петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СОинфо.орг: Седамдесетак грађана окупило се на протесту против миграната, полиција спречила озбиљнији сукоб
Хроника

СОинфо.орг: Седамдесетак грађана окупило се на протесту против миграната, полиција спречила озбиљнији сукоб

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. новембар 2019.

Вечерас је, након неколико фејсбук објава о проблемима са мигрантима, односно значајног повећања броја новопридошлих организован протест на Тргу Светог тројства. Током шетње главном улицом догодио се мањи инцидент са привођењем два младића мигранта. Најављено је да се протестна окупљања настављају.

Присуствовало је седамдесетак грађана. Није било званичног организатора нити се било ко од присутнихх званично обраћао. Учесници су се, на предлог неколицине, након петнаестак минута на тргу упутили у протестну шетњу главном улицом. Колона је већ код робне куће наишла на групу младих миграната. Уследили су узвици негодовања, а појединци су скандирали „одлазите из Сомбора”, „марш напоље”... Младићи су брзо прешли на другу страну улице. Колона грађана је протестну шетњу наставила ка згради Жупаније и парку. На пола пута, код фонтане, уследио је нови сусрет са мигрантима, сконцентрисаним око бесплатног јавног интернета. Двојица младића, чини се, нису испрва разумели да је протест усмерен управо против њих, а потом то нису желели да прихвате. Полицијски службеници су реаговали, спечили озбиљнији сукоб са учесницима протеста, а потом их привели. Како се протестна колона кретала центром града видљиво је било да се групе људи, поједине и са децом, склањају из центра града, ка мање осветљеним улицама.

СОинфо.орг је у претходном периоду тражио званичне податке о броју и кретању миграната на територији Сомбор и Апатина. Невена Росић, начелница Одељења друштвених делатности одговорила је да је у прихватном центру у Шикари смештено 93 лица, међу којима је 52 детета. Начелница надлежног одељења је препоручила да питања о броју мигрантима ван центара, плановима за зиму и могућностима њиховог даљег кретања затражимо од МУП-а. Одговоре још увек чекамо и од републичког Комесаријата за избеглице и миграције. Периодични извештаји о мигрантима изостају у последњих неколико месеци. Један од актуелнијих докумената је статистика Канцеларије за азил. Наводи се да је у 2019. години, закључно са септембром, у Србији регистровано девет хиљада новопридошлих миграната од чега осам и по хиљада мушкараца. Извештај показује да је у августу и септембру стигла чак трећина укупног броја. Азил је затражило свега 134 мигранта. Иако још увек чекамо званичну информацију најодговорнијих државних органа, добили смо потврду проверених извора да је притисак све озбиљнији, а да је прилив миграната константан из више праваца.

Бивши градски већник, сада председник Народне алтернативе, Синиша Тодоровић је након вечерашњег скупа у Сомбору рекао да поред бројних проблема и неизвесности с којима се суочавају грађани Сомбора, сведочимо кулминацији последица мигрантске кризе на безбедност у нашем граду. Указао је на свакодневно повећање броја миграната и одсуство било каквог система и контроле у њиховом збрињавању, те навео да грађани морају добити информације од локалне и државне власти о свему што се тиче доласка и боравка миграната у нашем граду. - Без одлагања морамо знати колико миграната борави у Сомбору, да ли су идентификовани, где се налазе, колико остају и на који начин се гарантује апсолутна безбедност грађана Сомбора. У противном, постоји опасност да суграђани сами предузму мере личне и породичне безбедности, као и да дође до повећања тензија и нетрпељивости према мигрантима - упозорио је Тодоровић. Председник Народне алтернативе сматра још да хуман однос нашег народа према људима у невољи не сме да се злоупотребљава, те да је од нарочите важности укљученост свих суграђана у решавање овог проблема, међусобна комуникација и истрајност.

Драган Никодијевић, одборник у Скупштини града, је током вечери објавио на својој фејсбук страници да се грађани с право осећају мање безбедним, те да је локална самоуправа дужна да реагује, макар да искомуницира проблем. Он сматра да локална самоуправа грађанима, уколико проблем превазилази капацитете/овлашћења, мора дати информацију како и кога су известили, те какве су одговоре добили. - Људи морају бити склоњени са улице у неке хуманије услове, док појединци који изазивају инциденте треба да буду адекватно процесуирани - написао је Никодијевић.

Јавности се обратило и Удружење грађана Шамар. Изразили су забринутост због кључале атмосфере, али су нагласили да нема места мржњи и отвореном вређењу миграната. - Сомборци, ако је ико крив за насталу ситуацију, то нису мигранти, већ локална самоуправа на челу са Српском напредном странком, која није способна да организује боравак и кретање миграната на начин да се тензије смире и ублаже. Градоначелница уместо да иступи пред грађане и понуди им прихватљиво решење, ћути, Ксенофобији у нашем граду, нема места, људи - објавило је удружење грађана „Шамар”.

(SOinfo.org, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер