четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Самарџић: Сарадња са СНС и даље могућа
Хроника

Слободан Самарџић: Сарадња са СНС и даље могућа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2011.

Београд - Уколико са Српском напредном странком постигнемо минимум сагласности око кључних питања, могли бисмо да сарађујемо. Мостове између опозиционих партија не треба рушити, истиче Слободан Самарџић, потпредседник Демократске странке Србије, у разговору за Данас.

Како је дошло до изјаве портпарола ДСС Петра Петковића да СНС намерава да иницијативом за промену Устава из њега избаци преамбулу о КиМ? Имате ли неке конкретније долазе за такву тврдњу?

- То је он изјавио, не могу да тумачим његове речи.

Да ли је то лични став портпарола или странка стоји иза њега?

- Он вам је најбољи извор и за то питање. Као потпредседник, не могу да тумачим шта је портпарол мислио.

Верујете ли у речи Томислава Николића који каже да ни под каквим условима, чак ни по цену нових избора, неће у владу с ДС?

- Не размишљам о томе тако дубоко да бих се укључивао у сфере веровања или неверовања. Мислим да је то занимљива политичка изјава, коју не бих озбиљније коментарисао.

Хоће ли ДСС, и под којим условима, са СНС после избора у коалицију?

- Сарадња са СНС и другим странкама подразумева минимум заједничких политичких циљева. Када, и ако се то постигне, можемо срађивати и улазити у предизборне и постизборне коалиције.

Који би били најмањи заједнички циљеви ДСС и СНС?

- Разговарали смо пре месец и по дана и направили минимални договор око формулисања циљева. Циљеве још нисмо формулисали, али смо се договорили да ћемо то урадити и да ћемо се сваког месеца виђати.

Виђате ли се као што је договорено?

- Њих су одмах после тог састанка напали медији, британски амбасадор, шеф Делегације ЕУ и они су се немушто бранили. Све то је покварило целу ту причу. Тада је најбоље било да се ми уклонимо, како им не бисмо сметали. Зато се више нисмо виђали. Не кажем да будућа сарадња није могућа, јер морамо правити мостове према опозиционим странкама.

Да ли ви у ствари рачунате на то да ћете бити неопходни Николићу и Вучићу за формирање владе и да ћете после избора имати много већи коалициони потенцијал?

- Не рачунамо с тим да ћемо бити некоме неопходни. Ми рачунамо да је неопходно направити добру владу после избора. Сматрамо да у свакој доброј влади мора бити ДСС.

Николић каже и да су његова врата и даље отворена за ДСС.

- То је сасвим у реду, и то је начелан став. Волео бих да се води садржајнији разговор о томе. Онако како смо почели да разговарамо раније.

Тада је дошло да неспоразума око тога да ли ЕУ има или нема алтернативу.

- Тада су их напали медији, јер се догодило нешто што није било карактеристично за политички тренутак Србије. Нападнути су из свих оружја и морали су да устукну, а ми смо се померили да не сметамо, јер они имају свој пут, а ми свој, па ћемо се можда опет наћи.

Зашто ДСС у својој политици упорно инсистира на Косову, а имате, како незванично кажу чак и људи из власти, одличан план развоја појединих градова?

- Себе сматрамо државотворном странком и важно нам је како наш потенцијални коалициони партнер гледа на питање територијалног суверенитета и интегритета. Косово је тема не зато што смо ми митски везани за њега, него јер се отцепило и зато што сматрамо да се око тога мора имати јасан став. ЕУ је допринела његовом отцепљењу. Морамо да разговарамо и рашчистимо са свима који кажу "Европа нема алтернативу" и "Морамо у ЕУ". Нема ту бајки и бајања, ако неко признаје независно Косово, а ви идете тамо, то значи да и ви то признајете. Око тога морамо да нађемо минимум сагласности, и то ће бити предуслов за излажење и из економских неприлика.

Аутор: Лидија Валтнер

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер