уторак, 15. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Социолог Клер Дуран: У 80 од 100 истраживања предвиђа се победа Харис над Трампом, али је разлика врло мала. 2016. су скоро све анкете предвиђале убедљиву победу Хилари Клинтон
Хроника

Социолог Клер Дуран: У 80 од 100 истраживања предвиђа се победа Харис над Трампом, али је разлика врло мала. 2016. су скоро све анкете предвиђале убедљиву победу Хилари Клинтон

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. октобар 2024.

Анкете јавног мњења по питању избора у Америци и рејтинга кандидата показују чак и опречне резултате, али оно што је заједничко за све је да је разлика мала. Стога професорка социологије на Универзитету у Монтреалу Клер Дуран каже за Н1 да се не можемо превише ослонити само на једну анкету.

„Морамо да гледамо све анкете и направимо неку анализу тога. Управо сам завршила блог у којем сам написала да смо на неки начин, ако погледам све анкете од 1. септембра, у густој магли. У 80 од 100 одсто истраживања Харис је испред Трампа – дакле 4 од 5 стављају Харис испред Трампа, док остала стављају Трумпа у предност или у равнини са Харис. Ипак, Харис није толико испред Трампа. Анализа сада предвиђа 51,5 одсто за Харис, у истом тренутку у кампањи када је Бајден 2020. имао 55 одсто“, навела је она.

Према њеној оцени ова кампања је веома различита јер је Харис постала кандидат прилично касно.

Дуран истиче и да је потребно бити опрезан и када су у питању остали кандидати иако они сада имају само три одсто, што, како каже, не мења много ствари.

„Али морамо да будемо опрезни јер заиста морамо да гледамо на једног или другог када се све сабере јер се тај збир мења. Некада имате четири одсто, некада шест, некад три за независне кандидате. Дакле, то је једини начин да упоредите резултате“, објашњава она.

Говорећи о поузданости анкета она се осврнула на изборе 2016. и 2020. године. У 2016. години истраживања су предвиђала победу Хилари Клинтон иако је на крају изгубила од Доналда Трампа. Дуран истиче да је у истраживањима већа грешка у процентима била 2020. године али да је победио кандидат за кога се и очекивало, па нико грешку није ни приметио.

„Људи се се поуздали у истраживања која су показивала да Клинтон има 90 одсто шанси да победи и ако им се не свиђа баш толико, онда могу да одлуче да не изађу да гласају јер ће она свакако да победи. То је оно што смо видели 2016. године. Неки људи који су били за Цлинтон можда нису изашли да гласају за њу јер су веровали у њену победу. Ипак, увек мислимо да постоји грешка када није прави победник који је предвиђен, али у 2020. разлика између истраживања и резултата је била већа, много већа него 2016. године. Али су анкете показале доброг победника и никога за то није било брига, али знамо да су те анкете биле доста лошије 2020. него 2016“, закључила је професорка Дуран.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер