлог изузећа навео је да она „није радила објективно, већ је била на страни тужилаштва“.

Судско веће је после кратке паузе, одбило захтев адвоката Лазаревића.

„Захтев се одбија као недозвољен. Сматрамо да је поднет због одуговлачења поступка, а изузеће судије не може да се тражи јер одбрана није задовољна начином вођења поступка“, пренела је став судског већа судија Бераха Никићевић.

У наставку суђења изведени су докази који се односе на полицијске увиђаје куће у Ритопеку и просторија на стадиону Партизан.

Такође, емитовано је неколико аудио записа прислушкиваних разговора оптуженог Марка Андрића у којима он у аутомобилу утоком вожње својој вереници говори о чему је разговарао са Вељком Беливуком и како организује напад на навијаче Црвене звезде.

Адвокати одбране су након емитованих снимака образлагали зашто их сматрају незаконитим и тражили да се као докази искључе из поступка, посебно наглашавајући како се њима не потврђује извршење кривичних дела оптужених.

На молбу председнице већа да се оптужени Марко Андрић изјасни да ли се на снимцима чује његов глас односно да ли је то он, Андрић је казао „мени није познато да је ово мој глас, а ни глас моје тадашње веренице“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер