петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сомбор: Уз присуство Александра Вучића, Милорада Додика, патријарха Порфирија и чланова Владе Србије, одржана државна церемонија обележавања годишњице НАТО бомбардовања 1999.
Хроника

Сомбор: Уз присуство Александра Вучића, Милорада Додика, патријарха Порфирија и чланова Владе Србије, одржана државна церемонија обележавања годишњице НАТО бомбардовања 1999.

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. март 2023.

Државном церемонијом на Тргу Светог Ђорђа у Сомбору обележена је 24. годишњица почетка бомбардовања, а патријарх Порфирије одржао је помен страдалима. Председник Србије Александар Вучић оценио је да је пре 24 године умрло међународно право, али и поручио да слободарски дух никада није сломљен. Сомбор је ове године изабран за град у коме се одржава централна комеморативна манифестација, јер су у њему пале прве бомбе и изгубљени први људски животи.

Песмом "Востани Сербије" завршена је државна церемонија у Сомбору

Родољубивом песмом "Востани Сербије" завршена је државна церемонија у Сомбору.

Вучић: Дајем све од себе како би се сачувао мир

Председник Србије је реч геноцид који је коришћен тада као оправдање за агресију у основи мора да има постојање намере да се уништи неки народ.

"Измислили су све, није га никада било осим код албанских послушника. Ви сте наоружавали одметничке групе у једној сувереној земљи која ни педљом није крочила на територију неке друге земље. Када нисте добили одобрење УН онда сте рекли, а зашта нам је потребно, ми ћемо то сами, нас 19 великих, најачих и најмоћнијих. И напашћемо малу слободну и слободарску Србију. И научићемо их памети једном и заувек. Прошло је 24 године, кидали сте нам делове територије, убијали нам децу, цивиле, војнике и полицајце. Ко вам је то право дао. Је ли наш војник ишао у Масачусетс или Анадолију да убија некога, је ли он напао некога или је ишао на своју дужност. И јесте ли нас научили памети, пркосни и слободарски дух ломили сте и ломили, али га никада нисте сломили", рекао је председник Србије.

Вучић је поручио да даје све од себе како би се сачувао мир.

“Није ми нико помутио разум, није ми нико помрачио памет, нисам постао никакав издајник. Моје је само да кроз иглене уши провучемо нашу земљу, да ова сулуда времена у којима ни са ким не можете рационално да разговарате у свету, многи говоре о миру, али не говоре о миру, не чујете реч мир јер је забрањена, само да буде победа над другим, или да неко буде поражен, нико о миру да говори неће“, рекао је Вучић.

Агреија је, каже, покренута из два разлога: Да покажу да су најјачи и да могу све, а други да нам отму Косово и Метохију.

“Немојте да измишљају приче и разлоге, данас је на КиМ више Албанаца него тада, само Срба је троструко мање и баш их брига што Срба нема, оних 40.000 у Приштини и што је опустела, што у Пећи нема Срба, што их готово нема у Призрену, Урошевцу, Гњилану. Не тиче их се, само да добију оправдање за све што су учинили“, рекао је Вучић.

Навео је да људи који су се данас окупили на тргу у Сомбору нису дошли да оплакују страдале већ да кажу: “Рушили сте нас и рушили, ломили нам и кичму и врат, убијали децу, али нисте нас убили, живеће овај народ упркос вашим покушајима, нећете је сломити“.

Вучић: Говорите нам "Гледајте у будућност". Гледамо...

Пре 24 године коначно је умрло савремено међународно право, од тада више ништа што се у свету догађа, не може да буде горе од онога што су урадили малој земљи, која је била слободарска и хтела да буде своја на своме, рекао је председник Србије Александар Вучић на комеморацији поводом Дана сећања на страдале у НАТО агресији на СРЈ.

"Рекли сте да сте напали једну земљу због хуманитарне катастрофе. Нисте ви спречавали никакву хуманитарну катастрофу, већ сте наоружавали побуњенике. Када сте видели да не можете да добијете оправдање, рекли сте: 'Шта ће нама Савет безбедности? Шта ће нам правда? Ми ћемо то сами, јер смо ми сами на свету'", рекао је председник Србије.

"Прошло је 24 године, кидали сте нам делове територије, убили нам 79 деце, 2.500 људи, не само цивила, и војника, и полицајаца. Ко сте ви да нам убијате војнике и полицајце на својој територији?", упитао је Вучић.

"Мислили сте да сте нас научили памети? Па да ли сте? Ја вам кажем, нисте! Поносни српски дух сте ломили, али га никада нећете сломити. И данас када нас притискате, када тражите да дамо оправдање за све што сте неоправдано учинили нашој земљи, када тражите да се усагласите да нисте страшне злочине чинили, говорите нам "Гледајте у будућност". Гледамо...", рекао је Вучић.

Патријарх Порфирије: Треба истрајати на путу дијалога и преговора, али се не смеју прихватити ултиматуми и уцене који подразумевају поклањање себе и свога, одрицање од себе и свога

Поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије изјавио је у Сомбору, на обележавању годишњице НАТО бомбардовања Југославије 1999. године, да су читавом свету најпотребнији мир и међусобно разумевање и да треба истрајати на путу преговора, али не и прихватати ултиматуме.

Како је рекао, треба се молити и борити да се истраје на путу свих разговора и преговора, на путу дијалога чији је циљ макар елементарно разумевање међу људима, али се не смеју прихватити ултиматуми и уцене по било коју цену.

„Мислим на ултиматуме и уцене који подразумевају поклањање себе и свога, одрицање од себе и свога. Дајмо све од себе да останемо за столом који ће очувати мир и нама и свима око нас, јер ако се овде опет покрене спирала зла, нема сумње да ћемо сви бити потпуни губитници“, рекао је патријарх.

Он је додао да су читавом свету најпотребнији од свега мир и међусобно разумевање, „свест да места има за сваку живу душу и сваки народ да организује себе и свој живот онако како њему најбоље одговара“.

Патријарх је додао да се данас молимо јер се у Европи води војни сукоб који прети да у свој бездани вртлог увуче читав свет, а молимо се и да у Украјини што пре утихне оружје које сеје смрт и пролива недужну крв.

„Неки би хтели да наш српски народ преко реда гурну у сукобе“, рекао је патријарх Порфирије и позвао људе да граде и чувају божји мир у себи, да би се после тога могли мирити са ближњима.

Најнесразмернији војни сукоб од кад је света и века

Помен страдалима служи патријарх српски Порфирије, који се захвалио свим присутнима.

Он је рекао да је НАТО агресија била "најнесразмернији војни сукоб од кад је света и века", као и да "ми данас чинимо исто што су Сомборци чинили тада".

"Тог ратног пролећа, Сомборци су се окупљали на овом Тргу који носи име Светога Георгија, а преко њега и нашег Бога. Сабрали смо се да се помолимо за све који су неправедно пострадали од пуцања са неба", рекао је патријарх.

"Молимо се и боримо се да се наша страдања не поново, ни нама ни било коме другоме", казао је он. "Али не прихватајмо ултиматуме и уцене по било коју цену. Ултиматуме и уцене који значе одвајање од себе и свога."

"Говорећи ово загледан сам у крст на коме је разапет наш Исус, али и милиони људи, па и жене и деца широм света. И хиљаде наших, од цара Лазара, до Радована Медића и Милице Ракић", истакао је патријарх Порфитије.

"Молимо се за све невино пострадале у пролеће 1999. Бог нек им душу прости и да им вечни покој. Нека сте сви Богом благословени и живели на много година", завршио је Порфирије.

Милорад Додик: Нису хтели само да нас побију, него и да нас потцене и понизе

"Не окупљамо се да бисмо се сећали, него да не заборавимо. Што се мене тиче, нећемо ни заборавити ни опростити", рекао је председник Републике Српске Милорад Додик. "Нису хтели само да нас побију, него и да нас потцене и понизе", додао је он.

"Наша деца су гинула са страшним траумама. И онда нам дођу и кажу да заборавимо и идемо даље. Српски народ чине и живи и мртви, и зато никад не заборављамо. Ја им се никада нећу клањати. ЕУ нам поставља ултиматум, није Европа у коју желимо да идемо", рекао је председник Републике Српске.

"Не смемо да изгубимо свој суверенитет, који је по вољи народа. Срби данас имају две државе - Србију и Републику Српску", истакао је Додик.

"Никада се у историји није десило да је неко неког напао, а да није разговарано о репарацији. Дошли су да нам нуде кредите, али децу и невине жртве не можемо да обновимо", нагласио је он.

Додик је рекао и да "види будућност овог народа у уједињењу Републике Српске и Србије".

На данашњи дан 1999. године у 19 часова и 41 минут пале су прве бомбе НАТО пакта на циљеве у околини Приштине чиме је почело бомбардовање 19 земаља на Савезну Републику Југославију.

Прецизан број погинулих до данас није утврђен, а процене иду од 1.500 па до неколико хиљада. Бомбардовање је завршено 78 дана касније, потписивањем Кумановског споразума. Последње бомбе на СР Југославију пале су 10. јуна 1999. године, око 13 часова и 30 минута, на територију села Кололеч, у општини Косовска Каменица.

Током два и по месеца, бомбардовани су војни циљеви, касарне, постројења, али и цивилни објекти – болнице, фабрике, мостови, пруге, остала инфраструктура, медијске куће и предајници, складишта енергената и енергетска инфраструктура.

Сомбор је био град где су пале прве бомбе и људски животи.

Једна од првих испаљених крстарећих ракета на СР Југославију погодила је, у вечерњим часовима 24. марта, у 19.55 сомборски војни аеродром, пет минута пре службено одређеног времена почетка напада НАТО-савеза на СРЈ. Напад на аеродром поновљен је још једном исте вечери и том приликом погинуо је заставник југословенске војске Радован Медић.

Ћерка Радована Медића, прве жртве бомбардовања, обратила се окупљенима у Сомбору

Маријана Паскаш, ћерка заставника југословенске војске Радована Медића, који је прва жртва НАТО агресије, захвалила је што се оваквим церемонијама чува сећање на све који су изгубили живот током 78 дана бомбардовања.

“Драги тата, бљесак те вечери био је последње што си видео, чуо, осетио. Видели смо га и ми кроз прорзор дома, пред нашим очима обасјао је шумицу кроз коју смо заједно шетали и означио крај живота какав смо имали“, рекла је Маријана.

Хвала што смо вечерас овде, где је живот изгубио човек који је волео своју породицу, свој народ и слободу, поручила је Маријана Паскаш.

Интонирана химна, након чега је уследио музичко-сценски приказ

Након интонирања химне одржан је музичко-сценски приказ којим се подсећа на страдале у НАТО агресији.

Државни врх Србије на церемонији на Тргу Светог Ђорђа у Сомбору

Церемонија, којој присуствује државни врх Србије, почела је у Сомбору.

Присутни су председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић и чланови владе, председник Скупштине Владимир Орлић, председник Покрајинске владе Игор Мировић, председник РС Милорад Додик, као и црквени великодостојници.

Патријарх српски Порфирије служи помен жртвама бомбардовања.

(Н1, РТ, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер