Početna strana > Hronika > Sombor: Uz prisustvo Aleksandra Vučića, Milorada Dodika, patrijarha Porfirija i članova Vlade Srbije, održana državna ceremonija obeležavanja godišnjice NATO bombardovanja 1999.
Hronika

Sombor: Uz prisustvo Aleksandra Vučića, Milorada Dodika, patrijarha Porfirija i članova Vlade Srbije, održana državna ceremonija obeležavanja godišnjice NATO bombardovanja 1999.

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. mart 2023.

Državnom ceremonijom na Trgu Svetog Đorđa u Somboru obeležena je 24. godišnjica početka bombardovanja, a patrijarh Porfirije održao je pomen stradalima. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je pre 24 godine umrlo međunarodno pravo, ali i poručio da slobodarski duh nikada nije slomljen. Sombor je ove godine izabran za grad u kome se održava centralna komemorativna manifestacija, jer su u njemu pale prve bombe i izgubljeni prvi ljudski životi.

Pesmom "Vostani Serbije" završena je državna ceremonija u Somboru

Rodoljubivom pesmom "Vostani Serbije" završena je državna ceremonija u Somboru.

Vučić: Dajem sve od sebe kako bi se sačuvao mir

Predsednik Srbije je reč genocid koji je korišćen tada kao opravdanje za agresiju u osnovi mora da ima postojanje namere da se uništi neki narod.

"Izmislili su sve, nije ga nikada bilo osim kod albanskih poslušnika. Vi ste naoružavali odmetničke grupe u jednoj suverenoj zemlji koja ni pedljom nije kročila na teritoriju neke druge zemlje. Kada niste dobili odobrenje UN onda ste rekli, a zašta nam je potrebno, mi ćemo to sami, nas 19 velikih, najačih i najmoćnijih. I napašćemo malu slobodnu i slobodarsku Srbiju. I naučićemo ih pameti jednom i zauvek. Prošlo je 24 godine, kidali ste nam delove teritorije, ubijali nam decu, civile, vojnike i policajce. Ko vam je to pravo dao. Je li naš vojnik išao u Masačusets ili Anadoliju da ubija nekoga, je li on napao nekoga ili je išao na svoju dužnost. I jeste li nas naučili pameti, prkosni i slobodarski duh lomili ste i lomili, ali ga nikada niste slomili", rekao je predsednik Srbije.

Vučić je poručio da daje sve od sebe kako bi se sačuvao mir.

“Nije mi niko pomutio razum, nije mi niko pomračio pamet, nisam postao nikakav izdajnik. Moje je samo da kroz iglene uši provučemo našu zemlju, da ova suluda vremena u kojima ni sa kim ne možete racionalno da razgovarate u svetu, mnogi govore o miru, ali ne govore o miru, ne čujete reč mir jer je zabranjena, samo da bude pobeda nad drugim, ili da neko bude poražen, niko o miru da govori neće“, rekao je Vučić.

Agreija je, kaže, pokrenuta iz dva razloga: Da pokažu da su najjači i da mogu sve, a drugi da nam otmu Kosovo i Metohiju.

“Nemojte da izmišljaju priče i razloge, danas je na KiM više Albanaca nego tada, samo Srba je trostruko manje i baš ih briga što Srba nema, onih 40.000 u Prištini i što je opustela, što u Peći nema Srba, što ih gotovo nema u Prizrenu, Uroševcu, Gnjilanu. Ne tiče ih se, samo da dobiju opravdanje za sve što su učinili“, rekao je Vučić.

Naveo je da ljudi koji su se danas okupili na trgu u Somboru nisu došli da oplakuju stradale već da kažu: “Rušili ste nas i rušili, lomili nam i kičmu i vrat, ubijali decu, ali niste nas ubili, živeće ovaj narod uprkos vašim pokušajima, nećete je slomiti“.

Vučić: Govorite nam "Gledajte u budućnost". Gledamo...

Pre 24 godine konačno je umrlo savremeno međunarodno pravo, od tada više ništa što se u svetu događa, ne može da bude gore od onoga što su uradili maloj zemlji, koja je bila slobodarska i htela da bude svoja na svome, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na komemoraciji povodom Dana sećanja na stradale u NATO agresiji na SRJ.

"Rekli ste da ste napali jednu zemlju zbog humanitarne katastrofe. Niste vi sprečavali nikakvu humanitarnu katastrofu, već ste naoružavali pobunjenike. Kada ste videli da ne možete da dobijete opravdanje, rekli ste: 'Šta će nama Savet bezbednosti? Šta će nam pravda? Mi ćemo to sami, jer smo mi sami na svetu'", rekao je predsednik Srbije.

"Prošlo je 24 godine, kidali ste nam delove teritorije, ubili nam 79 dece, 2.500 ljudi, ne samo civila, i vojnika, i policajaca. Ko ste vi da nam ubijate vojnike i policajce na svojoj teritoriji?", upitao je Vučić.

"Mislili ste da ste nas naučili pameti? Pa da li ste? Ja vam kažem, niste! Ponosni srpski duh ste lomili, ali ga nikada nećete slomiti. I danas kada nas pritiskate, kada tražite da damo opravdanje za sve što ste neopravdano učinili našoj zemlji, kada tražite da se usaglasite da niste strašne zločine činili, govorite nam "Gledajte u budućnost". Gledamo...", rekao je Vučić.

Patrijarh Porfirije: Treba istrajati na putu dijaloga i pregovora, ali se ne smeju prihvatiti ultimatumi i ucene koji podrazumevaju poklanjanje sebe i svoga, odricanje od sebe i svoga

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije izjavio je u Somboru, na obeležavanju godišnjice NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, da su čitavom svetu najpotrebniji mir i međusobno razumevanje i da treba istrajati na putu pregovora, ali ne i prihvatati ultimatume.

Kako je rekao, treba se moliti i boriti da se istraje na putu svih razgovora i pregovora, na putu dijaloga čiji je cilj makar elementarno razumevanje među ljudima, ali se ne smeju prihvatiti ultimatumi i ucene po bilo koju cenu.

„Mislim na ultimatume i ucene koji podrazumevaju poklanjanje sebe i svoga, odricanje od sebe i svoga. Dajmo sve od sebe da ostanemo za stolom koji će očuvati mir i nama i svima oko nas, jer ako se ovde opet pokrene spirala zla, nema sumnje da ćemo svi biti potpuni gubitnici“, rekao je patrijarh.

On je dodao da su čitavom svetu najpotrebniji od svega mir i međusobno razumevanje, „svest da mesta ima za svaku živu dušu i svaki narod da organizuje sebe i svoj život onako kako njemu najbolje odgovara“.

Patrijarh je dodao da se danas molimo jer se u Evropi vodi vojni sukob koji preti da u svoj bezdani vrtlog uvuče čitav svet, a molimo se i da u Ukrajini što pre utihne oružje koje seje smrt i proliva nedužnu krv.

„Neki bi hteli da naš srpski narod preko reda gurnu u sukobe“, rekao je patrijarh Porfirije i pozvao ljude da grade i čuvaju božji mir u sebi, da bi se posle toga mogli miriti sa bližnjima.

Najnesrazmerniji vojni sukob od kad je sveta i veka

Pomen stradalima služi patrijarh srpski Porfirije, koji se zahvalio svim prisutnima.

On je rekao da je NATO agresija bila "najnesrazmerniji vojni sukob od kad je sveta i veka", kao i da "mi danas činimo isto što su Somborci činili tada".

"Tog ratnog proleća, Somborci su se okupljali na ovom Trgu koji nosi ime Svetoga Georgija, a preko njega i našeg Boga. Sabrali smo se da se pomolimo za sve koji su nepravedno postradali od pucanja sa neba", rekao je patrijarh.

"Molimo se i borimo se da se naša stradanja ne ponovo, ni nama ni bilo kome drugome", kazao je on. "Ali ne prihvatajmo ultimatume i ucene po bilo koju cenu. Ultimatume i ucene koji znače odvajanje od sebe i svoga."

"Govoreći ovo zagledan sam u krst na kome je razapet naš Isus, ali i milioni ljudi, pa i žene i deca širom sveta. I hiljade naših, od cara Lazara, do Radovana Medića i Milice Rakić", istakao je patrijarh Porfitije.

"Molimo se za sve nevino postradale u proleće 1999. Bog nek im dušu prosti i da im večni pokoj. Neka ste svi Bogom blagosloveni i živeli na mnogo godina", završio je Porfirije.

Milorad Dodik: Nisu hteli samo da nas pobiju, nego i da nas potcene i ponize

"Ne okupljamo se da bismo se sećali, nego da ne zaboravimo. Što se mene tiče, nećemo ni zaboraviti ni oprostiti", rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. "Nisu hteli samo da nas pobiju, nego i da nas potcene i ponize", dodao je on.

"Naša deca su ginula sa strašnim traumama. I onda nam dođu i kažu da zaboravimo i idemo dalje. Srpski narod čine i živi i mrtvi, i zato nikad ne zaboravljamo. Ja im se nikada neću klanjati. EU nam postavlja ultimatum, nije Evropa u koju želimo da idemo", rekao je predsednik Republike Srpske.

"Ne smemo da izgubimo svoj suverenitet, koji je po volji naroda. Srbi danas imaju dve države - Srbiju i Republiku Srpsku", istakao je Dodik.

"Nikada se u istoriji nije desilo da je neko nekog napao, a da nije razgovarano o reparaciji. Došli su da nam nude kredite, ali decu i nevine žrtve ne možemo da obnovimo", naglasio je on.

Dodik je rekao i da "vidi budućnost ovog naroda u ujedinjenju Republike Srpske i Srbije".

Na današnji dan 1999. godine u 19 časova i 41 minut pale su prve bombe NATO pakta na ciljeve u okolini Prištine čime je počelo bombardovanje 19 zemalja na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Precizan broj poginulih do danas nije utvrđen, a procene idu od 1.500 pa do nekoliko hiljada. Bombardovanje je završeno 78 dana kasnije, potpisivanjem Kumanovskog sporazuma. Poslednje bombe na SR Jugoslaviju pale su 10. juna 1999. godine, oko 13 časova i 30 minuta, na teritoriju sela Kololeč, u opštini Kosovska Kamenica.

Tokom dva i po meseca, bombardovani su vojni ciljevi, kasarne, postrojenja, ali i civilni objekti – bolnice, fabrike, mostovi, pruge, ostala infrastruktura, medijske kuće i predajnici, skladišta energenata i energetska infrastruktura.

Sombor je bio grad gde su pale prve bombe i ljudski životi.

Jedna od prvih ispaljenih krstarećih raketa na SR Jugoslaviju pogodila je, u večernjim časovima 24. marta, u 19.55 somborski vojni aerodrom, pet minuta pre službeno određenog vremena početka napada NATO-saveza na SRJ. Napad na aerodrom ponovljen je još jednom iste večeri i tom prilikom poginuo je zastavnik jugoslovenske vojske Radovan Medić.

Ćerka Radovana Medića, prve žrtve bombardovanja, obratila se okupljenima u Somboru

Marijana Paskaš, ćerka zastavnika jugoslovenske vojske Radovana Medića, koji je prva žrtva NATO agresije, zahvalila je što se ovakvim ceremonijama čuva sećanje na sve koji su izgubili život tokom 78 dana bombardovanja.

“Dragi tata, bljesak te večeri bio je poslednje što si video, čuo, osetio. Videli smo ga i mi kroz prorzor doma, pred našim očima obasjao je šumicu kroz koju smo zajedno šetali i označio kraj života kakav smo imali“, rekla je Marijana.

Hvala što smo večeras ovde, gde je život izgubio čovek koji je voleo svoju porodicu, svoj narod i slobodu, poručila je Marijana Paskaš.

Intonirana himna, nakon čega je usledio muzičko-scenski prikaz

Nakon intoniranja himne održan je muzičko-scenski prikaz kojim se podseća na stradale u NATO agresiji.

Državni vrh Srbije na ceremoniji na Trgu Svetog Đorđa u Somboru

Ceremonija, kojoj prisustvuje državni vrh Srbije, počela je u Somboru.

Prisutni su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić i članovi vlade, predsednik Skupštine Vladimir Orlić, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, predsednik RS Milorad Dodik, kao i crkveni velikodostojnici.

Patrijarh srpski Porfirije služi pomen žrtvama bombardovanja.

(N1, RT, RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner