Početna strana > Hronika > Sonja Liht: Stranke na granici cenzusa podigle tenziju i stvorile političku klimu koja ne odgovara razvoju demokratije
Hronika

Sonja Liht: Stranke na granici cenzusa podigle tenziju i stvorile političku klimu koja ne odgovara razvoju demokratije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. april 2016.

 BEOGRAD - Direktorka Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht izjavila je danas da to što niko nije sasvim zadovoljan rezultatima izbora znači da su oni blizu istinskom raspoloženju građana. 

„Građani su izašli na izbore u velikom broju i glasali za evropski put Srbije“, kaže Liht za N1.

Ona ističe da je izuzetno važno kada strateška orijentacija Vlade bude potvrđena na izborima, ali je situacija u kojoj su se našle stranke na granici cenzusa podigla tenzije i stvorila političku klimu koja ne odgovara razvoju demokratije. 

Liht veruje da će se strasti smiriti, da će možda biti protesta, ali da će politička elita „početi da uči od gradajana svoje zemlje“.

„Najvažnija je bila rečenica koju je izgovorio Vučić u izbornoj noći - Srbija ide ka EU. Ali, zašto da ne i dobri odnosi sa Rusijom", kaže direkotrka Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

Prema njenim rečima, postoji skepsa prema EU i brzini sprovođenja reformi, međutim, uvek se dve trećine građana izjasni da želi reforme. 

Komenatrišući rezultat stranaka desnice, koje su ojačale svoje pozicije u Mađarskoj, Austriji, Poljskoj, Sonja Liht je rekla da je Srbija u boljoj situaciji, jer su građani pokazali da ne žele stranke koje su izašle sa programom, koji, kako kaže, više priliči 18. veku.

Ona kaže da država mora da ima jasan plan razvoja, jer je ekonomska situacija i dalje ozbiljna, naročito kada je reč o zapošljavanju i šansama mladih i obrazovanih da ostanu u zemlji.

"To je jedan od najvećih problema, gubimo ljudski kapital iz dana u dan, treba otvoriti poverenje svima koji žele da pomognu razvoj Srbije, a ne samo parolama", kaže Liht.

Prema njenim rečima, problemi u regionu nastaju iz dnevnopolitičkih potreba.

Liht smatra da je reakcije posle presude Šešelju trebalo usmeriti ka Hagu, a ne ka Srbiji, dok za situaciju stvorenu povodom godišnjice proboja Jasenovca kaže da je „mučna i teška".

"Postoje i ozbiljniji problemi, Makedonija prolazi kroz duboku krizu. Hrvatska može da nam bude manji problem, nego što ona misli. Videli ste da je EU bila oštra i svi su bili jednoglasni da ta vrsta problema neprihvatljiva. Bojim se da Hrvatska nije dobro promislila svoje poteze", istakla je Sonja Liht.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner