среда, 12. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт, Милан Николић, Дејан Вук Станковић: Позитивне поруке Ангеле Меркел
Хроника

Соња Лихт, Милан Николић, Дејан Вук Станковић: Позитивне поруке Ангеле Меркел

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јул 2015.

Лихт: Најважнија похвала спремности на компромис

БЕОГРАД – Председница Фонда за политичку изузетност Соња Лихт оценила је вечерас да је веома важно што је немачка канеларка Ангела Меркел, приликом посете Београду, посебно нагласила спремност Србије на компромисе.

Она је, гостујући на РТС-у, објаснила да је посета уследила у веома важном тренутку.

То што је похвалила премијера Александра Вучића и понашање Србије у дијалогу са Приштином је можда и најзначајније од света што је рекла.

Она је подвукла спремност на компромис, а знамо да Немачка посебно цени такву спремност, рекла је Лихт.

Николић: Долазак Меркел позитиван догађај

БЕОГРАД – Директор Центра за проучавање алтернатива Милан Николић сматра да је посета немачке канцеларке Ангеле Меркел позитиван догађај истичући да је Меркел похвалила српско руководство за прављење компромиса са Приштином.

Николић је за Танјуг рекао да и чињеница да Меркел ноћи у Београду показује одређену врсту поверења према Србији.

Он је указао да је немачка канцеларка дошла у Београд из Тиране где је, колико зна, одржала лекцију против неких националистичких очекивања, што у Србији очито није било потребно.

„Треба имати у виду шта су немачки приоритети на Балкану и то су пре свега мир, стабилност, добросуседски односи”, казао је Николић и навео да су ту и мере штедње...

„Све заједно ово што се десило је позитивно и за нас је пре свега добро да више нисмо лоши момци Балкана, да нисмо ми увек за нешто криви, да нисмо она страна која љуља чамац, да прави проблеме - сад смо ми они који умирују и који су кооперативни и то је добра ствар”, подвукао је Николић.

Он се осврнуо и на проблем миграната и навео да је добро што је немачка канцеларка увидела да је тај проблем у Србији велики и да схвата да је Србија у ситуацији где има „пролазно дно на југу” и можда у будућности врло брзо „поклопац на северу” од стране Мађарске.

Како је рекао, то Србију може коштати страшно много пре свега економски и да је јасно да Србија која није део ЕУ мора да добије помоћ од земаља чланица те да Меркел то увиђа.

Станковић: Позитивне поруке Ангеле Меркел

БЕОГРАД – Долазак немачке канцеларке Ангеле Меркел у Београд је потврда да та земља придаје значај региону западног Балкана и политички значај односима са Србијом, изјавио је вечерас политички аналитичар Дејан Вук Станковић који је поруке Меркелове оценио као „недвосмислено позитивне”.

Станковић је, у изјави Танјугу, подсетио да је канцеларка Ангела Меркел дошла у тренутку у којем се Немачка суочава са два веома озбиљна изазова - политичко безбедносни који се односи на ситуацију у Украјини, али и економски, у вези са Грчком, односно опстанком еврозоне.

„У околностима те две кризе, у којима Немачка има значајну улогу, доћи у Београд истиче значај односа са Србијом и показује несумњиву заинтересованост те земље да утиче на политичке, економске и безбедносне односе у овом региону”, сматра Станковић.

Он је поруке Меркелове оценио као „недвосмислено позитивне”.

„За Србију је важна спремност Немачке да цени два аспекта наше политике - унутрашњополитички који се односи на консолидацију буџета и стварање предуслова за динамичан економски развитак. Други позитиван моменат је да је Немачка похвалила реалистичан и прагматичан приступ Београда у преговорима са Приштином”, рекао је Станковић.

Према његовим речима, то нам говори да је јасно да ће Немачка умети да цени конструктивне напоре Србије да се нађе решење за преостала питања о којима се преговара у Бриселу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер