субота, 19. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Вукосавић, академик и професор ЕТФ о оставци декана и продекана те високошколске установе: Декан поменуо да је забринут за ближње. Нисам чуо ниједног електроинжењера који мисли позитивно о пројекту „Јадар“
Хроника

Слободан Вукосавић, академик и професор ЕТФ о оставци декана и продекана те високошколске установе: Декан поменуо да је забринут за ближње. Нисам чуо ниједног електроинжењера који мисли позитивно о пројекту „Јадар“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. октобар 2024.

Академик и професор Електротехничког факултета Слободан Вукосавић рекао је у Новом дану да је ооставци декана и продекана те високошколске установе претходила одлука Наставно-научног већа да се негативно изјасне о пројекту Јадар. На дан када је требало да се гласа декан Дејан Гвоздић је поднео оставку, помињући том приликом и да је забринут за своје ближње, открио је академик.

Иако се говорило да је држава притискала Електротехнички факултет да се изјасни о пројекту „Јадар“, гост Новог дана, професор Вукосавић каже да су највиши представници власти јавно упутили позив струци да се изјасни о пројекту Јадар, без обзира да ли је њихов став позитиван или негативан и поручили да је то њихова дужност.

Позивајући се на Закон о науци, професор је рекао да један члан прописује да су научно-истраживачке установе у обавези да помажу основачу у доношењу јавних политика, а да је ЕТФ разматрао очигледну потребу да се изјасни о горућем питању у земљи.

„Нисам чуо ниједног електроинжењера или електротехничара који мисли позитивно о пројекту Јадар. Имали смо само један текст образложења нашег негативног става и о томе је требало да гласамо“, рекао је професор.

Он напомиње да је пре тога организовано тајно гласање чланова Научно-наставног већа, како би се видело да ли већина жели да се изјаси, узимајући у обзир могуће ризике којима могу да буду изложени, пре свега финансијске.

„На тајном гласању смо донели одлуку да хоћемо да се изјаснимо и остало је само да усагласимо текст“, рекао је гост Новог дана.

На седници на којој је требало да се донесе документ којим се препоручује да се заустави пројекат, појавио се декан и, између осталог, поменуо забринутост за своје ближње. Професор Вукосавић каже да помињање забинутости за ближње „сваком нормалном човеку ускраћује право да даље о томе било шта прича“.

„Ако је неко забринут за ближње, није укусно нити умесно пребацивати му што поступа овако или онако“, истакао је академик.

Он додаје да су продекани избегли одговорност да замене декана тиме што су и сами поднели оставке.

„Постоје притисци који могу да се издрже, и постоје притисци који не могу да се издрже“, рекао је професор и подсетио на случај декана Биолошког факултета Станисављевића који је ставио свој потпис на документ којим се одбацује пројекат Јадар.

Професор Вукосавић је казао да се нада да ће ускоро бити изабран нови декан. Упитан да ли ће се онда гласати о одлуци факултета против пројекта Јадар, гост Новог дана каже да није сигуран да ће се гласати.

Објашњава да се „може испоставити да је услов за избор новог декана да ми не идемо даље са тим гласањем“.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер