четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт: Вучић је победио надмоћно у првом кругу - наш стратешки циљ су европске интеграције
Хроника

Соња Лихт: Вучић је победио надмоћно у првом кругу - наш стратешки циљ су европске интеграције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. април 2017.

 Председница Фонда за политичку изузетност Соња Лихт после председничких избора не очекује значајније промене у спољној политици, а кад је реч о унутраšњем плану - истиче да надмоћна победа Александра Вучића носи са собом и озбиљну одговорност, али и обавезу да тражи компромис и консензус где год је могуће и да се у друштву успостави озбиљан дијалог свих актера на све значајне теме.

Лихт каже да је веома битна одредница то што ће Вучић бити председник Србије, али и што је најутицајнији човек најјаче странке у земљи, због чега ће, сигурна је, његов утицај на владу и политику коју буде водила, али и на све остале државне институције, па и на парламент, бити веома велики.

Велики утицај

- Он то уосталом и сам каже - примећује Лихт, и додаје да верује да ће доћи до неке врсте консолидације разних политика унутар земље.

Како оцењује, биће много мање противречности унутар појединих важних институција.

- А, очигледно их је било, мада се тврдило да их нема, али било их је - каже Лихт, мислећи пре свега на институцију председника и премијера.

Сада ће то, како каже, вероватно бити другачије.

Победио надмоћно

- Нико од нас нема кристалну куглу, али је чињеница да је Вучић победио надмоћно у првом кругу и то носи са собом и врло озбиљну одговорност - каже Лихт.

Објашњава да под тим подразумева да би Вучић требало да тражи компромис и консензус "где год је могуће" и да максимално уложи напор да се у нашем друштву успостави једна озбиљна дебата или дебате - на све значајне теме развоја Србије и могућности Србије.

Без промене у спољној политици

Лихт на спољнополитичком плану не очекује никакву промену након што председничку функцију преузме Вучић, образлажући такав став чињеницом да ће он и даље имати примарну улогу у дефинисању наших спољнополитичких приоритета.

- Чини ми се да је то већ јасно дефинисано последњих пар година и исто тако је врло јасно демонстрирано током изборне кампање. И не само чињеница да је срео Меркелову и Путина него и све што је рекао у изборној ноћи јасно ми указује да се основна линија ангажмана на спољнополитичком плану и основни приоритети неће мењати - каже директорка Фонда за политичку изузетност.

Подсећа при томе да је наш стратешки циљ европска интеграција, уз врло јасну свест да те интеграције нема без озбиљне и одговорне регионалне сарадње.

Промена председника не значи и промену односа

Лихт не мисли да ће промена личности на челу Србије променити однос "неких снага" у свету према Србији, имајући у виду да је одлазећи председник перципиран као више као проруски оријентисан.

- Не мислим да велике силе то везују за личност. Неки то воле тако да прикажу и "читају" али, то је таблоидна политика која некоме може да буде забавна, мени није, али свакако нема везе са стварношћи - наводи Лихт.

САД немају људе за Балкан

Објашњава, наиме, да велике силе своју политику на сасвим другачији начин осмишљавају и спроводе, те дефинитивно не очекује веће заокрете.

- Знамо да ни у САД још нису постављени људи задужени за Европу и Балкан, али и даље не очекујем да ће доћи до великог заокрета, а они који су то очекивали очигледно не разумеју основне принципе на којима се формулишу политике у разним престоницама света - поручује Лихт.

ЕУ суочена са озбиљним изазовима

Озбиљна или неозбиљна теза, али - како коментарише приче о томе да би се могло догодити да ЕУ у замену за Британију у своје чланство прими земље Западног Балкана.

- Та прича, на жалост, нема никакве истинске потпоре у реалности. ЕУ је у овом тренутку суочена с озбиљним изазовима, од политичких, безбедносних до економских, она ће се бавити тиме како да превазидје сопствене слабости и противречности, а не заменом Велике Британије за неког другог. Да не говорим о томе да их је немогуће поредити, не бих улазила у цифре, број становника, економску моћ... - наводи Лихт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер